Metrum(Budapest)
Kiadói fűzött kemény papírkötés
, 96 oldal
31 cm x 24 cm
963-10-7950-3
2022-02-20 20:00
Budapest, 1988, Metrum (Globus Nyomda, Budapest), [96] p.; ill.
Markó Iván által dedikált példány.Első kiadás. Szentföldi látomások. Keresztény-zsidó párbeszéd. Készítette: Markó Iván és Hegyi Gábor. A szöveget írta: Raj Tamás rabbi és Dontáth László lelkész. A kötet címlapján Markó Iván tollal beírt dedikációja olvasható: "Szeretettel Markó Iván". Számos színes fotóval illusztrált album. A helyszíni felvételek "bibliai tájakon" készültek. A könyvet a Globus Nyomda nyomta, Budapesten. Kiadói fűzött kemény papírkötés, feliratozott, illusztrált címfedéllel, sérült feliratozás nélküli könyvgerinccel, üres hátlappal, tiszta belívekkel hiánytalan állapotban, feliratozott, illusztrált, javított kiadói borítófedélben. A kötet aláírója: Markó Iván (Balassagyarmat, 1947. március 29. –) Kossuth-díjas magyar táncművész, koreográfus, balettigazgató. Budapesten, az Állami Balett Intézetben végzett, 1967-ben. A Magyar Állami Operaház tagja, 1971-ben pedig magántáncosa lett. 1972-től 1979-ig a világhírű francia koreográfus Maurice Béjartnak Brüsszelben működő társulatának „A XX. század balettjé”-nek volt vezető szólistája. A Béjart-féle Tűzmadár címszerepét, amellyel debütált, több alkalommal a budapesti Operaházban is eltáncolta. Nemzetközi kritikusok 1974-ben a világ 10 legjobb táncosa közé sorolták. 1979-ben hazatért, s megalakította a Győri Balettet, az Állami Balettintézet abban az évben végzett balettművészeivel, s 1991-ig annak igazgatója volt. 1981-ben megalapította a Győri Tánc- és Képzőművészeti Szakközépiskolát, melynek 10 éven át volt igazgatója. 1985-től a Bayreuthi Ünnepi Játékok állandó koreográfusa. 1991 nyarán szabadfoglalkozású művész lett, s 1992-ig a jeruzsálemi Rubin Akadémia balettmestere és koreográfusa,
Mi végre vagyunk a világon? Hogy valahol otthon legyünk benne - válaszolja Ábel, Tamási Áron regényének hőse a katekizmus kérdésére. Az otthon nemcsak fizikai környezet. A föld, az ország, ahol megszülettünk, a ház, melyben tartósan lakunk csupán lehetőség otthonteremtő vágyunk számára. Hogy valahol otthon legyünk, ahhoz emlékek kellenek; eleven emlékezet, mely minden körülmények között megtart, s nem ereszt. Hiszen ami volt, az tesz felelősség azért, ami lehet, aminek lennie kell. S csak az érvényes, amit az emlékezet őriz. Az emlékezet látomásaink és céljaink szülője. Ott vagyunk otthon, ahol van mire, van kire emlékeznünk; ahol a közös emlékezet révén fél szavakból, gesztusokból is értjük egymást. Vagy még inkább, ahol feltétlenül érteni akarjuk a másikat. Megismerni őt, mert több az, ami összeköt, mint mi elválaszt egymástól. Ha avégett vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne, akkor ott kell megismernünk egymást, s szeretve a másik másságát szót értenünk, ahol sorsunkká lett a közös emlékezet.
Ez, a sorsunkká lett közös emlékezet az alapja zsidó és keresztény párbeszédének. Másrészt, illuzorikus Jézusról gondolkodni és beszélni anélkül, hogy egyidejűleg ne valósuljon meg a dialógus a zsidósággal, melynek hit- és sorsközösségéből Jézus soha nem lépett ki. A keresztény antijudaizmusnak - mely különféle módon és ideológiával mindig újra kitért e dialógus elől - tán legsúlyosabb bűne, hogy Jézus nevében merő látszattá degradálta a hitet. Ott vagyok otthon a világban, ahol az Isten-kérdés eleven, ahol a hit nem magától értetődő, s megélése nem gyorsan letudható ünnepnapi köteleség. Meggyőződésem, amit Karl Barth élete alkonyán, 1966-ban Rómában így mondott: "Napjainkban a római katolikus és sok protestánc egyház között jó kapcsolatok alakultak ki... De nem felejtkezhetünk el arról, hogy végül is egyetlen, valóban nagy ökumenikus kérdés létezik: kapcsolatunk a zsidósággal."
Leütési ár:
7.500 Ft
Licitek száma: 21