Villon, Francois: A Nagy Testamentum (Vas István által dedikált példány)
Francois Villon
Katona Tamás
Vas István
Szántó Piroska
Magyar Helikon(Budapest)
Kiadói varrott kemény papírkötés
, 146 oldal
19 cm x 12 cm
[Budapest], 1971, Magyar Helikon kiadása (Zrínyi Nyomda), 146 p. + [4] t.: ill.
Fordító által dedikált példány. A Nagy Testamentum. Írta: Francois Villon. A kötet fordította és a jegyzeteket írta: Vas István. Szerkesztette: Katona Tamás. Az előlapon a fordító, Vas István színes tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "M.-nak és E.-nek a megujult Villont, megujult szeretettel Pista". Szántó Piroska négy színes képtáblájával illusztrált, valamint jegyzetekkel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A kötésterv Szántó Tibor munkája. Nyomtatta a Zrínyi Nyomda. Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány aranyozott feliratos, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott, kissé sérült címfedéllel, aranyozott feliratos, kopott könyvgerinccel, néhol enyhén foltos belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet fordítója, Vas István (Budapest, 1910. szeptember 24. – Budapest, 1991. december 16.) költő, író, műfordító. A Markó utcai Berzsenyi Gimnáziumban érettségizett (1928). Még abban az évben Kassák Lajos lapja, a "Dokumentum" munkatársa lett, majd beiratkozott a bécsi Kereskedelmi Intézetbe. A "Független Szemle", a "Nyugat", a "Válasz" munkatársa. 1946-ban a Révai Kiadó lektora lett. 1949–1953 között nem publikálhatott, ekkor műfordításaiból élt. 1951-ben feleségül vette Szántó Piroska festőművészt. Nyaralójuk, a legendás szentendrei kert utóbb az irodalmi élet fontos színtere lett. 1956–1971 között mint az Európa Könyvkiadó lektora tevékenykedett.
Az itt következő Testamentum-fordítás első alakjában 1939 végén és 1940 elején készült, s az 1940-es év folyamán jelent meg. E kiadás előszavában megírtam, mi indított a fordításra: "Fordításomon keresztül magam is a Villon keserű és csüggedt, szenvedélyes és végletesen igazságkereső farkasszemével néztem a világra és a társadalomra."
Azt is jeleztem, hogy Villonban nem "a kalandort és milieu-költőt" szerettem meg, hanem "a tiszta és felelősségteljes szellemet, a mély és cicomátlan költészetet". Fordításom legfőbb célját ebben láttam: "Érdekes azonban, hogy a magyar fordítókat Villonnak jobbára csak egyik arca érdekelte, a hetyke és jasszos. A Testamentum oktáváinak szenvedélyes elmélkedése, komoly zengése, némely balladának pátosza és mélabúja alig visszhangzott magyar nyelven. Amikor fordításomba belefogtam, főleg az sarkallt, hogy Villonnak ezt a másik arcát is meg tudjam mutat."
(Vas István)
Leütési ár:
7.500 Ft
Licitek száma: 5