Szakolca, 1891, Szabad Királyi Szakolcza Város, [2] imperiál folio
Díszpolgári pergamen oklevél díszmappában Nagyméltóságú bellusi Baross Gábor úr kereskedelemügyi m. kir. Minister Ő Excellentiájának Szakolcza szab. kir. rendezett tanácsú város díszpolgárának, a hálás városi közönség.
121. kgy./5007. kig. szám. iktatószámú, díszes, színezett és aranyozott betűkkel, iniciálékkal gazdagon díszített, Szakolca város jó állapotú, aranyozott nagyméretű viaszpecsétjével (Szabad Királyi Szakolcza Város Pecsétje 1844) ellátott, Baross Gábor kereskedelemügyi m. kir. miniszter számára a morvavölgyi vasútvonal létesítésért és a település ebből "reményelhető" további fejlődéséért kiállított, 1891. Szent-András hava [november] 6. napjára keltezett, Osváld János polgármester és Dombay Ede főjegyző által aláírt díszpolgári oklevél.
Az egyedi kiállítású, jó állapotú, hiánytalan okiratot díszes, színes iniciálékkal, színes és aranyozott felirattal és gazdagon aranyozott keretdísszel ellátott, kissé sérült egyedi díszmappa védi.
Bellusi Baross Gábor (Pruzsina, 1848. július 6. – Budapest, 1892. május 9.) politikus, közmunka- és közlekedésügyi, majd kereskedelmi miniszter, a korszerű magyar kereskedelem és közlekedés megalapítója. A dualizmus korának kiemelkedő gazdaság- és közlekedéspolitikusa volt, a vasútügy fejlesztése terén elért eredményei miatt „vasminiszternek” nevezték. Kora Széchenyi István közlekedéspolitikai eszméinek megvalósítóját tisztelte benne. Megalapította a Postatakarékpénztár intézményét, elindította a Vaskapu-csatorna beruházást, támogatója volt a telefonhálózat kiépítésének, és számos egyéb, az ipart, a kereskedelmet és a közlekedést ösztönző intézkedés fűződik a nevéhez. Egyik legjelentősebb reformja az ún. zónatarifa-rendszer bevezetése volt a vasúti személyszállításban, amely egységesítette a különböző társaságok díjszabásait, és a távoli utazásokat olcsóbbá tette.