Malonyay Dezső: Munkácsy Mihály élete és munkái

Malonyay Dezső
Munkácsy Mihály
Munkácsy Mihály
Singer és Wolfner (Budapest) ,
Kiadói egészvászon díszkötés , 268 oldal
Méret: 34 cm x 25 cm

Budapest, 1898, Singer és Wolfner (Hornyánszky Viktor Nyomdája, Bp.), 235 p. + [9] p. + [24] t.; ill.

Első kiadás. Munkácsy Mihály élete és munkái. Írta: Malonyai Dezső.
Jelen kötet az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat tagjainak 1898-ra és 1899-re szóló illetménye. 24 műmelléklettel, valamint 110 képpel és vázlattal illusztrált kötet.  A címképen festőművész fekete-fehér fotója látható (készült: Kádár Gábor műtermében, Paris). A 60. és 61. oldalak között a festőművész egyetlen rézkarcának eredeti dúcról készült színvonalas lenyomata található meg. A műmellékletek és a képek jegyzékével, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített díszalbum. A kötet Hornyánszky Viktor Nyomdájában készült, Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, illusztrált, dombornyomásos díszkeretezéssel ellátott, Munkácsy Mihály részletgazdag rézplakettjével, mint középdísszel gazdagított címfedéllel, aranyozott feliratozású, enyhén kopott könyvgerinccel, színes, mintázott, könyvkötő által belülről megerősített kiadói előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, körbe színezett lapélekkel, keretezett hátlapon a nyomda és a kiadó feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Malonyai Malonyay Dezső (Pest, 1866. május 3. – Budapest, 1916. április 22.) magyar író, művészettörténész, tanár, szerkesztő. A gimnáziumot a nagykanizsai, majd a pesti piaristáknál végezte. Majd a kolozsvári egyetemen szerzett filozófiai doktori és magyar–francia szakos tanári diplomát. A "Pesti Napló", később a "Budapesti Hírlap" tudósítója. Párizsban végzett művészettörténeti tanulmányokat. Munkácsy Mihály titkára. Később különböző francia lapokba írt cikkeiért irodalmi díjat is kapott. A 20. századi hangulatlíra előfutárának tekinthető. Szépirodalmi, kritikai írásainál jelentősebb az 1904-től, hivatalos támogatással és 25 művésszel közösen végzett népművészeti gyűjtése, melynek eredménye 1907-től jelent meg a Franklin Irodalmi és Nyomdai Rt.-nél öt nagy kötetben "A magyar nép művészete címmel." Ez az átfogó munkája, valamint a Munkácsy monográfiája máig pótolhatatlan forráskiadványoknak számítanak.
A korabeli sajtó hírverése a megjelenő kötetről: "Munkácsy Mihály élete és munkái lesz a cime annak a nagy munkának, 24 műmelléklet lesz benne, 108 nagyobb szövegkép, sok érdekes levél és okmány faksimileben. A szövegét Malonyai Dezső irta. A képek kö­zött, amelyek a munkát díszítik, van akár­hány, amelyeket itthon nem ismernek, soha sem láttak, mert nyomban, hogy a mester megalkotta őket, elvándoroltak messze földre, Amerikába. Ezek a képek itthon egészen új­ság gyanánt fognak hatni. Már az első füzet, amelynek ára 1 frt, fogalmat ad arról, hogy mily dús és magas műbecsü lesz az egész munka, amiről különben kezeskedik az a kö­rülmény is, hogy az egész az Országos Ma­gyar Képzőművészeti Társulat égisze alatt jelenik meg a Singer és Wolfner cég (And- rássy-ut 10.) kiadásában."(Pécsi Figyelő, 1897. 11. 23. / 268. szám)

Mese sincs mesésebb, mint a mi Munkácsynk históriája, - a vézna kis asztalos inasé, a ki elindult mezítláb, egyedül, hogy meghódítsa a világot és ezt meg is cselekedte. Nem bírt vele semmi... Tovább

