Vadányi Miklós/Dezséry József: A termőtalaj és művelése
Vadányi Miklós
Dezséry József
Banke Antal
Orbók P.(Debrecen)
Kiadói félvászon kötés
, 195 oldal
A Gazda aranykönyvei
3
24 cm x 18 cm
Budapest, 1944, Kökösi Orbók P. (Forrás Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat Rt., Bp.), 195 p., ill.
Első kiadás. A gazda aranykönyvei. No.: III. sz. Szerkesztette: Banke Antal m. kir. gazdasági szakoktatási igazgató, kerületi tanulmányi felügyelő. A termőtalaj és művelése. Írták: Vadányi Miklós középfokú gazdasági tanintézeti igazgató és Dezséry József m. kir. gazdasági tanár. Szövegközti, fekete-fehér, feliratos képekkel illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített szakkönyv. Nyomtatta a Forrás Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat Rt. Budapesten. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, keretes, illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos, kopott könyvgerinccel, új előzéklapokkal, nedvességtől hullámos és foltos belívekkel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan állapotban. Ritka! Érdekességképen jöjjön egy részlet a könyvből: "...A talaj vízszívóképessége. Amint kutatásaink során a víz útját követve, egyre mélyebbre ereszkedünk a talajban, elérkezünk a talajvíz határáig is. Itt - mint tudjuk - már nemcsak a megtapadó víz van jelen, hanem az a minden férőhelyet betöltő, felgyülemlő víz, amely még a levegőt is kinyomja maga előtt. Amint a felgyülemlő víznek ezt az erőszakoskodását figyeljük, igen érdekes jelenségre lehetünk figyelmesek. Az itt elhelyezkedett víz nemcsak a közlekedő edények természettani törvényszerűségét követi, hanem e határon túl is terjeszkedik. Az apró talajcsatornákban ugyanis magasabbra is felhúzódik, mint a környező vastagabb rések vízszintje. Hasonló ez a jelenség a lámpabélben, a kockacukorban és az itatóspapírban észlelt folyadékfelszívódáshoz...".
Alig takarul be a csűrökbe, magtárakba, színekbe az év verejtékes munkájának termése, máris elölről kezdődik újból a gazda gondja, fáradozása a jövő érdekében. Előkerül ismét az eke. Vasa belehasít a föld testébe. nyomában omlik a hant, csorog a veríték az új életért, az új kenyérért.
Kevés gazda gondol e munka lázában arra, hogy milyen munkát végez tulajdonképpen. Nem döbben rá, hogy hasonlóan komoly munka folyik ilyenkor a talajtesten, mint a nagy kórházak félelmetes műtőiben az emberin. Egy rossz szántás és éppen olyan könnyen elvérezhet a jövő termés szempontjából a föld teste, mint a szakértelem nélküli kuruzslással az emberi. Ha a rossz munka ellenére mégis van némi termés, az csak, a Mindenható kegyelme folytán jött létre a nagyobb növényi életerő útján, vagy a jó csapadék alakjában jövő vérátömlesztéssel. Ez teszi jóvá mindazt, amit a gondatlan gazda felületes munkával a természet ellen vét. Ezért kedvelt igazmondás az, hogy "Isten a gazda!". Igaz, akarata nélkül egyik óráról a másikra a legreménytejesebb dolog is reménytelelenné válhat a viszont. Mégsem szabad állandóan megkísértenünk ezt az örök jót, hanem magunkon segítve kell elsősorban kiérdemelnünk a felsőbb segítséget, áldást. Nem szabad tehát a gazdának állandóan könnyelműsködnie, restnek lennie, folyton csak azt hangoztatva, hogy "Isten a gazda!", hanem latba kell vetnie mindent a siker érdekében.
Leütési ár:
5.600 Ft
Licitek száma: 8