Budapest, 1898, Singer és Wolfner (Hornyánszky Viktor Nyomdája, Bp.), 235 p. + [9] p. + [24] t.; ill.
Első kiadás. Munkácsy Mihály élete és munkái. Írta: Malonyai Dezső.
Jelen kötet az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat tagjainak 1898-ra és 1899-re szóló illetménye. 24 műmelléklettel, valamint 110 képpel és vázlattal illusztrált kötet. A címképen festőművész fekete-fehér fotója látható (készült: Kádár Gábor műtermében, Paris). A 60. és 61. oldalak között a festőművész egyetlen rézkarcának eredeti dúcról készült színvonalas lenyomata található meg. A műmellékletek és a képek jegyzékével, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített díszalbum. A kötet Hornyánszky Viktor Nyomdájában készült, Budapesten.
Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány aranyozott feliratozású, illusztrált, dombornyomásos díszkeretezéssel ellátott, Munkácsy Mihály részletgazdag rézplakettjével, mint középdísszel gazdagított címfedéllel, aranyozott feliratozású, enyhén kopott könyvgerinccel, színes, mintázott, könyvkötő által belülről megerősített kiadói előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, körbe színezett lapélekkel, keretezett hátlapon a nyomda és a kiadó feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Malonyai Malonyay Dezső (Pest, 1866. május 3. – Budapest, 1916. április 22.) magyar író, művészettörténész, tanár, szerkesztő. A gimnáziumot a nagykanizsai, majd a pesti piaristáknál végezte. Majd a kolozsvári egyetemen szerzett filozófiai doktori és magyar–francia szakos tanári diplomát. A "Pesti Napló", később a "Budapesti Hírlap" tudósítója. Párizsban végzett művészettörténeti tanulmányokat. Munkácsy Mihály titkára. Később különböző francia lapokba írt cikkeiért irodalmi díjat is kapott. A 20. századi hangulatlíra előfutárának tekinthető. Szépirodalmi, kritikai írásainál jelentősebb az 1904-től, hivatalos támogatással és 25 művésszel közösen végzett népművészeti gyűjtése, melynek eredménye 1907-től jelent meg a Franklin Irodalmi és Nyomdai Rt.-nél öt nagy kötetben "A magyar nép művészete címmel." Ez az átfogó munkája, valamint a Munkácsy monográfiája máig pótolhatatlan forráskiadványoknak számítanak.
A korabeli sajtó hírverése a megjelenő kötetről: "Munkácsy Mihály élete és munkái lesz a cime annak a nagy munkának, 24 műmelléklet lesz benne, 108 nagyobb szövegkép, sok érdekes levél és okmány faksimileben. A szövegét Malonyai Dezső irta. A képek között, amelyek a munkát díszítik, van akárhány, amelyeket itthon nem ismernek, soha sem láttak, mert nyomban, hogy a mester megalkotta őket, elvándoroltak messze földre, Amerikába. Ezek a képek itthon egészen újság gyanánt fognak hatni. Már az első füzet, amelynek ára 1 frt, fogalmat ad arról, hogy mily dús és magas műbecsü lesz az egész munka, amiről különben kezeskedik az a körülmény is, hogy az egész az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat égisze alatt jelenik meg a Singer és Wolfner cég (And- rássy-ut 10.) kiadásában."(Pécsi Figyelő, 1897. 11. 23. / 268. szám)
Mese sincs mesésebb, mint a mi Munkácsynk históriája, - a vézna kis asztalos inasé, a ki elindult mezítláb, egyedül, hogy meghódítsa a világot és ezt meg is cselekedte.
Nem bírt vele semmi...
Nem bírt vele semmi nyomorúság; pedig hányszor állta útját ezerféle akadály! - Nem telt belé hét esztendő, minden tündér engedelmesen melléje szegődött és hordtak az ölébe dicsőséget, kincset töménytelent. Csak még éppen egy kicsi híjja volt a mesének, a vége: - hogy mikor aztán a kis asztalos inas meghódította az egész világot, száz szekérre rakja a babérkoszorúit és haza jöjjön boldog embernek.
Már útban volt...
Talán haza segíti még valaha a jó Isten.
Addig is ez a könyv jön helyette azokhoz, a kik szeretik és várják: minden magyarhoz.