Mese sincs mesésebb, mint a mi Munkácsynk históriája, - a vézna kis asztalos inasé, a ki elindult mezítláb, egyedül, hogy meghódítsa a világot és ezt meg is cselekedte. Nem bírt vele semmi nyomorúság; pedig hányszor állta útját ezerféle akadály! - Nem telt belé hét esztendő, minden tündér engedelmesen melléje szegődött és hordtak az ölébe dicsőséget, kincset töménytelent. Csak még éppen egy kicsi híjja volt a mesének, a vége: - hogy mikor aztán a kis asztalos inas meghódította az egész világot, száz szekérre rakja a babérkoszorúit és haza jöjjön boldog embernek. Már útban volt... Talán haza segíti még valaha a jó Isten. Addig is ez a könyv jön helyette azokhoz, a kik szeretik és várják: minden magyarhoz. Vissza

Képek jegyzéke
Munkácsy édes anyja
Pillanatnyi fölhevülés
Juhászlegények
Aratók
A pálmaházban
Magyar vezér
A réten
Vázlat "A kolpachi parkban" című képhez
A kolpachi parkban
A baba látogatói
Kukoricatörés
Poros út
Mosónék
A tigris
Reök bácsi gunyhója
Az aradi diákszobából
Sebesült vándor
Dülő szénásszekér
Zrinyi és társai
Oláh család a ház előtt
Zivatar a pusztán
Munkácsy Mihály
Petőfi búcsúja a szülői háztól
Kis macskák
Az ő nótája
Mégis mozog a föld
A zongora előtt
Munkácsy Mihály
Nászúton
Szénásszekér
Lakodalmi hivogatók
Lakodalmi hivogatók
Fasor
A barc-Monceauan
Színvázlat egy arcképhez
Szent asszonyok a keresztfánál
Munkácsy Mihály
Erdőtisztáson
Nyár
A falu
A halálraítélt
Reményi
Hadi foglyok
Munkácsy avenue de Villiersi műtermében, Párisban
Munkácsy Mihály
A baba látogatói
Munkácsy Mihályné
A konyhában
A két család
Liszt
Liszt Ferenc
Tehénpásztor
Patak partján
A falu hőse
Legelésző csorda
Mély út
Nagymosás
A Zálogházban
Az Ujoncok
Sedelmeyer Károly
A Milton
A Milton
A Milton
Éva, a Milton írni készülő alakja
Munkácsy a műtermében
Pilátus, részlet a "Krisztus Pilátus előtt"-ből
A tömegből
Kajafás
Bírák
Farizeus
Feszítsd meg! részlet a "Krisztus Pilátus előtt"-ből
Mi történt?
A ki gúnyolja
Egy asszony, részlet a "Krisztus Pilátus előtt"-ből
Megdöbbenve
A normandiai tengerparton
A bécsi mennyezetkép első ötlete
A Renaissance apotheozisa
Vázlatrajz a bécsi mennyezetképhez
Vázlatrajz Mozart fejéhez
Mozart halála
A "Honfoglalás" első ötlete
A "Honfoglalás" második terve
A "Honfoglalás" szinvázlata
Honfoglalás
Az Ecce Homo első ötlete
Rajzvázlatok az Ecce Homohoz
Vázlatrajz az Ecce Homohoz
Vázlatrajz az Ecce Homohoz
Vázlatrajz az Ecce Homohoz
Vázlatrajzok az Ecce Homohoz
Az Ecce Homo szinvázlata
A tömeg
Egy Jeanne d'Arc kép terve
VII. Pius pápa és Napoleon Fontainebleauban
Hét kövér esztendő
Vázlatrajz az Ecce Homohoz
Munkácsy vázlatkönyvéből
Munkácsy Mihály útban hazafelé
Munkácsy torzrajza önmagáról
Munkácsy utolsó rajza
Munkácsy ecsetjéről
Munkácsy palettájáról
Műmellékletek
Munkácsy Mihály arcképe
Siralomház
A falu hőse
Zálogházban
A Kálvárián
A Megváltó
Munkácsy egyetlen rézkarca
Éjjeli csavargók
Judith
Ujoncozás
Ecce Homo
Flirt
Tépéscsinálók
A műteremben
Apa névnapja
Milton
Krisztus Pilátus előtt
Hazafelé
Haynald
Sirató asszonyok
Délutáni tea
A kik halálra kívánják
Két család
Árpád
297

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
27.000 Ft Licitek száma: 7