Molnár Gábor: Jaguárországban (dedikált példány) (A borítót Csergezán Pál rajzolta.)
Molnár Gábor
Dr. Balassa Sándorné
Dr. Boros István
Gondolat Kiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 349 oldal
Világjárók
18
21 cm x 15 cm
Budapest, 1960, Gondolat Kiadó (Franklin-Nyomda, Bp.), 349 p. + [2] p.+ [30] t.: ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. "Világjárók" No.: 18. sz. Jaguárországban. Írta: Molnár Gábor. Az előlapon a szerző, Molnár Gábor tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "H. Gy.-nak és M.-nak őszinte barátsággal Molnár Gábor. Bp. 1977. VIII. 1.". 30 képtáblán számos fekete-fehér, feliratos fényképpel illusztrált, valamint epilógussal és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A borítót Csergezán Pál rajzolta. Szakmailag ellenőrizte: Dr. Boros István a Természettudományi Múzeum főigazgatója. Nyomtatta a Franklin-Nyomda Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, tematikus, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, enyhén kopott könyvgerinccel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, színes illusztrációval ellátott, fülszöveges, kissé sérült, hiányos, kiadói borítófedélben. A 273-288. oldal duplán lettek bekötve. A szerző, Molnár Gábor (Budapest, 1908. december 2. – Budapest, 1980. október 29.) a 20. század egyik legnépszerűbb magyar vadász- és útleírásírója. 1930-ban részt vett a Magyar Nemzeti Múzeum Brazíliába szervezett expedícióján, melynek célja a rovargyűjtemény gyarapítása volt. Társai hazatérte után, támogatás nélkül is folytatta a kutatómunkát. 1932-ben tért haza, mikor egy baleset következtében elvesztette a látását. Ezt követően kezdett el írni. Első kötete, Kalandok a brazíliai őserdőben címen 1940-ben jelent meg. Könyveit számos nyelvre lefordították (portugál, mongol, orosz, angol, német stb). "...Molnár Gábor legújabb útirajz-könyve még több, értékesebb és életteljesebb, mint az előzőek. Több, mert a brazíliai öt millió négyzetkilométernyi őserdő egy idáig alig ismert részének, a Cupari folyó felső vidékének valóban izgalmas, mindvégig érdekfeszítő leírását adja. Értékesebb, mert az élesszemű természettudományos megfigyelések, pontos adatok olyan bő tárházát nyújtja, amely akármelyik természettudósnak is dicséretére válna..." - írta a műről Élővilág c. lap (1960. szeptember 01./5. évfolyam/3. szám).
Meggyőződésem, hogy minden olvasó élvezettel forgatja majd Sebes Gusztáv könyvét.
Örömmel teszek eleget annak a kérésnek, hogy előszót írjak a könyvhöz, hiszen mintegy húsz éve ismerem a szerzőt. Bár mindketten szinte megalakulásától tagjai voltunk az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) Végrehajtó Bizottságának, ismeretségünk az 1950-es években kezdődött, amikor Sebes Gusztáv a "csodacsapat" kapitánya volt. Én abban az időben az Angol Labdarugó-szövetség titkáraként tevékenykedtem. Amikor megismertem a magyar labdarúgó-szövetség Nemzetközi Bizottságához: hívják meg a magyarokat Londonba, a Wembley Stadionba, egy Anglia elleni mérkőzésre. A "csodacsapat" londoni bemutatkozása - 1953. november 25-én - 6:3-as fölényes győzelemmel végződött. A Wembley Stadion sok nagy csatát végigszurkolt közönsége ilyen meccset még sohasem látott. - A nézők nem győzték csodálni a nagyszerű játékosokat és az edzőt, aki a csapat taktikáját sé "futballparádéját" irányította. Az angolok önteltsége szinte egy csapásra eltűnt.
Az akkor megismert játékosok közül ma sokan a világ különböző klubjainál mint edzők működnek, és Sebes Gusztáv módszereit, tanításait alkalmazva, kiváló szakembereknek bizonyulnak.
Sebes Gusztáv nemcsak az UEFA irányításában segített, hanem a FIFA és az UEFA edzőtanfolyamain is közreműködött: előadásokat tartott. Kollégák voltunk, és gyakran dolgoztunk együtt új taktika, új módszerek kialakításában. Sebes Gusztáv mindig azt hangoztatta, hogy bár szabályai egyszerűek, a futball korántsem egyszerű játék - a játékosoktól állandó, kemény tréninget, lelkiismeretes, alapos munkát követel.
Biztos vagyok abban, hogy a legkülönbözőbb korú játékosok, ha elvolvassák a könyvet, s megfogadják tanácsait, jelentősen javíthatnak formájukon, játékstílusokon. Rendkívül hasznosnak tartanám, ha ezt a könyvet minél többen megismernék, hiszen a jó kézikönyvek elősegítik a futball népszerűségét. Sebes Gusztáv visszaemlékezései azokra a nagy csatákra, amelyekben a magyar csapatok részt vettek, nemcsak lenyűgöző olvasmány, de egyben a magysar futball történetének egy fejezete is.
A szerző különös illetékes a könyv megírására, hiszen az elmúlt évtizedek valamennyi nagy játékosát ismert. Gyakran megfigyeltem őt, amikor nemzetközi és egyéb mérkőzéseken jegyzeteket, vázlatokat készített azokról a játékosokról, akikkel csapata később szembekerülhetett. Feljegyzései rendkívül alaposak, találóak voltak,s minden apró részletre kiterjedtek, s éppen azért, mert Sebes Gusztáv ilyen alapos és lelkiismeretes szakember, ez a mű a hasznos tanácsok, tapasztalok aranykönyve.
Remélem, hogy Sebes Gusztáv munkája eljut majd a világ minden futballszövetségének könyvtárába, a szakvezetők és a játékosok könyvespolcára és a labdajátékok történetének eddig feltalált legérdekesebb játékáról, a futballról mesélve felejthetetlen élményt nyújt olvasóinknak.
A "Kalandok a brazíliai őserdőben" és "Az óriáskígyók földjén"című, a Bibliothecánál, illetve a Móra Ferenc Kiadónál megjelent könyvek után a "Jaguárországban" Molnár Gábor kronológikus sorrendben következő harmadik vadásznaplója. Ez a kötet a brazíliai Cupari folyó környékén, embernemjárta vadonba viszi az olvasót. Az izgalmas kalandokban bővelkedő utat a szerző egyedül, kísérő nélkül tette meg. A könyv alaphangulatát a trópusi esős időszak, a folytonosan csurgó, csepegő őserdő adja meg, amely minden veszélyével ránehezedik a tökéletesen önmagára utalt vadászra. A természet szeretete, a végtelen gazdagságú ősvadon gyönyörűsége, az izgalmas vadászélmények, érdekes megfigyelések tömege azonban feledteti a veszélyeket és erős akarata, élelmessége átsegítik a fiatal természetbúvárt a sok nehézségen.
Leütési ár:
10.101 Ft
Licitek száma: 7