Márffy Ödön /Petőfi Sándor: Der Fährmann/Die Burg der Schrecken (Egy Márffy Ödön által aláírt, valamint további öt eredeti kőrajzzal illusztrált, számozott példány)

Szilaj Pista/Salgó

Petőfi Sándor
Alexander Petőfi
I. Schnitzer
Márffy Ödön
Edmund von Márffy
Amicus Verlag (Budapest) ,
Kiadói fűzött keménypapír kötés , 62 oldal
Méret: 22 cm x 19 cm
2021-10-24 20:00

Aukciós könyv adatai

Budapest, 1920, Amicus Verlag, 56 p. 6 t .: ill.

Aukciós jelenlegi példány részletes leirata

Edmund von Márffy/Márffy Ödön által aláírt példány. Első, számozott, bibliofil kiadás. Alexander Petőfi: Der Fährmann. Die Burg der Schrecken./Petőfi Sándor: Szilaj Pista. Salgó. Mit originallithoggaphien von Edmund von Márffy./Márffy Ödön eredeti kőrajzaival.
A könyvbe címkép gyanánt kötött első littográfián Edmund von Márffy/Márffy Ödön aláírása látható.
A könyvet Márffy Ödön magyar festő és grafikus 6 fekete-fehér nyomású kőrajzza illusztrálja. Az illusztrációkat védő kiadói mintázott hártyapapírok közül mindösszesen csak egy található meg a kötetben. A kötetet fordította: Schnitzer Ignác
"Als Zweiter Amicus-Druck wurden Alexander Petőfis erzählende Gedichte Der Fährmann und Die Burg der Schrecken in der Übersetzung von I. Schnitzer in der königl. ungarischen Hofbuchdruckerei Viktor Hornyánszky zu Budapest in einer einmaligen mit der Hand numerierten Auflage von 200 Exemplaren im Mai des Jahres 1920 gedruckt. Numer 1-50 auf holländisches Büttenpapier in Leder gebunden. Die Lithographien dieser Exemplare vom Künstler handschriftlich signiert. Nummer 50-200 auf ungarisches Büttenpapier in Pappband und Halbleder gebunden. Nummer 130."/"Második Amicus - nyomtatványként Petőfi Sándor Szilaj Pista és Salgó c. elbeszélő versei Schnitzer Ignác fordításában nyomatott Hornyánszky Viktor magyar királyi udvari nyomdájában, Budapesten egyedülálló kézi számozással, 200 példányban, 1920 májusában. Készült: 1-50 -ig számozva, bőrbe kötve holland merített papíron. Ezen példányok kőnyomatát a művész saját kezűleg írta alá. 50-200-ig diósgyőri merített papírra nyomva, kartondobozban, félbőrbe kötve. Ez a 130. számú példány."
A kolofónttól eltérően kiadói fűzött keménypapír kötésben lévő példány aranyozott feliratozással ellátott Márffy Ödön grafikájának aranyozott nyomatával illusztrált enyhén sérült címfedéllel, feliratozatlan, kissé sérült könyvgerinccel, üres hátlappal, hiánytalan belívekkel.
Petőfi Sándor ismert műveit Márffy Ödön (Budapest, 1878. november 30. – Budapest, 1959. december 3.) magyar festő és grafikus illusztrálta. Márffy Ödön 1902-ben a Székesfővárosi Tanács ösztöndíjával Párizsba utazott tanulni. Először a Julian Akadémián Jean-Paul Laurens növendéke lett, de még az év folyamán átiratkozott az állami képzőbe, az École des Beaux-Arts-ba Fernand Cormon osztályába, ahol négy esztendőt töltött. A kötelező stúdiumok elsajátításán túl legalább ennyire hasznos volt számára, hogy olyan festőnövendékekkel került kapcsolatba, akik már a modern irányzatokért lelkesedtek. Az ő révükön megismerkedett Cézanne, van Gogh és Pierre Bonnard festészetével, valamint az akkori legmodernebb festőkkel, Henri Matisse-szal és a fauves-okkal. 1906-ban szerepelt először a Salon d'Automne kiállításán.
1906 őszén hazatért és hamarosan kollektív kiállításokon mutatta be plein air törekvésekből kiinduló, élénk színvilágú műveit. Még ebben az évben elnyerte a kor legjelentősebb, négyezer koronával járó művészi elismerését, a Ferenc József Koronázási Jubileum-díjat. Sikereire felfigyelt Rippl-Rónai József és Kernstok Károly is. Rippl-Rónai támogatásával lett Márffy a MIÉNK művészcsoport alapító tagja, míg Kernstok nyergesújfalui birtokára invitálta festeni. Márffy a következő esztendőben dolgozott Kernstoknál, és egymással kölcsönhatásban fejlesztették ki fauve-os festészetüket.

136

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
70.200 Ft Licitek száma: 8