M. Tud. Akadémia Könyvkiadó-hivatala(Budapest)
Kiadói egészvászon sorozatkötés
, 178 oldal
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó Vállalata
19 cm x 14 cm
Budapest, 1882, M. Tud. Akadémia Könyvkiadó-Hivatala (Weiszmann Testvérek Könyvnyomdája, Bp.), [4] p. + 214 p. + 178 p. + II p.
Első magyar nyelvű kiadás. A Magyar Tudományos Akadémia Könyvkiadó-Vállalata c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. Értekezések az angol és franczia nemzetgazdaságtan köréből (két kötet egy könyvben). Írták: Foville - Giffen - Cliffe Leslie - Bagehot - Stanley Jevons - Syme - Cairnes. Fordította ill. átdolgozta és jegyzetekkel ellátta: Dr. Földes Béla, a nemzetgazdaságtan és statisztika magántanára, a M. Tud. Akadémia nemzetgazd. és statisztikai bizottságának jegyzője. A M. T. Akadémia könyvkiadó bizottságának bevezetésével, a fordító előszavával, csillagozott lábjegyzetekkel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A kötet fedlapjának belső oldalán a Hirhäger K. Könyvkötészetének hiánytalan, jó állapotú kötészeti címkéje látható. Nyomtatta Weiszmann Testvérek Könyvnyomdája Budapesten. Kiadói egészvászon sorozatkötésben lévő példány a könyvkiadó dombornyomott emblémájával ellátott, dombornyomott keretezéssel díszített címfedéllel, aranyozott feliratos, elszíneződött könyvgerinccel, körbe mintázott lapélekkel, hiánytalan, jó állapotban. "...A magyar nemzetgazdasági irodalomba a külföldnek idevágó jeles műveiből nagyon kevés van átültetve. E kötet ezen a hiányon óhajt segiteni, és Foville, Giffen, Cliffe Leslie, Bagehot, Stanley Jevons, Syme, Cairnes-től vannak benne tartalmas nemzetgazdasági értekezések. Földes minden írót rövid életrajz kíséretében mutat be. A könyv tartalma: «A tizenkilenczedik század közlekedési eszközei.» «A közlekedés átalakulásának közvetett következményei», mindkettő Fovilletől. «A bimetallizmusról», Giffentől. «A nemzetgazdaságtan az amerikai Egyesült-Államokban». «A nemzetgazdaságtan bölcseleti módszeréről», Cliffe Leslietől. «A nemzetgazdaságtan alapföltételei», Stanley Jevonstól. «A nemzetgazdaságtan alapvonalai», Symetől. «A nemzetközi kereskedelem». «A nemzetgazdaságtan és a laissez-faire», Cairnes-től..." - írta a műről a Vasárnapi Ujság c. lap (1882./29. évfolyam/50. szám).
A fordító előszava.
A fordító előszava.
A magyar nemzetgazdasági irodalomba a külföldi tudománynak csak igen kevés műve ültettetett át. Még Smith Ádám alapvető munkáját sem bírjuk hazai nyelvünkön. Lefordíttattak Baudrillart, Mill és Roscher nagy művei; kisebb értekezéseket én közöltem egy füzetben.* Tekintve a külföldi irodalom napról-napra növekedő terjedelmét, egy nagy hézagot kell itten kitöltenünk. Ezen kötetben az olvasó - az akadémia megbizása szerint - az új Angliának legkiválóbb nemzetgazdáival ismerkedik meg, a mennyire az egy-egy értekezésből lehetséges. Legtöbb helyt szenteltem Cairnes és Cliffe Leslienek, míg Bagehot csak egy kisebb dolgozottal van képviselve, minthogy legjelentékenyebb munkája csak ujabban fordíttatott le magyarra. Minden iróról rövid életrajzi jegyzetet talál az olvasó. Az első rész élére állítottam egy franczia munkának ismertetését, mely fontos tárgyát igen érdekesen mutatja be. E dolgozatot a hazai viszonyokra vonatkozó adatokkal is egészítettem ki.
*A nemzetgazdaságtan nehány alapkérdéseinek jelenlegi felfogása a külföldi tudományban. Budapest 1877.
Első rész.
Foville: A tizenkilenczedik század közlekedési eszközei 1
I. A közlekedés átalakulásának közvetlen következményei: 1. A szárazföldi szállítás gyorsítása - 2. Az utazások költségei. - 3. Az árúszállítás költségei. - 4. Az utazás biztossága. - 5. A vasut és az országutak. - 6. A folyamhajózás és a csatornák. - 7. A tengeri hajózás. - 8. A posta. - 9. A távirda 4
II. A közlekedés átalakulásának közvetett következményei: 1. A mezőgazdaság. - 2. Az ipar. - 3. A kereskedelem. - 4. A vasuti forgalom egyéb hatásai 20
Giffen: A bimetallismusról 43
Cliffe Leslie: A nemzetgazdaságtan az amerikai Egyesült-Államokban 73
A nemzetgazdaságtan bölcseleti módszeréről 117
Bagehot: A nemzetgazdaságtan alapföltételei 155
Stanley Jevons: Az angol bank és a pénzpiacz 183
Syme: A nemzetgazdaságtan alapvonalai 200
Második rész
Cairnes: A nemzetközi kereskedelem 1
Bevezetés 3
I. fejezet. A komparativ költségek elmélete 7
II. fejezet. A nemzetközi kereskedelem viszonya a munkabérekhez 31
III. fejezet. Nemzetközi értékek 57
IV. fejezet. Szabadkereskedelem és védvám 92
V. fejezet. Némely egyéb kérdéről 126
Jegyzetek* 142
Cairnes: A nemzetgazdaságtan és a laissez-faire 153
* A »nemzetközi kereskedelem« czímű értekezéshez tartozó jegyzetek számozásánál az angol könyvekben szokásos bonyolúlt megjelölési d következtében, két helyen czúszott be hiba, mely azonban tévedést nem okozhat, mivel a jegyzetek még a lapszám szerint is megjelöltettek.
Leütési ár:
20.100 Ft
Licitek száma: 26