La Rochefoucauld, Francois de: Herczeg Rochefoucauldnak maximái és morális reflexiói

Francois de La Rochefoucauld
Schultz
Kazinczy Ferentz
Geisztinger Könyváros (Béts-Triest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 224 oldal
Nyelv: Magyar  Német  Francia
Méret: 20 cm x 12 cm

Bétsben és Triestben, 1810, Geisztinger Könyváros (Nemes Haykul Antalnál, Bécs), XXII p. + 202 p. + [1] t., ill.

Első magyar nyelvű kiadás. Herczeg Rochefoucauldnak maximái és morális reflexiói, három nyelven. Németre fordította Schultz, magyarra Kazinczy Ferentz.
Magyar, francia és német nyelvű kiadás. Egy fekete-fehér rézmetszettel és egy fekete-fehér záróképpel illusztrált, valamint Kis János előbeszédével kiegészített kötet. A címfedél felőli előzéklapon Ex-libris szárazbélyegzés látható. Nyomatott Nemes Haykul Antalnál Bécsben.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, néhány javított, pótolt és megerősített lappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A szerző, Francois de La Rochefoucauld (Párizs, 1613. szeptember 15. – Párizs, 1680. március 17.) francia herceg, író és moralista, Descartes, Pascal és La Bruyere mellett ő volt a 17. század negyedik nagy francia gondolkodója. Első irodalmi műve, a "Portrait de La Rochefoucauld par lui-meme" (La Rochefoucauld önarcképe) 1659-ben jelent meg egy portrégyűjteményben, ezt követte 1662-ben a Mémoires (Emlékiratok) c. írása. Fő műve a Maximes (Maximák) című aforizmagyűjtemény volt, melynek több, egyre bővülő kiadása is megjelent. Az első 1664-ben 316 maximával, a véglegesnek tekintett utolsó pedig, két évvel halála előtt, 1678-ban 504 maximával került kiadásra.
A fordító, Kazinczy Ferenc (Érsemjén, 1759. október 27. – Széphalom, 1831. augusztus 23.), író, költő, műfordító, a nyelvújítás kiemelkedő vezéralakja, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, Nyelvújító és irodalomszervezői tevékenységével a magyar reformkor előtti évtizedekben a nemzeti felemelkedés és önállósulás ügyét kiemelkedően szolgálta. Igényes műfordításaival felhívta a figyelmet a magyar irodalomkedvelők körében. Nyelvújító tevékenysége a versfordításaiban is egyértelműen megjelenik.

Nem akarván sem tsapodárság' vagy kérkedékenység' gyanújába esni, sem a' magamról való beszélléssel az Olvasónak únalmat okozni, egészen elhallgatom azt a' szerentsés történetet, melly engemet az... Tovább

Nem akarván sem tsapodárság' vagy kérkedékenység' gyanújába esni, sem a' magamról való beszélléssel az Olvasónak únalmat okozni, egészen elhallgatom azt a' szerentsés történetet, melly engemet az itt napfényre lépő betses kézírásnak közre-botsátójává tett. Egyedül magáról a' munkáról, annak Szerzőjéről, 's arról a' szempontról, mellyböl azt mind az eredeti nyelven mind a' magyar fordításban tekinteni kell, fogok annyit említeni, a' mennyi a' Publikum' elkészítésére szükségesnek látszik. HERCZEG ROCHEFOUCAULD FERENTZ az 1613dik és 1680dik esztendök között élet, 's eggy volt a' XIV. Lajos' fényes századjának legszebb elméji közzül. Ha az igaz érdemnek illenék mástól költsönözött ragyogvánnyal ditsekedni, ő több mint eggy tekintetben méltán ditsekedhetnék; mert nem tsak jeles virtusokkal tündöklő híres ösöknek lett unokája, hanem az azoktól reá maradott fényt új ditsöséggel tetézve ollyan maradékoknak is adta-által, a' kik arra tökélletesen méltók voltak. A' hajdani kornak meg nem vesztegetett üggyügyü erköltsei, az újabb idők' tsínosságával 's a' tudományok' szeretetével párosodva, nemzetségről nemzetségre általmenő tulajdonságai voltak ennek a' herczegi háznak, mind addig, míg Frantzia-országnak új revolutziója által mind titulusától - és attól ugyan fájdalom nélkül - megvált, mind eggy igen érdemes örökösét, a' ki valamint az igaz Szabadságnak buzgó pártfogója, úgy a' zabolátlanságnak esküdtt ellensége volt, méltatlan halállal elvesztette. Vissza
232

Kikiáltási ár:
50.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár: