Darvas József: Szakadék (Darvas József által aláírt képeslap melléklettel ellátott példány)

Dráma három felvonásban

Darvas József
Magyar Élet (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 96 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm
2022-05-29 20:00

[Budapest], é. n., Magyar Élet (Főiskolai könyvnyomda, Pápa), 96 p.

Darvas József által aláírt képeslap melléklettel ellátott példány.

A kötetben megőrzött korabeli, fekete-fehér, Darvas Józsefről készült portréval illusztrált, üres hátlappal rendelkező képeslapon Darvas József író, publicista, politikus tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Darvas József (Orosháza, 1912. február 10. - Budapest, 1973. december 3.) író, publicista, politikus, a népi írók mozgalmának egyik legjelentősebb tagja. Kiskunfélegyházán végezte el az Állami Tanítóképző Intézetet. Korán kapcsolatba került a kommunista diákmozgalommal és a népi írók mozgalmával. 1934-től újságíróként dolgozott, majd 1934-ben a "Szabad Írás"-ban megjelent novellája miatt letartóztatták. A "Gondolat" társszerkesztője, a Márciusi Front tagja, a "Válasz", a "Kelet Népe", a "Szabad Szó", a "Kis Újság" munkatársa és publicistája volt. 1942-ben részt vett a Magyar Történelmi Emlékbizottság szervezésében. 1943-ban Erdei Ferenccel együtt kifejtette a népi baloldal álláspontját a balatonszárszói konferencián. 1945-től országgyűlési képviselőként, valamint a Nemzeti Parasztpárt alelnökeként tevékenykedett. 1947-től építésügyi miniszteri, 1950-1951 között vallás-és közoktatásügyi miniszteri, 1951-1953 között közoktatásügyi miniszteri, valamint 1953-1956 között népművelési miniszteri tisztséget töltötte be. A Bányai Evangélikus Egyházkerület nem lelkészi elnöke, egyházkerületi felügyelője, a Déli Egyházkerület felügyelője, A Magyar Írószövetség elnöke, 1957-1959 között a Hunnia Filmstúdió igazgatója, a "Kortárs" c. folyóirat szerkesztője, a Hazafias Népfront alelnöke, illetve az Elnöki Tanács tagja volt. Őszinte patriotizmus és a felvállalt szocialista szemlélet nyilvánul meg az írásai nagy részében.

Első kiadás. Szakadék. Dráma három felvonásban. Írta: Darvas József.
A címlapon tollal beírt tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomtatta a Főiskolai könyvnyomda Pápán.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány a kiadó emblémájával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, átlagos állapotban.
"...Kétségtelen, hogy a történetben rengeteg drámai mag van, az is bizonyos, hogy Darvas mondanivalói felettébb újszerűek, nem vitatható, hogy az író nincs híjával erőnek, írói vénának, szívvel és lélekkel szól..." - (A. E., Keresztyén Igazság, 1943 december 01./10. évfolyam/12. szám).

Első felvonás Szín: a tanító szobája, egy eléggé rozzant falusi iskolában: egyszerűen, majdnem szegényesen, láthatóan innen-onnan összeszedett bútorokkal berendezett kis szoba, afféle falusi... Tovább

Első felvonás Szín: a tanító szobája, egy eléggé rozzant falusi iskolában: egyszerűen, majdnem szegényesen, láthatóan innen-onnan összeszedett bútorokkal berendezett kis szoba, afféle falusi legénylakás, amely azonban egyben iroda is, vagy dolgozószoba, ahol sűrűn meg szoktak fordulni a falusiak, ügyes-bajos dolgaikkal. Az asztalon könyvek, iratok, a fal mellett is van valami kis könyvespolc, aztán valami fekvőhely (inkább egy rozoga sezlon mint ágy), székek, egy-két kopott bőrönd, néhány iskolai holmi is, például földgömb, egy kitömött madár, stb, az ajtóval szemközti falnál harmónium. Az egyik falon ott függ Magyarország iskolai térképe. A szoba két ablaka az utcára nyílik, mind a kettő nyitva van. nyár van, a tanításnak vége, kezdődik a beiratás. Mikor a függöny felmegy, hárman, illetve öten vannak a szinen: Balogné, a tanító gazdasszonya, Tavasziné, a kislányával és Fehérné, a kisfiával. Látszik, hogy éppen most jöttek be a szobába. Vissza
038

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.000 Ft Licitek száma: 9