Budai Hirlap Lapkiadó K.F.T.(Budapest)
Kiadói tűzött papírkötés
, 88 oldal
16 cm x 10 cm
Budapest, 1933, Budai Hírlap Lapkiadó K. F. T. ( "Élet" Irod. és Nyomda Rt.), 88 p.
Unicus kötet. Budai Notesz. I. kötet. Írta: Pali Bácsi [Joanovich Pál]. Csilléry András előszavával kiegészített kötet. Nyomtatta az "Élet" Irod. és Nyomda Rt. "A Budai Notesz II. kötetét az 1934. év folyamán folytatásban közli a Budai Hirlap". A kötetben feltüntetett megjelenési adatokkal ellentétben a szerző halála miatt a II. kötet nem került kiadásra. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, az egyik oldalon ceruzás korrektúrával (12. p.), hiánytalan, jó állapotban. A következőket írta a szerzőről és a műről Az Ujság c. lap: "...„Budai notesz“ címmel kis könyvet irt, amelyben régi budai emlékeket elevenített fel. A notesz a jobbparti vonatkozásoknak valóságos kincsesháza volt. Szerzőként sem szerepelt másként, mint „Pali bácsi". Könyvében Joanovich Pál Budát, főként a régi, feledésbe merült és a múlt ködébe takart, patinával bevont városrészt tárta fel. Vajmi kevesen tudták rajta kívül; hogy Gül Baba, vagyis „Rózsa-apó" nem is Gül Baba, hanem Gyul Baba, ami viszont „Kopasz apó‘‘-t jelent. Ugyancsak az ő könyvében olvashattuk, hogy a Lágymányos elnevezése a rácok hadnagyának, a Leutnant-nak Latyman-ná torzított nevéből lett Latymanossá. Pali bácsi irta meg, hogy a Tabán délszláv nyelven talpat, átvitt értelemben „hegytalpat" jelent. A török időkben pedig Tabakhane volt a Tabán..." - (1934. március 04./10. évfolyam/51. szám).
Buda mohos köveinek hajdankora elevenedik meg a Budai Notesz lapjain, amelynek gyöngysorait annyi szeretettel, aranyos humorral vetette papírra a mi köztiszteletben és megbecsülésben álló "Pali bácsink".
Feljegyzései nem egyszerű adalékok, melyeket legfeljebb a régi idők rengetegében tallózó történészek használhatnak fel, - a Budai Notesz több ennél: olyan kincsesbányája a mult idők emlékeinek, amely igaz épülést és bátorítást ad minden magyarnak, aki vigasztalást, orvoslást keresve a keserves időkben, tekintetét a régmult századok felé fordítja, hogy az ősök hagyományaiból merítsen erőt az új Magyarország felépítéséhez.
Abban a biztos reményben, hogy a mű második kötetét is hamarosan közreadhatjuk, ajánlom e könyvet a magyar közönség szeretetébe.
Leütési ár:
3.000 Ft
Licitek száma: 1