Soproni Elek, Dr.: A kultursarok gondjai (dedikált példány)
Sopronvármegye szociális és gazdasági viszonyainak feltárása
Dr. Soproni Elek
Magyar Társaság(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 286 oldal
A Magyar Társaság könyvei
3
24 cm x 16 cm
Budapest, 1940, Magyar Társaság ( Hollóssy János Könyvnyomtatómester, Budapest), 286 p. + [2] p. + 20 térk. (főként színes)
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. A Magyar Társaság Könyvei. No.: 3. sz. A kultursarok gondjai. Sopronvármegye szociális és gazdasági viszonyainak feltárása. Írta: Soproni Elek Dr. magy. kir. gazdasági felügyelő, Sopronvármegye szociális tanácsadója. A kötet feliratozott előlapján a szerző, Soproni Elek Dr. névre szóló dedikációja olvasható: "K. H. M. igen tisztelt barátomnak Dr. Soproni Elek". Gávay-Wilff Lajos Sopronvármegye nyugalmazott alispánjának előszavával, valamint a szerző előszavával és bevezetéssel megindított, számos szövegközti, színes, feliratos térképpel, vonatkozó statisztikákkal, kötetvégi betűrendes név- és tárgymutatóval, a szerző megjelent nagyobb munkáinak jegyzékével, irodalommal, a térképek jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a könyvnyomtatás feltalálásának 500-ik évében nyomtatta Hollóssy János könyvnyomtatómester Budapesten. A kötet belívein számos helyen ceruzás aláhúzások, jelölések, és széljegyzetek láthatók. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozott, kissé sérült címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hátlapközépen a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban. "A modern, szociálisszempontú agrárpolitikának talán legértékesebb vonása,, hogy szakít a könnyelmű általánosításokkal. A tájak konkrét adottságain keresztül vizsgálja a lehetőségeket és gyakorlatilag megvalósítható célkitűzéseket ad. SoproniElek, mint szociális tanácsadó, ilyen elvekből kiindulva vizsgálta és írta meg Sopronmegyének, az ország „kultursarkának" monográfiáját. Problémáit sok színes térképpel és világosan készített grafikonnal szemlélteti. Soproni csaknem két évig faluról falura járva gyűjtötte össze és egészítette ki tapasztalatait. A hibák mellett mindenütt észreveszi az értékeket is és a feltárt adatok alapján rámutat a helyes megoldási módozatokra. Így állapította meg, hogy Sopronvármegye közállapotait tekintve, főképpen az írni-olvasni tudás elterjedtsége, az úthálózat nagysága és jó állapota, az állatállomány, különösen pedig a szarvasmarhaállomány mennyisége és minősége, a szarvasmarhahizlalás mérve, az adófizetési készség és adóerkölcs magas foka következtében az ország „kultúrsarka", első vármegyéje. Soproni Elek munkája utat mutat és módszert ad egy-egy vármegye monográfiájának szemléltető megírásához."- írta a kötetről Hollós István a Közgazdasági Szemle 1941-ben megjelent könyvismertetőjében.
Az országépítő munkának egyik különösen nagyfontosságú feladata ma a szociális kérdések megoldása. Ez a feladat nem könnyűi, mert a szívvel-lélekkel teli elgondolásokat a rideg anyagi szempontokkal kell összeegyeztetni. Ez a célja Soproni Elek dr. Sopron megyéről írt tanulmányának is: rámutatni a bajokra, emellett keresni a gyógyítás módját és eszközeit is.
A legőszintébb érdeklődéssel vettem kezembe Soproni Elek dr. munkáját, hiszen 47 éven át szolgáltam Sopron megyét, ebből 23 évig mint főszolgabíró és 18 éven át mint alispán. Joggal mondhatom tehát, hogy ezt a megyét jól ismerem. De hozzátehetem: a Rábaköz szülötte is vagyok és úgy szeretem a szülővármegyémet, mint ahogyan a gyermek szereti édesanyját. A gyermeknek pedig mindig jólesik, ha édesanyjának bajával más is törődik, sorsát szívén viseli s arra törekszik, hogy neki segítőkezet nyújtson.
Ezért olvastam igazi örömmel Soproni Elek dr. tanulmányát, mert úgy látom, hogy az író, amikor, nyitott szemmel és érző szívvel végigjárta Sopron megyét, nemcsak mindent megnézett, de igen sokat látott is. Külön érdeme, hogy vizsgálódásai során az árnyak mellett meglátta a fényt is és nem esett abba a ma divatos hibába, hogy rikító színekkel festett képet adjon és csupán célzatosan, a kétségkívül meglevő bajokat tárja elénk.
TÉRKÉPEK JEGYZÉKE.
1. Sopron vármegye hegy- és vízrajzi térképe 18
2. Sopronvármegye tájtérképe 26
3. Vegyesvallásu községek Sopronvármegyében 32
4. Sopronvármegye...
TÉRKÉPEK JEGYZÉKE.
4. Sopronvármegye népsűrűsége 34
5. Szükhatáru községek Sopronvármegyében 36
6. Iparosok és kereskedők Sopronvármegyében 36
7. Sopron vármegye birtokviszonyainak kialakulása a XIX. században 38
8. Sopronvármegye 500 kat. holdon felüli birtokainak megoszlása 42
9. Sopronvármegye 100 kat. holdon felüli birtokainak megoszlása 44
10. Sopronvármegye szegényházai 56
11. Sopronvármegye nincsteleneinek megoszlása 74
12. Mezőgazdasági munkások Sopronvármegyében 82
13. Sopronvármegye törpebirtokainak megoszlása 102
14. Sopronvármegye állatállománya 130
15. Állattenyésztés és marhahizlalás Sopronvármegyében 134
16. Sopronvármegye erdőterületei az 1784. évben 140
17. Sopron vármegye jelenlegi erdőterületei 142
18. A cigányok megoszlása Sopronvármegyében 164
19. Sopronvármegye nemzetiségi községei 172
20. Uj házhelyigénylések Sopronvármegyében 194
21. Ártézi kutak Sopronvármegyében 206
22. Élveszületések Sopronvármegyében 214
23. Sopronvármegye kisegítő munkaerői 266
Leütési ár:
12.000 Ft
Licitek száma: 36