Bietti, Monica/Giusti, Annamaria/Tátrai Vilmos: A Mediciek fénykora

Élet és művészet a reneszánsz Firenzében/Kiállítás a Szépművészeti Múzeumban Budapest, 2008. január 24. - május 18.

Kovács Péter
Antonio Paolucci
Maria Sframeli
E. Kovács Péter
Monica Bietti
Annamaria Giusti
Tátrai Vilmos
Ruttkay Helga
Falvay Dávid
Kovács Zsófia
Veress Ferenc
Pokoly Judit
Bokor Zsuzsa
Józsa Dénes
Rázsó András
Szépművészeti Múzeum (Budapest)
Ragasztott papírkötés , 351 oldal
Méret: 28 cm x 24 cm
ISBN: 978-963-7063-48-0
2022-01-23 20:00

Szép állapotú példány.

Amikor Firenze egy nagyhercegség központjaként kiterjesztette hatalmát egész Toszkánára, már túl volt fejlődése zenitjén. Egy nagyhatalommal, a spanyol birodalommal szövetkezett, ami garantálta... Tovább

Amikor Firenze egy nagyhercegség központjaként kiterjesztette hatalmát egész Toszkánára, már túl volt fejlődése zenitjén. Egy nagyhatalommal, a spanyol birodalommal szövetkezett, ami garantálta ugyan biztonságát, de korlátozta jelentőségét a korszak Európáján belül. Kereskedelmi érdekei védelmében korábban ugyan háborúzott szomszéd városokkal, ám sohasem harciasságáról, haditetteiről volt híres. Machiavelli tanácsai a hatalom megragadásáról a való életből szerzett tapasztalatokon alapultak és nyitott fülekre találtak, de a Leonardo által tervezett gyilkos fegyverek borzongással vegyes csodálatot ébresztő tervrajzokként papíron maradtak. Firenzében leginkább az ókori Róma nagysága iránti nosztalgiából tisztelték a harci erényeket. Ennek a városállamnak az igazi hőse nem a csatatéren szerezte érdemeit. A tekintélyes firenzei polgár értékes kelméket szövetett megannyi műhelyben, kereskedett, banki ügyleteket bonyolított. Gyarapodott, gazdagodott, hogy pompás palotákban lakhasson, amelyeket festmények, szobrok, ötvös- és kerámiatárgyak, festett és faragott kelengyeládák díszítenek. Szónoklatokban gyönyörködött, latinul és népnyelven írt verseket, novellákat olvasott, remek hangszereken előadott muzsikát hallgatott. A firenzei polgár szerte Európában hódított, de nem a kard, hanem a rátió erejével. Ha volt hely, amely minden irányban a szellem világosságát árasztotta, ha volt hely, amely az odalátogatóknak Európa mindenkori szebbik arcát mutatta, akkor az Firenze volt. Bármennyit változhat is a történelem értelmezése, mindig cáfolhatatlan tény marad, hogy a reneszánsz szépségeszményének és a humanizmus gondolatvilágának itt van az őshazája. Pico della Mirandola itt írta meg dicshimnuszát az ember méltóságáról. Az előbb kereskedő-bankár, majd herceg és nagyherceg Medici-család tagjai pedig ennek a városállamnak méltán nagy hírű képviselői. Kormányoztak, uralkodtak, építettek, művész-géniuszokat és nagyszerű kézműveseket pártoltak, remekműveket gyűjtöttek. Emberek voltak, nem szentek, az Egyház hirdette vallás mellett a Szépség vallásának is szenvedéllyel hódoltak. A Szépművészeti Múzeum kiállításán ebből a szépségből kapunk jóval többet, mint ízelítőt. Olyan bőséges válogatást inkább, amilyet múzeumunk falai között először láthat a közönség. Rajz és festmény, selyemszövet mintája és kódex illusztrációja, dombormű és színes kőintarzia, botanikai tanulmány és épületmakett, medál és kámea, faragott épületdísz és metszet, mind-mind arról a mesterségbeli tudásról, tehetségről, eredetiségről, szellemi szabadságról tanúskodik, ami a reneszánsz és a manierizmus korának Firenzéjében bámulatra méltó szinten összpontosult. Azért a kivételes élményért, amelyet a kétszáznál több kiállított tárgy minden művészetbarátnak nyújt, hálás köszönettel tartozunk annak a mintegy hatvan olasz közgyűjteménynek, amelyek becses kincseiket a kiállítás idejére rendelkezésünkre bocsátották. Vissza

Baán László, a budapesti Szépművészeti Múzeum főigazgatója9
Cristina Acidini Luchinat, a firenzei Polo Museale főfelügyelője11
A kurátorok bevezetője
Annamaria Giusti, Opificio delle Pietre Dure12
Monica Bietti, Soprintendenza Speciale per il Polo Museale Fiorentino
Tanulmányok
Antonio Paolucci: Firenze és a Mediciek15
Maria Sframeli: A firenzei iparművészet a reneszánsz korában23
E. Kovács Péter: Firenze és Magyarország a 15. században37
A tizenötödik század
Egy kereskedő- és bankárcsalád49
Katalógustételek52
A Mediciek felemelkedése a 15. századi Firenzében77
Katalógustételek80
A Mediciek és a művészetek Firenzében129
Katalógustételek132
A tizenhatodik század
Pápák, királynők és hercegek197
Katalógustételek132
Toszkána kormányzata251
Katalógustételek254
Élet és művészet a Mediciek udvarában277
Katalógustételek280
Általános bibliográfia335
042

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
35.100 Ft Licitek száma: 84