Losonci Miklós, Dr.: Hincz Gyula életműve (Hincz Gyula által aláírt képeslap melléklettel)

Losonci Miklós
Hincz Gyula
Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága (Szentendre) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 207 oldal
Méret: 20 cm x 29 cm
ISBN: 963-7215-12-3
2022-05-29 20:00

Szentendre, 1989, Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága (Országos Grafikai Műhely, Vác), [3] + 207 p. + [1] mell., ill.

Hincz Gyula által aláírt melléklettel. Első kiadás. Hincz Gyula életműve. Írta: Dr. Losonci Miklós.
A könyvhöz tartozó egyedi mellékletként: "Vietnamért." Hincz Gyula: Vietnami lány (lavírozott tus) c. rajzát és Dalos György: Vietnami lány c. versét tartalmazó, 15 x 11 cm-es képeslap, üres, nem futott állapotban, a hátlapon Hincz Gyula tollal beírt aláírásával. A művész aláírása alatt továbbá egy ceruzás bejegyzés látható.
Néhány fekete-fehér fotóval és reprodukcióval illusztrált, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta az Országos Grafikai Műhely, Vácott.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány, feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel és hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
Hincz Gyula (Budapest, 1904. április 17. – Budapest, 1986. január 26.) Kossuth- és kétszeres Munkácsy Mihály-díjas festő, grafikus, iparművész, érdemes és kiváló művész. 1922–1929 között Rudnay Gyula és Vaszary János tanítványa volt a Képzőművészeti Főiskolán. Külföldi tanulmányútjai alatt ismerkedett meg a modern képzőművészeti irányzatokkal. Itthon Kernstok Károly, Galimberti Sándor és Kmetty János festészete állt hozzá közel. 1928-ban az UME (Új Művészek Egyesülete), 1929-ben a KUT (Képzőművészek Új Társasága) tagja lett, képei a Nemzeti Szalonban kerültek kiállításra. Az 1930-as években rövidebb ideig dolgozott Szentendrén és a Balaton-felvidéken. 1937-ben megkapta a Szinyei Merse Pál Társaság kiváló mestereknek járó Zichy Mihály grafikai díját. 1946–1949 között az Iparművészeti Főiskola tanára, 1958–1963 között igazgatója volt. 1950–1963 között tanított a Képzőművészeti Főiskolán is. Tanítványai voltak többek közt: Kass János, Reich Károly és Gácsi Mihály. Az 1950-es évektől gyakori kiállítója volt a Műcsarnokban megrendezésre kerülő Magyar Képzőművészeti Kiállításoknak, grafikáival, illusztrációival és gobelinjeivel rendszeresen szerepelt a magyar művészetet propagáló nemzetközi bemutatókon. Szobrászként, murális alkotások létrehozójaként is elismert, közkedvelt művész volt, továbbá ismertek és jelentősek könyvillusztrációi is.

Hincz Gyula 1904. április 17-én született Budapesten. Édesapja tisztviselő volt gondosság övezte. Mégis a szegénységet nyomort és az első világháború rázkódtatásait érzékelte; a tüntetések,... Tovább

Hincz Gyula 1904. április 17-én született Budapesten. Édesapja tisztviselő volt gondosság övezte. Mégis a szegénységet nyomort és az első világháború rázkódtatásait érzékelte; a tüntetések, sebesülteket szólító katonavonatok látványát. A Vérmezőn játszott, elvégezte elemi és középiskolait a fővárosban élte át a forradalmakat, azok születését bukását. Mindez mely hatással indította Öt cselekvésre, képzőművészeti alkotások teremtésére. 1. Tanulmányai a Képzőművészeti Főiskolán (1922-29) Sok szempontból rendhagyóknak számíthatnak ezen évek. Nem is kettősség ez, annál is több, sokszorozódás tájékozódásban, mesterválasztásban, irányválasztásban. Tanul és alkot. Művészjelöltként is művész, mar ebben a periódusban is művek maradnak az utókorra, - az 1925-ben keletkezett "Ketten" című rézkarc, akvarelle a "Dudujka" 1926-ból. Olyan inspiratív pillanatban került a főiskolára, amikor a nagybányai festészet szellemeben Lyka Károly vezetésével reformot vezettek be Rudnay Gyula és Vaszary János közreműködésével. Vaszary egy lépéssel előbbre járt Rudnaynál, ami a szemléletet illeti, Hincz növendékként még előbbre tartott. Nem a festői minőséget tekintve, hanem a képi gondolkodás nyitottságát illetően. Mindenkit Mesterének fogadott Leonardotól Picabiáig. Ezzel a belső magatartással került 1922-ben Rudnay Gyula osztályára. Vissza

Hincz Gyula pályaíve
I. Hincz Gyula készülődése (1-54.1.)
II. Művészetének első korszaka 1945-ig (54-74.1.)
III. Nagy lehetőségek igézetében /1945-től 1960-ig/ (74-78.1.)
IV. A nagy korszak /1960-1986/ (78-115.1.)
V. Rajzművészete (115-138.1.)
VI. Murális müvei (138-144.1.)
VII. Szobrai (144-146.1.)
VIII. Az építészet igézetében (146-150.1.)
IX. Hincz és Barcsay (150-155.1.)
X. Hincz, a művésztanár (155-163.1.)
XI. Kritikák Hinczről (163-172.1.)
XII. Hincz közönsége (172-175.1.)
XIII. Beszélgetések Hincz Gyulával (176-182.1.)
XIV. Hincz művészetének utóélete, jelentősége, szellemi öröksége (182-188)
XV. Jegyzetek (189-203.1.)
XVI. Hincz Gyuláról írt fontosabb tanulmányok, cikkek, katalóguselőszók (203)
XVII. Szövegközti mellékletek (204)
XVIII. Összegezés Hincz Gyula életművéről (205-207)
134

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
3.100 Ft Licitek száma: 9