Thália Színház(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 236 oldal
27 cm x 23 cm
963-04-9528-7
2023-02-26 20:00
[Budapest], 1998, Thália Színház (Mester Nyomda), 236 p. + [4] p., ill.
Meczner János Jászai Mari-díjas rendező, színházigazgató által dedikált példány.Első, számozott kiadás. Színházkutatás. Nagymező utca 22-24. Írták: Gajdó Tamás, Korniss Péter, Szegő György. A címlapon Meczner János tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Kedves Ildikó! Szeretettel annak, aki nagyon sokat tett a Szakmáért. 1998. 04. 19. ?: Meczner János" A dedikáció címzettje Pécsi Ildikó (Polgár, 1940. május 21. – Gödöllő, 2020. december 5.) Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművésznő, rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Számozott kötet. Ez a 193. számú példány. Fekete-fehér, szövegközti, valamint egész oldalas, részben feliratozatlan rajzokkal és fotókkal gazdagon illusztrált, a Thália Színház 1996-98-as rekonstrukciójáért felelős tervezők, a rekonstrukcióban részt vevő cégek és támogatók listájával, továbbá 75 év színházi műsorának mutatójával kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Mester Nyomda. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, fekete-fehér fotóval illusztrált címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet dedikálója Meczner János (Budapest, 1944. január 3. –) Jászai Mari-díjas rendező, színházigazgató, egyetemi tanár, érdemes művész. 1973-ban diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházrendező szakán. 1973-ban, a győri Kisfaludy Színház rendezőjeként kezdett dolgozni. 1980 és 1989 között Népszínház rendezője, 1989 és 1994 között az Arany János Színház igazgatója. 1997 és 2009 között a Thália Színház művészeti vezetőjeként dolgozott, 1994 és 2020 között a Budapest Bábszínház igazgatója volt. Jelentős szerepe volt abban, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen 1995-ben beindult a bábszínész, 2008-tól pedig a bábrendező képzés. 1985-től ügyvezető titkára, majd igazgatója volt az ASSITEJ magyar központjának(Association Internationale du Théâtre pour l’Enfance et pour la Jeunesse [Gyermek- és Ifjúsági Színházak Nemzetközi Szövetsége]).
Ennek a háznak lelke van.
Ez volt az a mondat, amivel legjobban ki tudtam fejezni azt az érzést,
amiért felkértem a szerzőket a könyv elkészítésére.
Ennek a háznak lelke van.
Csaknem kilencven éve áll a Nagymező utcában ez a ház.
Lakóház, színház, szerencsés ház.
Szerencsés, mert a történelem viharai soha nem okoztak benne
helyrehozhatatlan károkat.
Lakóház, színház, szerencsétlen ház.
Szerencsétlen, mert a politikai, gazdasági élet változásai annyi szenvedést
okoztak, amit látni kellett.
Egy ház, ami tűrője, tudója életeknek, sorsoknak.
Ki van szolgáltatva nekünk, benne élőknek, benne dolgozóknak.
Ki vagyunk szolgáltatva neki, benne élők, benne dolgozók.
Sokat látott, sokat tud és bölcsen magasodik fölénk.
Óv, szolgál bennünket, legyünk akár lakók, színészek, igazgatók vagy
polgármesterek.
Történetében nyomon követhetők a század kultúrájának, a város épülésének
korszakai; sorsa lenyomat.
Egy ház a sok közül, sokunknak a legfontosabb.
Megyeri László előszava 5
Gajdó Tamás: Színházkutatás 7
Jardin d'Hiver - Télikert (1913-1920) 9
Renaissance Színház (1920-1926) 19
A Radius (1926-1944) 32
Vígszínház (1945-1949) 42
Ifjúsági Színház (1949-1954) 50
Petőfi Színház, az ifjúság színháza (1954-1960) 57
Petőfi Színház (1960-1962) 66
Nemzeti Színház (1964-1966) 72
Fővárosi Operettszínház (1966-1971) 79
Thália színház (1971-1991) 86
Arizona színház (1991-1993) 98
Művész Színház (1993-1995) 107
Thália Színház (1995-1996) 118
Thália Színház (1996-) 126
Korniss Péter: színház 129
Szegő György: Házkutatás 151
A Thália Színház 1996-98-as rekonstrukciójának felelős tervezői 209
A rekonstrukcióban részt vevő cégek és támogatók listája 211
75 év műsora 215
Leütési ár:
3.211 Ft
Licitek száma: 19