Baktay Ervin, Dr.: A diadalmas jóga (aláírt példány)
Rádzsa jóga/A megismerés és önuralom tana
Dr. Baktay Ervin
Pantheon Kiadás(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 254 oldal
20 cm x 15 cm
Budapest, 1942, Pantheon Kiadás (K. J. Nyomda), 254 p. + [1] p., ill.
Szerző által aláírt példány. A diadalmas jóga. Rádzsa jóga. A megismerés és önuralom tana. Írta: Dr. Baktay Ervin. A kötet címlapján a szerző, Dr. Baktay Ervin jól olvasható aláírása látható. Második kiadás. Néhány szövegközti fekete-fehér rajzzal illusztrált, valamint "Miről van szó?" c. bevezetéssel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet K. J. Nyomdája nyomtatta. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, a kiadó aranyozott emblémájával ellátott, foltos címfedéllel, aranyozott feliratos, kissé kopott könyvgerinccel, a címfedél felőli oldalon enyhén sérült előzéklappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Erdőbaktai Baktay Ervin /szül. Gottesmann Ervin/ (Dunaharaszti, 1890. június 24. – Budapest, 1963. május 7.) festőművész, művészettörténész, orientalista, asztrológus, író, műfordító. A Budapesti Képzőművészeti Akadémián, majd Münchenben tanult festészetet Hollósy Simonnál. Az első világháborúban végig a fronton szolgált. Az 1920-as évek elején fordítások, könyvek közreadása útján igyekezett megismertetni az indiai kultúrát Magyarországon. 1926–1929 között Indiába utazott és tanulmányozta az ottani vallásokat, szokásokat, kultúrát. 1928-ban felkutatta Kőrösi Csoma egykori tartózkodási helyeit és annak meglévő emlékeit, csak 1929-ben maláriás betegen tért haza. 1930-as évek elején Kismarosi-szigeten, majd Verőcén lévő római romokkal szemben „indián törzset és tábort” hozott létre. Az 1930–1944 között "A Földgömb" c. korabeli népszerű ismeretterjesztő folyóirat elismert szerkesztője volt. 1933-ban a Debreceni Tudomány Egyetemen bölcsészdoktorrá avatták. 1946-1958 között a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum helyettes igazgatója, az ELTE megbízott előadója volt. 1956–57-ben az indiai kormány meghívására újabb tanulmányutat tett Indiában: egyike volt annak a tizenhét nem buddhista személynek, akiket meghívtak a Buddha születésének 2500. évfordulójára rendezett nagyszabású ünnepségsorozatra 1956-ban. 1959-ben részt vett az Iparművészeti Múzeumban rendezett Ázsia művészete c. nagy kiállítás előkészítésében. Nyugalomba vonulása után számos külföldi országban (Anglia, Svédország, stb.) tartott előadást az indiai kultúráról, művészetről, vallásról. A neves indológus szerző jelen könyve az indiai jóga-rendszer részletes ismertetését adja, valamint a jóga-gyakorlatok pontos magyarázatával és azoknak az emberi testre és lélekre való hatásával is kimerítően foglalkozik.
Amióta nyugati világunk megismerkedett a keleti szellemiség értékeivel, ezek szakadatlanul hatottak gondolkozásunkra. Amikor a Nyugat először találkozott India tanításaival, a felfedezés ujjongó örömével fogadta az új eszméket. Goethe, majd Schopenhauer sokat tett azért, hogy a keleti gondolat meghonosodjék az európai talajban. Más kiváló elmék is munkálkodtak ezen már a múlt század első felében. Kétségtelen, hogy ismereteik még hézagosak voltak és az indiai szellemiség egészét nem tekinthették át; ez kiütközik Schopenhauer bölcseletéből is, hiszen pesszimizmusa igen távol áll az indiai filozófia egyetemes felfogásától, amely époly kevéssé jellemezhető a pesszimizmussal, mint az optimizmussal. India szellemi nagyságai ősidőktől fogva arra törekedtek, hogy a lét egyetemes mivoltát, gyökeres természetét megismerjék, s az ilyen átfogó, mindent magábazáró szemlélet nem eshet a végletes felfogások egyoldalúságába, mint amilyen egyoldalú akár az optimista, akár a pesszimista szemlélet.
Amint a Nyugat egyre teljesebben és egyre behatóbban megismerte a Kelet, elsősorban India tanait, az első benyomások is módosultak. Kiváló gondolkozók munkálkodtak azon, hogy a hindu bölcsesség eredményeit közelebb hozzák eszmélésünkhöz és feltárják azok egységes, szerves rendszerét. Így a keletről jött tanok sokat vesztettek ugyan regényes exotikumukból, de annál többet nyertek való értékeik kendőzetlen megjelenésével. Kétségtelen, hogy ezt a gondolatvilágot csak akkor méltányolhatjuk igaz becse szerint, ha egész rendszerét áttekintve, egységes, hiánytalan képet nyerünk róla.
A hindu bölcselet nem egyéni állásfoglalások szemszögéből vizsgálja a lét tényeit, hanem kezdettől fogva arra törekedett, hogy épen az egyéni részletszemszög fölé kerekedjék és megtalálja a szemléletnek azt a középpontját, ahonnan a tények torzítatlanul, a személyes látásmód színeitől szabadultan, való mivoltuk kristálytiszta színtelenségében, egyetemes központból szétsugárzó vonalak éles rendjének jelennek meg.
Leütési ár:
24.500 Ft
Licitek száma: 2