Vas Gereben, [Radákovics József]: Tormagyökerek

Vas Gereben
Emich Gusztáv Könyvnyomdája (Pest) ,
Korabeli félvászon kötés , 209 oldal
Méret: 17 cm x 13 cm

Pest, 1855, k. n. (Emich Gusztáv Könyvnyomdája, Pest), 129 [!209] p.

Első kiadás. Tormagyökerek. Írta: Vas Gereben.
Nyomtatta Emich Gusztáv Könyvnyomdája, Pesten. A címlapon ceruzás bejegyzés látható.
Korabeli félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, színes, márványmintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, aranyozott díszítésű, elszíneződött könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, tiszta belívekkel.

Különálló mellékletként két, Vas Gerebenhez kapcsolódó újságkivágattal:
1.Vas Gereben és az ő Katicája.
    In: Budapesti Hirlap, 32. évf., 177. sz., 1912. július 28., 35.
2.Vas Gereben emléke.
    In: Élet, XI V. évf., 4. sz., 1923. február 25., [1.]

A kötet szerzője Vas Gereben [szül. Radákovits József] (Fürged, 1823. április 7. – Bécs, 1868. január 26.) magyar ügyvéd, hírlapíró, író. Jogi tanulmányokat végzett, első írásai az 1840-es éveket elején jelentek meg. Sajátos stílusa, tréfás, élcelődő modora kedvező visszhangra lelt. Ekkor kapta a Vas Gereben nevet is, amelyet aztán kizárólagosan használt. 1846-ban Pestre ment, számos pesti lapban publikált (pl.: Pesti Divatlap, Életképek, Jelenkor). A szabadságharc bukása után bujdosni kényszerült, majd a Falusi esték és a Nép barátja c. lapok szerkesztője lett. Népies életképei, szatirikus jellemrajzai és anekdotái révén a 19. század közepének egyik legnépszerűbb szerzője volt Jókai Mór mellett.

Darázsfészek Az én szomszédom épen ide illik, - tessék csak bele tenni, nem is kell valami nagyon apró bötüket válogatni, - mennél öregebb, annál jobb; hogy ha véletlenül a körme közé kerül ez a... Tovább

Darázsfészek Az én szomszédom épen ide illik, - tessék csak bele tenni, nem is kell valami nagyon apró bötüket válogatni, - mennél öregebb, annál jobb; hogy ha véletlenül a körme közé kerül ez a lap, nagyon jó lesz, ha az ökle alól kilátszik a bötü. "Mit csinál, szomszéduram?' kérdem egy izben a kerten átul. "Mit csinálok? - mondja - busulok." 'Nohát ne busuljon , hanem járassunk néhány ujságot, aztán majd könnyebben elütjük az idő hosszát.' "Micsoda?... ujságot hordassak?... de hátha mind fára tekeredik kinjában az az ujságiró, a hol egy van, - járatok e én ujságot?... inkább..." Csakhogy a világért sem mondaná meg, hogy mit csinálna inkább; mert hátha megkérnék az árát. "De hát mégis mit csinál inkább?" 'Busulok!' mondja hazaballagtában. Együtt jártunk oskolába; jó diák volt, mindent elmondott könyvnélkül, - nem is hasonlitott ám az semmit ahhoz, a mi a könyvben volt. Hanem annál jobban vigyázott, ha sok nem is, de valami megmaradt fejében, - mintha látnám, milyent csudálkozott, mikor a professor azt mondta, hogy Debreczen környéke egy homoktenger. Vissza
328

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.800 Ft Licitek száma: 48