Vörösváry László: Egy volt könyvkiadó visszaemlékezései (aláírt példány)

Gépirat

Vörösváry László
Szerzői magánkiadás (Budapest) ,
Könyvkötői kötés , 39 oldal
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN: 963-500-152-5

Budapest, [1982], A szerző kiadása (FŐFOTÓ Nyomdája), 39 p.

Szerző által aláírt példány. Egy volt könyvkiadó visszaemlékezései. [gépirat] Írta: Vörösváry László.
Az előlapon a szerző, Vörösváry László tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Szerzői bevezetéssel ellátott kötet. Készült a FŐFOTÓ Nyomdájában.
Könyvkötői kötésben lévő példány, aranyozott feliratos, aranyozott emblémás címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Vörösváry László (Budapest, 1908. szeptember 20. – Budapest, 1990. február 27.) könyvkiadó, a Vörösváry Sokszorosítóipari és Kiadóvállalat alapítója, mely később Vörösváry Kiadóvállalat néven működött. A '20-as években kezdett foglalkozni könyvkiadással és sokszorosítással. 1932-ben sokszorosítóipari- és kiadóvállalatot létesített. Írógép után sokszorosított iskolai tankönyveket, árjegyzékeket, időszaki újságokat, műszaki és jogi kiadványokat jelentetett meg. Könyvkiadói tevékenységét 1941-ben kezdte meg Weininger Antal orvos műveivel. Kiadta Baktay Ervin, Gáspár Gyula, Ijjas Antal, Barsi Ödön, Mándy Teréz néhány könyvét. 1943-ban az Eucharisztikus kongresszus alkalmából megjelent a Budapest Album c. kiadványa, s ugyanebben az évben adta ki a sikeres Bibliográfiai Lexikont. 1943-ban bekapcsolódott az Országos Közművelődési Tanács munkájába, amelynek kiadó vállalatát 1947-ig igazgatta. 1947-ben vállalatát megszüntették, berendezését az állam lefoglalta.

Kerek negyed századig foglalkoztam sokszorosítással, nyomdai munkákkal, tankönyvek, ismeretterjesztő, tudomány népszerűsítő, művészi és szépirodalmi könyvek kiadásával. De ennek is már 3 évtizede,... Tovább

Kerek negyed századig foglalkoztam sokszorosítással, nyomdai munkákkal, tankönyvek, ismeretterjesztő, tudomány népszerűsítő, művészi és szépirodalmi könyvek kiadásával. De ennek is már 3 évtizede, hogy elmúlt. Mire jó ezeket az emlékeket, tényeket, történéseket feleleveníteni? Amíg egy kedves barátom fel nem kért, hogy tartsak róla előadást a könyvbarátok részére, valóban nem gondoltam rá. Amikor azonban 1976 decemberében tartottam róla két előadást és annak komoly visszhangja keletkezett, elhatároztam, megírom Magyarország volt legnagyobb sokszorosító irodája és nem éppen legkisebb könyvkiadó vállalata történetét. A jövő alapja a mult, amit nem lehet kiradirozni a történelemből. És ha változott körülmények között nem is építünk rá, tanulsággal akkor is szolgálhat, vagy legalábbis történelmi (ipartörténeti) érdekessége mindenképpen van. Mint 13-ik életévében félárván és szegényen maradt kisdiák kezdtem, így bizonyára sokakat fog érdekelni, hogy hogyan mire lehetett jutni. Hogyan lett egyetlen bérelt sokszorosítógépből és egy 18 havi részletre vásárolt széleskocsis írógépből 10 év alatt nemzetközi méretű üzem és kiadóvállalat. A stenciles sokszorosítás hovatovább nem egyéb nyomdatechnikai (többszörözéstechnikai) műszaki emléknél. Ezt a technikát legmagasabb tökélyre Magyarországon annak idején én vittem. Erről szó az első fejezet: a Vörösváry Sokszorosítóipar. A Vörösváry Kiadóvállalat ismeretterjesztő, szépirodalmi és ehhez kapcsolódó kiadói munkásságom története. Egy kezdő kiadó hogyan jut kiadni való kéziratokhoz, hogyan szerez magának olvasóközönséget, hogyan alakít ki kiadói profilt, stb. Végül, de nem utolsósorban: mi került kiadásra és mi nem. Az előbbieket ismertetem, az utóbbiakat - legalább olyan érdekesek! - megemlítem, magyarázom. /Budapesten, 1982. május havában - Vörösváry László/ Vissza
340

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: