Bajza: Aurora (védődobozos példány)

Hazai almanach

Csató Pál
Fáy András
Kovács Pál
Bajza
Bústavi
Csaba
Cz.
Czuczor
Gaal
Szabó József
Székács
Toldy Ferencz
Vajda
Vörösmarty
Ender
Nehrlich
J. Ender
Schwind
Poufsin
Ifjabb Kilian György (Pest) ,
Kiadói selyemkötés , 327 oldal
Méret: 16 cm x 11 cm

Pesten, 1834, Ifjabb Kilian György költségén (Magy. Kir. Egyetem betűivel, Budán), 321 p. + [2] p. + [6] t.: ill.

Auróra. Hazai Almanach. XIII. év vagy "Új Folyamat" III. Éve. Alapította: Kisfaludy Károly. Folytatja: Bajza.
Báró Wesselényi Miklós hártyapapírral védett metszetével (rajz: Ender, metsz. Schwerdgeburth) és további öt fekete-fehér, hártyapapírral védett képpel illusztrált, valamint ajánlással és részletes foglalattal (tartalomjegyzék) kiegészített kiadás. A könyv Bajza József, Bústavi, Csaba, Csató Pál, Cz., Czuczor Gergely, Fáy András, Gaal, Kovács Pál, Szabó József, Székács, Toldy Ferentz, Vajda Péter és Vörösmarty Mihály írásait tartalmazza. Ezen írások közül több ebben a kötetben jelent meg először, ilyenek többek között Fáy András "A' tétényi éjszaka", Csató Pál "Egy nap Szliácson", Toldy Ferencz "Buda és Pest, 1800, 1833, 1850", vagy Vörösmarty Mihály "Az ősz bajnoka, Szép Ilonka, A' hős' sírja és Utóhang Cserhalomhoz" c. munkái.
Kiadói selyemkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, sérült könyvgerinccel, aranyozott lapélekkel, hiánytalan, átlagos állapotban, színes, mintás, aranyozott feliratos, jó állapotú, kiadói védődobozban.
Az Auróra (1822-1837):
Az Aurórát Kisfaludy Károly alapította 1821-ben. Kiadását Trattnernál, a Tudományos Gyűjtemény kiadójánál kezdték el. Az almanach írói köre összeforrott a reformországgyűlések hazafias mozgalmaival. Kiállítása színvonalas volt, kötése, nyomdai kivitele, metszetei az igényes polgárság elvárásának megfelelően készültek el. A Tudományos Gyűjtemény 1821. évi 12. számában Thaisz András így méltatta a frissen megjelent kiadványt "...ajánljuk a' Magyar Aurórát, a' Magyar Literatúra szép pirosló hajnalát. Magasztalni azt nem akarjuk, ne hogy részre hajlók látassunk; de ha kezeikbe veszik megfogják látni, hogy mind külső mind belső tsinosságára nézve, a' legelső Külföldi Almanakok és Zseb Könyvek mellett betsülettel meg állhat, - és ha olvassák, megfognak győződni, hogy belső érdemére nézve is sok drága Almanakokat és Zseb-Könyveket felül múl, s hogy nem egy napi tünemény, hanem még számos esztendők múlva is megfogja betsét tartani, 's olvasásra leszen érdemes." Ezt az igényes színvonalat 1837-es megszűnéséig megtartották. Remek irodalmi körképet, színvonalas verseket és értékes irodalmi tanulmányokat közöltek külön ügyelve a kiváló metszetes képanyagok összeállítására.

A műről A Szüry-gyűjtemény katalógusa (Budapest : FSZEK, 1987, 80 p.) is említést tesz, melyet az 238x. tételszámon jegyez.

Fenn Lajosnak udvarában A' hadjáték' pompájában Két hős ifju áll; Országczímer pajzsaikon, Szíveikben a' magas hon; 'S kikre karjok száll, Úgy akarja jó szerencse, Porba száll sok német és... Tovább

Fenn Lajosnak udvarában A' hadjáték' pompájában Két hős ifju áll; Országczímer pajzsaikon, Szíveikben a' magas hon; 'S kikre karjok száll, Úgy akarja jó szerencse, Porba száll sok német és cseh. kÉpe szörnyü a' csatának, Mintha nem csak játszanának, Délczeg harczfiak Egymást mérő lángszemekkel, Szívre szögzött fegyverekkel Össze rontanak; Dárda zúg, pajzs, dárda ellen: A' két ifju még veretlen. Vissza

Bajza:
A' völgyhöz 51
Az éji dal, uhland után 122
Az emlényhez 178
Az elhagyatott 186
A' visszatért 270
Bústavi:
A' bú' kéje 230
A' kedves' dala 274
Csaba:
Bucsúzás a' szerelemtől 121
A' kecskebőr 275
Csató Pál:
Egy nap szliácson 187
Cz.:
Népdalok I-VIII. 221
Czuczor:
Hunyadi János hőskölteményből töredékek 96
Fáy András:
A' tétényi éjszaka 17
Gaal:
Búsongás 95
Nyár és tél 123
Kovács Pál:
Ki hitte volna? 127
Aggódás 312
Székács:
Epigrammák a' görög anthologiából 90
Toldy Ferencz:
Buda és Pest, 1800, 1833, 1850 231
Vajda:
Othman' ünnepe eskiudarban 69
Vörösmarty:
Az ősz bajnok 3
A' hivatlan dalosok 125
Szép Ilonka 179
Népdal 229
A' hős' sírja 272
Utóhang cserhalomhoz 314
Epigrammák 1-12 309
Kisfaludy Károl' emlékezete 320
Képmagyarázatúl: Omár és Ída 53
Coriolan 315 Vissza
023

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
30.000 Ft Licitek száma: 15