Pesten, 1838, Athenaeum' kiadó-hivatal (A' magyar kir. egyetem' betűivel, Buda), 387 p. + [1] t., ill.
Athenaeum. Tudományok és Szépművészetek Tára. 1838. II. évfolyam II. félév, 1-54. sz. (1838. julius' 1-december' 30.) Kiadó szerkesztők: Schedel [Toldy Ferenc] és Vörösmarty [Mihály]; szerkesztő társ Bajza [József].
Nem teljes gyűjtemény: a kötetből hiányoznak a 2., 37., 38., 39, 40. és 43. lapszámok. Az 53. lapszám 836. és 837. hasábjai közé tévedésből A' Figyelmező' c. folyóirat 1838. december 18-i számának utolsó két oldala (903-906. h.), valamint második évéhez kiadott tartalommutatója került bekötésre.
A címlapon, valamint az egyes számok címoldalain fekete-fehér metszettel, a 28. lapszám előtt pedig további egy fekete-fehér képtáblával illusztrált, tartalommutatóval ellátott kötet. Nyomatott Budán, a' magyar kir. egyetem' betűivel. A címlapon és annak hátoldalán régi tulajdonosi bélyegzések láthatók.
Későbbi fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, tollal feliratozott vignettával ellátott, sérült könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, átlagos állapotban.
Az Athenaeum c. tudományos, irodalmi, művészeti, ugyanakkor politikai és társadalmi kérdésekkel is foglalkozó folyóirat a reformkor egyik legnagyobb hatású, a kor haladó eszméinek teret adó periodikája volt. A lap Bajza József szerkesztésében, Vörösmarty Mihály és Toldy Ferenc kiadásában jelent meg 1837 és 1843 között. A szépirodalmi művek (pl.: Petőfi és Gyulai Pál első verse is itt jelentek meg először) és kritikák mellett hasábjain rendszeresen helyet kaptak a reformer ellenzék által propagált haladó szellemiségű társadalmi cikkek is (pl.: a kormányzás nyugati mintái, kapitalista gazdaság, oktatási reformok, stb.). A folyóirat honosította meg a szerzők rendszeres honorálását: ívenként fizettek a szerzőknek, ami jelentősen hozzájárult a munkatársak számának növekedéséhez.