Kassák Lajos: Máglyák énekelnek

1919-1920

Kassák Lajos
Bécsi Magyar Kiadó (Bécs)
Könyvkötői félvászon kötés , 119 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm

[Wien], [1920] Bécsi Magyar Kiadó kiadása (Vernay N. Johann A.-G. Könyvnyomdája), 119 p.

Első kiadás. Máglyák Énekelnek. 1919-1920.
Szerzői bevezetéssel és ajánlással kiegészített kötet. Nyomtatta a Vernay N. Johann A.-G. Könyvnyomdája. A kötetcímlapján régi tulajdonosi névbejegyzés látható.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, márványozott borítású, enyhén kopott címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan, kissé foltos könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Kassák Lajos (Érsekújvár, 1887. március 21. – Budapest, 1967. július 22.) író, költő, műfordító, képzőművész. A "Tett" főszerkesztője, a bécsi "Ma" munkatársa, a Tanácsköztársaság alatt az Írói Direktórium tagja, avantgárd szellemű folyóiratok szerkesztője. Az "Új Idők" és az "Alkotás" szerkesztője, a "Libertas" Szabadkőműves Páholy tagja. Az SZDP Művészeti Bizottságának elnöke. 1948 januárjától országgyűlési képviselő. Nyitott, demokratikus művészeteszményben hitt. Egy nemzetközi költői nyelv kialakítására törekedett, amit több művészeti irányból közelített meg (avantgárd, expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus, konstruktivizmus). Kassák Lajos a magyar avantgárd kitörölhetetlen, hatalmas, sokszínű alakja. Univerzális költészete és annak egyéni kifejezésmódja a magyar líra megújítójává avatta a szerzőt.
Kassák Lajos: Máglyák énekelnek c. kötetéről Szabó Lőrinc költő az alábbi ihletett sorokat írja: "Szédítő zűrzavar, kusza mondatok és mondanivalók, víziókba csavart képek, iszonyúság. Egy lázas kor képe. Temetés és reménység újjászületni. Próza, mely 100 vagy 200 versből áll. Nem történelem, nem a "két forradalom" és az "alkotmányos éra" igaz, bár egyéni beállítása, mint Jászi Oszkár könyve Történelem ilyet adni sohase fog! Percről-percre átélt, zsúfolt élet. Nem az a zsúfoltság, amelyet a túlcsiszoltság és a túlfinomultság ad a művészetnek..."

Mikor ezt a könyvemet az olvasó elé adom, ugy érzem 34 esztendős életemmel eljutottam iróságom első stációjához. Ez a könyv megcsiszolt tükre világszemléeltemnek és egyben summája eddigi... Tovább

Mikor ezt a könyvemet az olvasó elé adom, ugy érzem 34 esztendős életemmel eljutottam iróságom első stációjához. Ez a könyv megcsiszolt tükre világszemléeltemnek és egyben summája eddigi munkásságomnak. Hogy mi jön ezután, nem tudom - mert, mint müvésznek (a legfölfejlődöttebb embertipus) sem problémáim, sem romantikusu holnapra kiváncsiságaim nincsenek. Vagyok törvényt betöltő és tagolatlan egység. Nem valakit (kormányt, osztályt, társadalmat) kiszolgáló és nem valami meglévőt (a látszólagos életet) utánzó. Mondom, egyszerüen müvész, aki egyenértékü minden értelmü feltalálóval: mert a müvészet alkotás. Semmivel le nem mérhető, semmihez nem hasonlitható: mert minden müvészi alkotás uj, szintétikus formába objektiválása a világérzésnek és világtudatnak. Egyetlen értékjelzője a müvész ereje és embersége, ami egyben a világ szintjének is mértéke. A világ teljessége pedig a mozgás, örök forradalom önmagában. Minden müvészi alkotás tehát, mint a világ kifejezője forradalmi demonstráció az elfogadóval (az állam, társadalom konzervativ képviselőjével) szemben. Látók és hallók előtt "müvészi tradiciókat" akarok összedönteni. És innen vannak a könyv látszólagos irrealitásai és formai különösségei. Begyepesedett agyvelejüek az első oldal után majd fölnevetnek: Mintha semmi sem lenne a helyén! De hiszem, akik a müvészetet szentimentális szórakoztatáson tul, mint szellemi és fizikai akcióba lenditő erőt szükséglik, azok az összezilált ritmus és görcsös szókötések között megérzik a végtelen és tragédiás élet harmóniáját. A többiek nem számitanak. Tudomásul kell vennünk, hogy vannak egészségükből és okosságukból kigyógyithatatlan testvéreink. Ők a mindent mértékbe segitő logika pátronusai. Müvészet az élet kvintesszenciája s aki müvészetre szomjazik, annak az ördög elégedetlen fiának kell lennie az életben. Wien, 1920 augusztus. Vissza
173

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.600 Ft Licitek száma: 19