Kertész, André/Bodnár János: André Kertész Magyarországon (André Kertész által dedikált példány)

Bodnár János
André Kertész
Féner Tamás
Baricz Katalin
Főfoto (Budapest) ,
Kiadói ragasztott papírkötés , 103 oldal
Nyelv: Magyar  Angol  Francia
Méret: 31 cm x 24 cm
2022-02-20 20:00

[Budapest], 1984, Főfoto (Offset Nyomda, Bp.), 103 p., ill.

André Kertész fotóművész által dedikált példány. Első kiadás. André Kertész Magyarországon. A kötetet szerkesztette és tervezte: Bodnár János.
Az előlapon André Kertész, világhírű magyar fotográfus tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "N. I.-nak A. Kertész"
Készült 5000 példányban, ebből 100 számozott. Jelen példány számozatlan.
Fekete-fehér, szövegközti, illetve egész oldalas fotókkal gazdagon illusztrált, életrajzi adatokkal, versekkel, vonatkozó tanulmányokkal, a képaláírások utólagos, összesített jegyzékével kiegészített, a könyv végén a szövegek francia nyelvű fordítását is tartalmazó fotográfiai album. Nyomtatta az Offset Nyomda, Budapesten.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány, feliratos, a fotóművész fekete-fehér portréjával illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, a sérült hátlapon karcolásnyomokkal, a címfedél belső oldalán André Kertész autográf leveléről készült másolattal ellátott behajtható füllel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet dedikálója André Kertész [Kertész Andor] (Budapest, 1894. július 2. – New York, 1985. szeptember 28.) magyar származású, világhírű fotóművész. Gyermekkora óta fotózott, első jelentős képeit az első világháború alatt készítette, amelyben katonaként szolgált. Az 1920-as években Párizsba költözött, ahol a kor legjelentősebb művészeivel (pl.: Picasso, Chagall, Mondrian) került közeli kapcsolatba. 1936-tól New Yorkban élt, a '60-as évekig főként magazinoknak dolgozott, majd 1960 után ismét felfedezték mint művészt. Világszerte nyíltak kiállításai, 1964-ben a New York-i Modern Művészetek Múzeumában is önálló tárlattal jelentkezhetett, amely hatalmas siker lett. Élete végéig New York maradt az otthona, de többször visszatért Párizsba, illetve Magyarországra is. Az André Kertész Magyarországon c. album 1984-es hazalátogatásának, illetve a művész 90. születésnapja alkalmából készült, benne több olyan képpel, amely ekkor látott napvilágot először:
"[A] fotográfus negyedszer, a Budapesti Tavaszi Fesztivál díszvendégeként hazalátogatott, és ez alkalomból a Főfotó kiadásában, a Magyar Média közreműködésével könyv született: André Kertész Magyarországon címmel. Félszáz 1912 és 1984 között készült fotó reprezentálja a fotós munkásságát. Ezek jó része az 1910—20-as évekről tudósít, s egyértelműen bizonyítják: a rendkívüli talentumú André Kertész Magyarországon lett fotográfussá, s világhírűvé — odakint. A képek közül nyolc első pub­likáció, sőt, három közülük a tavaszi fesztiválon készült." (Fotó, 31. évf., 11. sz., 1984. november 1., 506.)

Tíz nap André Kertész társaságában Egy szubjektív Kertész-kép Amikor azt javasoltam, hogy az 1984-es Budapesti Tavaszi Fesztiválon rendezzünk André Kertész-kiállítást, ekkor még számomra is csak... Tovább

Tíz nap André Kertész társaságában Egy szubjektív Kertész-kép Amikor azt javasoltam, hogy az 1984-es Budapesti Tavaszi Fesztiválon rendezzünk André Kertész-kiállítást, ekkor még számomra is csak az ismert fogalmak kötődtek nevéhez: a tiszta, tökélees kompozíciók, az iskola- és stílusteremtő művek alkotója, a világ legismertebb és legelismertebb fotósainak egyike, a fotóművészet élő klasszikusa, aki nélkül nem lehet megírni a fotóművészet történetét, aki ebben az évben lesz 90 éves... - Itt vagyok - mondta a legnagyobb természetességgel a márciusi hűvös napsütésben a repülőgép lépcsőjéről zakóban, mosolyogva lelépő művész. Vissza

Tíz nap André Kertész társaságában - Egy szubjektív Kertész-kép5
Bodnár János beszélgetése André Kertésszel7
Tandori Dezső: A hazajáró képek (André Kertész tiszteletére)14
Somlyó György: A fotóművész emlékezete22
Barcsay Jenő: Tér és forma32
Kass János: Hol a titok?42
Hernádi Gyula: André Kertészről - Esemény-horizont50
Borsos Miklós: Az értelmes képzelet62
Ancsel Éva: A csodálkozás csöndje70
Féner Tamás: Jelenlét és következetesség73
P. Szűcs Julianna: A szelíd szem76
Vadas József: Eiffel-fa77
Életrajzi adatok78
André Kertész programja Budapesten80
113

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
53.000 Ft Licitek száma: 19