Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 310 oldal
23 cm x 15 cm
963-270-458-4
Budapest, 1977, Magvető Könyvkiadó (Szegedi Nyomda), 310 p. + [1] p.
Szerző által dedikált példány. Égő türelem. Írta: Keresztury Dezső. A címlapon a szerző, Keresztury Dezső tollal beírt dedikációja olvasható: "Égesse! Keresztury Dezső". Második kiadás. A kötetet Bezúr Györgyi tervezte. A szerző borítófedélen látható fényképét Lussa Vince készítette. Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomtatta a Szegedi Nyomda. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, feliratos könyvgerinccel, kiadói előzéklapokkal, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, fülszöveges, egy helyen sérült, kiadói borítófedélben. A szerző, Keresztury Dezső (Zalaegerszeg, 1904. szeptember 6. – Budapest, 1996. április 30.) író, költő, irodalomtörténész, kritikus, műfordító, egyetemi tanár, a Goethe Társaság magyar tagozatának elnöke. Tanulmányait Eötvös-kollégistaként a budapesti, a berlini és a bécsi egyetemen végezte. 1928-ban szerzett magyar–német szakos tanári diplomát. A berlini egyetem magyar lektora, a Magyar Intézet könyvtárosa, az Eötvös József Collegium magyar tanára, a "Pester Lloyd" c. német nyelvű, budapesti napilap irodalmi, kulturális rovatvezetője, a budapesti egyetem magántanára, valamint a Magyar Írók Szövetsége alapító tagja volt. 1945-1948 között vallás- és közoktatásügyi miniszterként, az Eötvös József Kollégium igazgatójaként, a Magyar Tudományos Akadémia tagjaként és főkönyvtárosaként tevékenykedett. 1950-től nyugdíjba vonulásáig (1971) az Országos Széchényi Könyvtár tudományos főosztályvezetője, a Veres Péter Társaság tiszteletbeli elnökségi tagja, a PEN Club tiszteletbeli elnöke volt. Szerteágazó irodalmi munkásságára az alaposság, a komoly háttérmunka és a művészi igényesség a jellemző.
Keresztury új könyvéről:
Keresztury új könyvéről:
- A te Őszikéid - mondta egy barátom, amikor elolvasta az ebben a kötetben összegyűjtött verseket. Nyilván Arany juttatta eszébe a gondolatot: róla szóló könyvem második részén dolgozom éppen. Vállalom is ezt a kitüntető párhuzamosítást, de csak néhány helyesbítéssel. Arany Őszikéi - a köztudattól eltérően - nemcsak az öregkori rezignáció versei; áttetszőbbek, lebegőbbek, de nem kevésbé forrók és elkötelezettek. Arany tíz évvel fiatalabb volt nálam, amikor az Őszikéket írta, de lélekben idősebb, zárkózottabb, magányosabb. Köztudomású, hogy a Kapcsos Könyvbe zárta el késői költeményeit. Nem pusztán érzékenységből, de azért is, mert hallgatásával akarta kifejezni, hogy nem ért egyet korával.
Én nem érzem magam sem magányosnak, sem rezignáltnak; nem élek szigeten s nem zártam el verseimet. Ugyanolyan elkötelezettek, bár talán sztoikusabbak, bizonyos mértékig sebzettebbek s modernebbek a régieknél. Az Őszikék óta egyébként sokat változott költészetünk; ami Aranynak vívmány volt, nekünk örökség. Én a magyar költészet egész örökségét magaménak tudom; de örökségnek azt is, ami a világirodalomból az enyém lett. Hogy mit tudtam hozzátenni, más döntse el.
Aki Őszikéimnek nevezte e kötet verseit, megkérdezte: hova tartozom voltaképpen, kiket tartok elődeimnek, rokon kortársaimnak? Valahogy így feleltem neki: az említett költői örökség mellett legtöbbet Egrynek és Bartóknak köszönhetek. Az elsőtől a valóság átlényegítését, a világba lépő s ott körültekintő ember áhítatának kifejezést tanultam; a másodiktól a változatosságában is szigorú szerkezet, a nehézségében is világos kifejezés tiszteletét.
Leütési ár:
3.400 Ft
Licitek száma: 5