Csánky Dénes/Dénes Jenő/Keresztúry Dezső, Dr./Péczely Béla, Dr.: A festői Balaton (A fedőlapot Rimaszéky-Richter Aladár készítette)

Csánky Dénes
Dénes Jenő
Dr. Keresztúry Dezső
Dr. Péczely Béla
Rácz Kálmán
Szobotka Imre
Egry József
Komjáti Gyula
M. Kir. Balatoni Intéző Bizottság ,
Kiadói varrott kemény papírkötés , 112 oldal
Sorozatcím: Balatoni könyvek
Méret: 21 cm x 15 cm

[Budapest], 1942, Magy. Kir. Balatoni Intéző Bizottság (Pesti Lloyd Nyomda), 112 p. + [7] t.: ill.

Balatoni Könyvek c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet. Szerkeszti és kiadja a M. Kir. Balatoni Intéző Bizottság.
A festői Balaton.
Hét fekete-fehér, feliratozott képtáblával (reprodukcióval) illusztrált kötet. A könyv fedőlapját Rimaszéky-Richter Aladár készítette. A kiállított műtárgyak betűrendes jegyzékével kiegészített kötet. Nyomtatta a Pesti Lloyd Nyomda, Budapesten.
Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan, kopott könyvgerinccel, három oldalon ceruzás jelöléssel (108-110. p.), a foltos hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban.
Ritka!
1942-ben "A festői Balaton" címmel nyílt kiállítás a Nemzeti Szalonban. A kiállításon többek között olyan művészek vettek részt az alkotásaikkal mint, Egry József, Szobotka Imre, Cserepes István, Halápy János, Kóbor Henrik, Rácz Kálmán vagy Komjáti Gyula. Jelen kötet ennek a kiállításnak a katalógusa. A következőket írta a Népszava c. lap a kiállításról és a kiadványról: "Balatoni műalkotásokat látunk újra a Nemzeti Szalonban s megint átérezzük ennek a csodálatosan szép tónak művészi sugalló erejét. Nyolc festő 110 festményével és grafikájával számol be újabb benyomásairól, néhány szobormű, építési terv és fénykép egészíti ki a tárlatot. [...] Meg kell emlékeznünk magáról a katalógusról is. A „Balatoni Könyvek" sorozatában „A festői Balaton" címmel a Balatoni Intéző Bizottság adta ki. Ízléses kötet, a kiállításon bemutatott egyes képek sikerült fénymásával. Cikkek sora foglalkozik a Balaton szépségével. Dr Keresztury Dezső „A Balaton kulturális világa", dr Péczely Béla „A Balaton esztétikája", Csánky Dénes „A balatoni tájképfestészet", Dénes Jenő „A balatoni ösztöndíjak" címmel írt a kötetbe érdekes tanulmányt." - (Sz. S., 1942. április 29./70. évfolyam/96. szám).

Vannak félreérthetetlen szavaink, amelyek mögött mindég pontosan ugyanazt a fogalmat érezzük. Vannak viszont szavak, amelyek süketen csengenek az előtt, aki nem igyekezett a só mögé rejtőző... Tovább

Vannak félreérthetetlen szavaink, amelyek mögött mindég pontosan ugyanazt a fogalmat érezzük. Vannak viszont szavak, amelyek süketen csengenek az előtt, aki nem igyekezett a só mögé rejtőző fogalmat megismerni. De vannak olyan szavak is, amely mögött más és más fogalmat érzünk, aszerint, hogy milyen beállítottsággal szemléljük azt a tárgyat, amelynek nevéről szó van. Ilyen szó a "Balaton" is. Annyi fogalom rejtőzik mögötte, amennyi szemszögből nézzük. A Balaton a festő számára egy olyan festői tárgy fogalma, amely bár örök, mégis mindég más és más, sohasem egyforma, soha nem unalmas, mindég színes és változatos, megvilágításában és hangulatában ezerarcú. Annak a számára, aki a multat kedveli, szintén fogalom, de más szempontból, a Balaton. Aki kedveli a templom- és váromladékok sokszor festőin romantikus légkörét, mert az omlott falakhoz tapadva, ott érzi még a régi századok ódon levegőjét, annak számára sajátos fogalom a Balaton: a magyar múlt egyik darabja. Olyan fogalom, amely a multat egészen a regék messzeségébe viszi vissza. Vissza

Dr. Keresztúry Dezső: A Balaton kulturális világa13
Dr. Péczely Béla: A Balaton esztétikája37
Csánky Dénes: A balatoni tájképfestészet53
Dénes Jenő: A balatoni ösztöndíjak101
A kiállított műtárgyak jegyzéke107
051

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
21.500 Ft Licitek száma: 33