Officina(Budapest)
Kiadói tűzött kemény papírkötés
, 59 oldal
Officina képeskönyvek
36
17 cm x 13 cm
Budapest, 1941, Officina kiadó (Officina Nyomda és Kiadóvállalat, Bp.), 31 p. + [1] p. + 28 t.: ill.
Első kiadás. Officina Képeskönyvek. No.: 36. sz. Magyar úri hímzés. Írta: Tápay-Szabó Gabriella. A címfedélen az abafái református egyház XVII. századi Úrasztala kendőjének sarokrészlete látható. 28 feliratozott, fekete-fehér fotót tartalmazó melléklettel illusztrált, valamint a képek jegyzékével kiegészített kötet. Nyomtatta az Officina Nyomda és Kiadóvállalat Budapesten. Kiadói tűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratos, aranyozott illusztrációval ellátott, foltos címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, feliratozatlan, a kiadó emblémájával ellátott, foltos hátlappal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője, Tápay-Szabó Gabriella (Budapest, 1902. máj. 3. – Budapest, 1961. jún. 15.) művelődéstörténész, szakíró, regényíró, műfordító. Az egyetemet Budapesten és Szegeden végezte. Az MNM újkori osztályának a vezetője volt. Kutatási területe a magyar viselettörténet és az ónművesség. Számos képzőművészeti kritikát is közölt, valamint angol nyelvből is fordított szépirodalmat (Eric Knight stb.).
A XVII-XVIII. században egy különösen szép és a maga eredetiségében egész Európában egyedülálló hímzésfajta terjedt el Magyarországon. Ez kerül az ékes díszkendőkre drága nyeregre, lótakaró cafragra, csujtárra. Hölgyek kis tarsolyát épúgy ez díszíti, mint az urak selyem házisapkáját. Remekbe varrják fátyol vékony orcatörlőkre és hadba való díszes páncél-imegre. Teli van hímezve mustráival a superlatok omló atlaszselyme, s az ágytakarók, paplanok, meleg bársonya. Sávos, színes keretei díszítik a tafota ágyiruhát. Keresztelő ingecskén csillog finom szálas arany-ezüst öltése, - s kelengyébe kapott, előre megvarrt, két tenyérnyinél is szélesebb mustrás, vertcsipkés lepedőszél pompázik a gyertyák enyhe fényében a hidegágyon.
Solymászó hölgyek kézitáskáján csillan skófiummal varrt „ezüstös-aranyos" mustrája. Arannyal varrt, ezüstvirággal hímzett, ezüstvirág közepibe meg gyönggyel kirakott az ünnepi pruszlik és szoknya. S az uraság dolmánya? Az meg egyenesen aranybrokátból, válogatott szemű korállgyöngyökkel, tulipános mustrára kivarrva, - s ezüst csipkével „hányva".
Leütési ár:
5.200 Ft
Licitek száma: 6