Horváth János: Egyházi értekezések és tudósítások I.

Horváth János
(Veszprém) , , Kiadói varrott papírkötés , 185 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm

Veszprém, 1824, Özvegy Szammer Klára' betűivel, 185 p. + [1] p., ill.

Egyházi Értekezések és Tudósítások. 1824. Első kötet. [Szerkesztette: Horváth János.]
A kötet végén latin nyelvű forrásszöveggel kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kiadás. Címlapképen egy fekete-fehér, magyar címerpajzsot tartó alakot ábrázoló metszettel (Ehrenreich Sc.). A címfedélen tollal készült, régi tulajdonosi bejegyzések láthatók.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratos, keretdísszel ellátott, az alsó részén sérült, hiányos, tollal készült bejegyzéseket, rajzokat, színes ceruzás jelöléseket tartalmazó címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, feliratos, keretdíszes, sérült, hiányos hátlappal, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
Az Egyházi Értekezések és Tudósítások az első hazai, magyar nyelvű katolikus folyóirat volt, amely Horváth János (Csicsó, 1769. november 5. – Pozsony, 1835. június 21.) pap, veszprémi kanonok (1808), majd székesfehérvári püspök (1830) szerkesztésében jelent meg 1820 és 1824 között, évente négy alkalommal. A periodika tartalmilag két részre oszlott: értekezésekre és tudósításokra. Míg előbbiek szorosabban az egyházi tudományokkal, teológiával foglalkoztak, utóbbiak közt már általánosabb művelődést szolgáló szövegek (pl: könyvkritikák, történeti jellegű írások) is helyet kaptak.
"Mi volt Horváth János célja, az Egyházi Értekezésekkel? Egyrészt egy olyan orgánumot kívánt létrehozni amely a Tudományos Gyűjteményhez hasonlóan a tudományok tárházát jelentheti, csakhogy attól eltérően nem világi, hanem egyházi tudományokról szóló írásokat – tanulmányokat – tartalmaz, másrészt a teológiának kívánt magyar nyelvet teremteni." (Koppányi Júlia: Az Egyházi Értekezések és Tudósítások. In: Magyar Könyvszemle, 119. évf., 2003/2. sz., 191.)

Krisztus' feltámadásának a' tanúk' hitelességébül való bizonyítása 1
A ' Hézassághoz való készületek, nevezetesen a' Hirdetés 35
Jézus jövendöléseinek magyarázattya Jeruzsálem' várasa a' Templom' és Zsidóország' elpusztulásárúl 56
Hieromizus' és Dikeophilus' levelei, avagy a' Magyar Papság' polgári megkülömböztetése iránt való Ellenvetések és Feleletek 89
A' külföldi egyh. tud. Folyó Írások' lelke és veleje. A' keresztény tökéletesség' mivolta 106
Tudósítások
Egyházi Magyar Literatúra
A' Keresztény Katholika tudomány igazsága' s a't. Freindaller utánn Döme Károl 116
A' Tizedek' negyede iránt folytt hosszas versengések a' Magyarországi Papok között 146 Vissza
140

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.300 Ft Licitek száma: 21