Tompa Mihály: Virágregék

Tompa Mihály
Heckenast Gusztáv (Pest) ,
Kiadói bőr díszkötés , 320 oldal
Méret: 18 cm x 12 cm

Pest, 1868, Heckenast Gusztáv kiadása és nyomása, VII p. + [1] p. + 320 p.

Virágregék. Írta: Tompa Mihály.
Negyedik kiadás. Előhanggal és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A címlap utáni oldalon tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomatott Heckenast Gusztávnál Pesten.
Kiadói bőr díszkötésben lévő példány feliratozatlan, dúsan aranyozott dombornyomásos díszítéssel ékesített, ablakos keretezésbe illesztett kézzel festett virágkompozícióval illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos, díszes, kopott könyvgerinccel, díszcímlappal, előzéklapokkal és belívekkel, aranyozott lapélekkel, feliratozatlan, aranyozott díszítéssel ellátott, dombornyomott hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötetek szerzője, Tompa Mihály (Rimaszombat, 1817. szeptember 28. – Hanva, 1868. július 30.) költő, a népi-nemzeti, romantikus irodalmi irányzat egyik legjelentősebb képviselője, református lelkész, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Első költeménye a Mohos váromladékon című románc 1841-ben jelent meg az Athenaeumban. A Népregék, népmondák címen 1846-ban megjelent munkája már nagy siker lett. Később tagja lett a Tízek társaságának. Petőfi hatására fokozott érdeklődéssel fordult a népköltészet felé. Még 1846-ban megírta és az év végén beküldte Szuhay Mátyás című költői elbeszélését a Kisfaludy Társaság emlékezetes pályázatára. Ugyanezen évben adta ki vegyes költeményeinek első, már válogatott gyűjteményét, Tompa Mihály versei címmel (Pest, 1847).
"Tompa Virágregéjében igen változatos művet alkotott. Hol életképek, hol vidám csevegés, hol szomorú balladák, hol lüktető friss gondolatok, hol furcsa rémhistóriák tűnnek fel. Lenyűgöző, képszerű gondolatok és finom gondolatiság uralja ezt a különös könyvet." - fogalmaz a kötetről Görömbei András irodalomtörténész.

Szent természet! dajkálkodó anyám, Szeretlek én kimondhatatlanul! Gyönyör s megnyugvás lelke száll reám, Lombod, virágod ha sarjad, ha hull. Tanulni menvén hozzá: megjövök Édes kincsekkel mint... Tovább

Szent természet! dajkálkodó anyám, Szeretlek én kimondhatatlanul! Gyönyör s megnyugvás lelke száll reám, Lombod, virágod ha sarjad, ha hull. Tanulni menvén hozzá: megjövök Édes kincsekkel mint a fürge méh, Megkönnyebbűlök karjaid között, Ha szivem bú, szemem könny terhelé. Járok sivatag szikla-ormokon, Hol a tél örök hóágyat vete; Zuhatagok kő-párkányára von A mélység vonzó vad igézete, Eltekintek a sugár fenyveken, A kis mohon, kit a vén szirt növel: S magam mindig boldognak érezem A fenséges természethez közel! Vissza

Előhang
Az ibolya álmai1
Őszi kikircs11
Mécsvirág25
Szarkaláb31
Bajnokfű41
Halálfa49
Hajnalka57
Délike67
Aranka77
A szegfű87
A virágok tündére95
A mohok115
A fehérliliom menyegzője125
A kékliljom és pipacs137
Izsóp és viola143
Égő szerelem151
Havasi rózsa157
A liljomok harcza167
Tubarózsa s kék jáczint175
Csudafa183
Repkény193
Vadrózsa203
Téli zöld213
Vízi liliom221
Kolokán233
Gyöngyhim241
Nefelejts249
Kék iringó255
Perpétuel263
Fagyöngy271
Királyvirág279
Cziprus289
Virágrege295
Csalán305
Jegyzetek315
315

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
21.000 Ft Licitek száma: 73