Témakörök



Lezárt aukciók


Csoma Gergely: Moldvai csángó magyarok (Domokos Pál Péter által dedikált példány)

Szerző
Csoma Gergely
Szerkesztő
Balázs István
Kapcsolódó személy
Domokos Pál Péter
Corvina Könyvkiadó (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 144 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 23 cm x 25 cm
ISBN: 963-13-2586-5
Aukció vége:
2022-02-20 20:00

Aukciós tétel adatai

[Budapest], 1988, Corvina Kiadó (Kner Nyomda, Békéscsaba), 144 p., ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Domokos Pál Péter néprajzkutató, történész dedikációjával ellátott példány. Első kiadás. Moldvai csángó magyarok. Írta és a fényképeket készítette: Csoma Gergely. Az utószót írta: Domokos Pál Péter.
A címlapon a könyv utószavát író Domokos Pál Péter tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. K.-nak tiszta, nagy szeretettel: Bp. 1988. VII. 2. Domokos Pál Péter"
Színes, feliratos fotókkal gazdagon illusztrált, Lakatos Demeter csángó költő versével, irodalomjegyzékkel, függelékkel és utószóval kiegészített fotóalbum. Nyomtatta a Kner Nyomda, Békéscsabán.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány, színes, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, színes előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, feliratos, színes fotóval illusztrált, fülszöveggel kiegészített, sérült kiadói borítófedélben.
A kötet dedikálója Domokos Pál Péter (Várdotfalva, 1901. június 28. – Budapest, 1992. február 19.) Széchenyi-díjas történész, néprajzkutató, a csángók történetének, kultúrájának kutatója. A két háború közötti időszakban az első között kezdett foglalkozni a szórványban élő moldvai magyarság történetével. 1945-től a közoktatási, később a népjóléti minisztériumban dolgozott, később budapesti gimnáziumokban tanított. 1991-ben a könyvtára csángó vonatkozású anyagait átadta a Győrben alapítandó Arrabona Universitas Társadalomtudományi Karán működő Hungarológiai Tanszéknek.

Fülszöveg

Páratlan érdekes kötetet tart kezében az olvasó: képei egy olyan ismeretlen és hagyományos életformát örökítenek meg, amelynek láttán úgy érezhetjük: az egy-két évszázaddal korábbi "falusi... Tovább

Fülszöveg

Páratlan érdekes kötetet tart kezében az olvasó: képei egy olyan ismeretlen és hagyományos életformát örökítenek meg, amelynek láttán úgy érezhetjük: az egy-két évszázaddal korábbi "falusi Európába" kerültünk vissza.
A történelmi határokon kívül eső legrégebbi magyar szórványtelepülés Moldvában jött létre. Ott élő magyarokról a középkortól fogva vannak hitelt érdemlő adataink, de eredetük kérdésében a kutatóknak eddig nem sikerült egységes álláspontot kialakítaniuk. A még magyarul beszélők száma - különféle becslések alapján - napjainkban nyolcvanezerre tehető.
A Moldvában élő magyarok egyik csoportja - a később bevándorolt székelyek mellett - az, amelyik "csángónak" vallja magát: ez a réteg képezi a moldvai magyarság ősi magját. A "csángó" elnevezés a régi magyar nyelvben egykoron használatos "csáng" ige származéka, ami annyit tesz, hogy "kereng". Első előfordulása az 1400-as évek tájára tehető.
A moldvai csángó magyarok római katolikus vallásúak. Hitüket évszázadokon át őrizték a görögkeleti-ortodox környezetben. Kultúrájuk fönnmaradása soha nem volt konfliktusmentes, de a helyzet a múlt század második felétől, a nacionalizmus nagyarányú előretörése révén vált igazán és fokozódó mértékben nyomasztóvá.
A kötet képei talán utoljára örökítik meg egy elszigetelten élő, eltűnőfélben lévő népcsoport, a moldvai szórványmagyarság kultúrájának értékeit.
Csoma Gergely 1954-ben született, Erdélyből Magyarországra áttelepült család tagjaként. Műbútorasztalosnak, majd kőfaragónak tanult. Iskoláit 1982-ben fejezte be. A Képzőművészeti Főiskolán szobrász szakon mesterei Kiss László, Somogyi József és Szabó Iván voltak. Moldvában 1977-ben járt első ízben. megrendítette az ott élő emberek sorsa, lebilincselte népművészetük gazdagsága, kultúrájuk és szokásaik különössége. Valamennyi utazását együttvéve, napjainkig mintegy két esztendőt töltött a moldvai csángó magyarok között. Tanulmányozta életüket, gyűjtötte népköltésüket, és több ezer színes felvételt készített, filmezett.
Munkájának célja - miként maga vallja - semmi egyéb, mint hogy a "magyar és román nép számára megörökítse a moldvai katolikus magyarok életét, hogy tegyen valamit a huszonnegyedik órában emlékük megmaradása érdekében."
Domokos Pál Péter Csíksomlyó községben látta meg a napvilágot 1901-ben, földműves szülők hatodik gyermekeként. Szülőfalujában tanítóképzőt végzett, 1919-ben kántori oklevelet szerzett. 1923 és 1926 között Budapesten tanult, majd visszatért az akkor már Románia részévé vált Erdélybe. A csíkszeredai tanítóképzőben való működését három esztendő elteltével a hatóságok felfüggesztették, nem ismervén el magyar diplomája érvényességét. Állástalan pedagógusként járta be Moldvát. Az elsők között volt, akik a moldvai szórványmagyarság eredetével foglalkozni kezdtek, népköltészetüket, népdalaikat följegyezték. E témával kapcsolatos könyve 1931-ben jelent meg Csíkszeredán. 1940-1944 között Kolozsvárott élt, doktorált néprajzból, kelet-európai történelemből és magyar irodalomból. A háború után Magyarországon telepedett le: dolgozott minisztériumi tanácsosként, segédmunkásként, majd gimnáziumi tanárként, s közben fáradhatatlanul kutatott és írt. Vissza
Tétel sorszám:
035

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
6.200 Ft Licitek száma: 21



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!