Csánky Dénes/Dénes Jenő/Keresztúry Dezső, Dr./Péczely Béla, Dr.: A festői Balaton (A fedőlapot Rimaszéky-Richter Aladár készítette)
Csánky Dénes
Dénes Jenő
Dr. Keresztúry Dezső
Dr. Péczely Béla
Rácz Kálmán
Szobotka Imre
Egry József
Komjáti Gyula
M. Kir. Balatoni Intéző Bizottság
Kiadói varrott kemény papírkötés
, 112 oldal
Balatoni könyvek
21 cm x 15 cm
[Budapest], 1942, Magy. Kir. Balatoni Intéző Bizottság (Pesti Lloyd Nyomda), 112 p. + [7] t.: ill.
Balatoni Könyvek c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet. Szerkeszti és kiadja a M. Kir. Balatoni Intéző Bizottság. A festői Balaton. Hét fekete-fehér, feliratozott képtáblával (reprodukcióval) illusztrált kötet. A könyv fedőlapját Rimaszéky-Richter Aladár készítette. A kiállított műtárgyak betűrendes jegyzékével kiegészített kötet. Nyomtatta a Pesti Lloyd Nyomda, Budapesten. Kiadói varrott kemény papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan, kopott könyvgerinccel, három oldalon ceruzás jelöléssel (108-110. p.), a foltos hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban. Ritka! 1942-ben "A festői Balaton" címmel nyílt kiállítás a Nemzeti Szalonban. A kiállításon többek között olyan művészek vettek részt az alkotásaikkal mint, Egry József, Szobotka Imre, Cserepes István, Halápy János, Kóbor Henrik, Rácz Kálmán vagy Komjáti Gyula. Jelen kötet ennek a kiállításnak a katalógusa. A következőket írta a Népszava c. lap a kiállításról és a kiadványról: "Balatoni műalkotásokat látunk újra a Nemzeti Szalonban s megint átérezzük ennek a csodálatosan szép tónak művészi sugalló erejét. Nyolc festő 110 festményével és grafikájával számol be újabb benyomásairól, néhány szobormű, építési terv és fénykép egészíti ki a tárlatot. [...] Meg kell emlékeznünk magáról a katalógusról is. A „Balatoni Könyvek" sorozatában „A festői Balaton" címmel a Balatoni Intéző Bizottság adta ki. Ízléses kötet, a kiállításon bemutatott egyes képek sikerült fénymásával. Cikkek sora foglalkozik a Balaton szépségével. Dr Keresztury Dezső „A Balaton kulturális világa", dr Péczely Béla „A Balaton esztétikája", Csánky Dénes „A balatoni tájképfestészet", Dénes Jenő „A balatoni ösztöndíjak" címmel írt a kötetbe érdekes tanulmányt." - (Sz. S., 1942. április 29./70. évfolyam/96. szám).
Vannak félreérthetetlen szavaink, amelyek mögött mindég pontosan ugyanazt a fogalmat érezzük. Vannak viszont szavak, amelyek süketen csengenek az előtt, aki nem igyekezett a só mögé rejtőző fogalmat megismerni. De vannak olyan szavak is, amely mögött más és más fogalmat érzünk, aszerint, hogy milyen beállítottsággal szemléljük azt a tárgyat, amelynek nevéről szó van. Ilyen szó a "Balaton" is. Annyi fogalom rejtőzik mögötte, amennyi szemszögből nézzük.
A Balaton a festő számára egy olyan festői tárgy fogalma, amely bár örök, mégis mindég más és más, sohasem egyforma, soha nem unalmas, mindég színes és változatos, megvilágításában és hangulatában ezerarcú.
Annak a számára, aki a multat kedveli, szintén fogalom, de más szempontból, a Balaton. Aki kedveli a templom- és váromladékok sokszor festőin romantikus légkörét, mert az omlott falakhoz tapadva, ott érzi még a régi századok ódon levegőjét, annak számára sajátos fogalom a Balaton: a magyar múlt egyik darabja. Olyan fogalom, amely a multat egészen a regék messzeségébe viszi vissza.
Leütési ár:
21.500 Ft
Licitek száma: 33