Témakörök



Lezárt aukciók


Péczely Attila: Szegedi Kis Kalendárium 1934-1937 I-IV.

Szerkesztő
Péczely Attila
Kner Imréné
Delly-Szabó Géza
Grafikus
Buday György
Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma (Szeged)
Kiadói varrott papírkötés , 164 oldal
Sorozatcím: Szegedi Kis Kalendárium
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 11 cm x 7 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-12-12 20:00

Aukciós tétel adatai

Szeged, 1934-1937, Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma - Kolozsvár-Szegedi Egyetemi Bethlen Gábor kör (Szeged Városi Nyomda és Könyvkiadó R. T., Szeged), [164] p.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Szegedi Kis Kalendárium 1934-1937 (különálló egységes kötetekben).

1. füzet: Szegedi Kis Kalendárium 1934. A kalendáriumban közölt jórészt publikálatlan parasztdalokat Péczely Attila, mozgalmunk híve gyűjtötte és jegyezte le a hódmezővásárhelyi tanyák között. Kiadja a Szegedi Fiatalok Művészet Kollégiuma és a Tanyai Agrársettlement Mozgalma, karöltve a Kolozsvári és Szegedi Egyetemi Bethlen Gábor Körrel. [52] p.
2. füzet: Szegedi Kis Kalendárium 1935. A kalendáriumban megjelent szövegek, dallamok és képek közlése, csakis a Kis Kalendáriumra való hivatkozással szabad. Kiadja a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. [44] p.
3. füzet: Szegedi Kis Kalendárium 1936. A kalendáriumban közölt népi dalokat Kner Imréné Asszony, törekvéseink barátja gyűjtötte és jegyezte le Gyomán és környékén. Kiadja a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. [36] p.
4. füzet: Szegedi Kis Kalendárium 1937. A kalendáriumban közölt népi dalokat Delly-Szabó Géza, mozgalmunk régi barátja gyűjtötte és jegyezte le az erdélyi Kalotaszeg vidékén Albert Erzsi, Mihók Kati, Csemei Erzsi, Szabó Kata, Mihály György, Antal Erzsi Bandi és Kelemen Zsófi kőrösfői asszonyok és leánykák, emberek és legénkék ajakáról. Kiadja a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiuma. [32] p.

A fametszetek és borítóterv Buday György munkája. Kottákkal, illetve fekete-fehér és színes fametszetekkel illusztrált kötetek. A kalendáriumokat a Szeged Városi Nyomda és Könyvkiadó R. T. nyomtatta Szegeden.
Kiadói varrott papírkötésben lévő kötetek feliratozatlan, Buday György fametszetével ellátott címfedéllel, feliratozatlan, enyhén kopott könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan, jó állapotban.
Ritka!
A következőket írta a Magyar művészet c. lap 1934-ben a sorozatról: „…A Magyar Művészet mindig kötelességének ismerte a fiatalok erőteljes támogatását s azért említjük meg a könyvismertetések helyén ezt a parányi kis kalendáriumot, amely nagy gonddal megmunkált ékszere a könyvnyomtatás mesterségének. Fiatal magyar művészek és egyetemi ifjak lelkesedő szívéből valósult a magyar bibliográfia nemes értékévé ez a bájos kis füzet, amely a fiatalság rajongásával a legősibb magyar paraszti világ szépségeiből közöl évenkint egy-egy csipetnyit. A tanyavilág ismeretlen nótafáiról pár sornyi versbe szakadt érzések, daloló pórlányok ajkáról ellesve, a fajunk szeretetének édességét gyűjti a rotációsgép betűkaptárába. Ezzel a versbe gyűjtött tiszta édességgel és az ehhez költött néhány vonalnyi kottával, meg illusztrációs rajzzal röppen szerte a legmagyarabb városból ez a kis kalendárium, hogy az esztendőjárás sokgondú rovásai között a maga lényének grafikai és tartalmi szépségével enyhülés és öröm legyen. A művészi, helyesebben a népművészeti rész értékein túl ebben a kis kalendáriumban az a leginkább megdicsérni való, hogy fiatalok csinálják, akikben eszmélődőbb a fajszeretet, mint az előző generációban. Szorgosan, mint a méhek gyűjtik a pusztulásnak és feledésnek veszejtett magyar szépségeket. Van érzékük a nép-művészet formai gyatraságán túl a tartalmi értékek iránt, ami a magyarság szépséget virágoztató gazdag érzelmessége. Parányi szépség, ezek az egymáshoz tántorgó verssorok, amint parányi édesség szunnyad egy-egy vadvirágban…” – (Dr. D. G., Magyar Művészet, 1934./10. évfolyam).

Előszó

Az elmult évben hihetetlenül nehéz anyagi helyzetünkben képtelenek voltunk előteremteni még azt az összeget is, mely évről-évre megjelenő Kis Kalendáriumunk szétküldéséhez kell s igy szomoru... Tovább

Előszó

Az elmult évben hihetetlenül nehéz anyagi helyzetünkben képtelenek voltunk előteremteni még azt az összeget is, mely évről-évre megjelenő Kis Kalendáriumunk szétküldéséhez kell s igy szomoru szivvel, de 1933-ban nem is adtunk ki. Mégis egyik legnagyobb élményünket köszönhetjük valamennyien ennek a ténynek: ekkor tudtuk meg igazán, hogy milyen szeretettel együttérez velünk közönségünk. Irattárunk több, mint másfélszáz levelet és megkeresést őriz, melyekben a Kis Kalendárium előző évi vásárlói érdeklődnek a Kalendárium megjelenése iránt, vagy méltatlankodnak, hogy az 1933-ast nem kapták meg, pedig továbbra is igénylik, stb. Vissza
Tétel sorszám:
321

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
10.500 Ft Licitek száma: 3



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!