Hankó Vilmos, Dr.: Székelyföld

Dr. Hankó Vilmos
Tull Ödön
Goró Lajos
Huszka József
Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udv. Könyvkereskedés-Erdélyrészi Kárpát-Egyesület (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 350 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, [1896], Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) - Erdélyrészi Kárpát-Egyesület (Wodianer F. és Fiai, Bp.), VI p. + 350 p. + [4] p., ill.

Első kiadás. Székelyföld. Írta: Dr. Hankó Vilmos.
115 fekete-fehér, szövegközti képpel. Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. A képeket rajzolták: Goró Lajos, Huszka József és Tull Ödön. A könyvet Wodianer F. és Fiai nyomdájában nyomtatták és a "Haladás" Könyvkötői Vállalatnál kötötték Budapesten. A címfedél belső oldalán beragasztott ex libris címke látható, a 344-345. oldalon tollal készült bejegyzések olvashatók.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, dombornyomott, színes illusztrációval díszített címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítésű könyvgerinccel, dombornyomott keretezésű hátlapon a kötészet feltüntetésével, új előzéklapokkal, színezett lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Hankó Vilmos (1854–1923) vegyész, pedagógus, a budapesti II. kerületi állami főreáliskola igazgatója, az MTA levelező tagja. Kémikusként elsősorban ásványvízelemzéssel foglalkozott, illetve a természettudományos ismeretterjesztés elkötelezett híve volt.
"Az Erdélyrészi Kárpát-Egyesület e szép díszmű kiadásával ünnepelte meg az ezredéves fordulót. E műben működése területének legszebb részét, a természeti szépségekben gazdag székely földet ismerteti meg az ily táj és népleírások iránt érdeklődő művelt olvasóval. A mű megírásával Hankó Vilmost bízták meg, aki feladatának becsülettel meg is felelt, valóban élvezetes, kedves és egyúttal hasznos olvasmányt nyújt s könyvével bizonyosan el fogja érni azt a czélt, hogy felkeltve az érdeklődést a székely föld szépségei iránt, mind többen és többen fogják bejárni e szép vidéket." (Ethnographia, 8. évf., 1897, 224.)

A keleti Kárpátok tövében, égretörő bérezek alján él egy maroknyi, tősgyökeres magyar nép; szorgalmas, értelmes, ügyes, utánozhatatlan művésztehetség, századok óta bástyája Magyarországnak,... Tovább

A keleti Kárpátok tövében, égretörő bérezek alján él egy maroknyi, tősgyökeres magyar nép; szorgalmas, értelmes, ügyes, utánozhatatlan művésztehetség, századok óta bástyája Magyarországnak, mentővára az erdélyi magyarságnak, e mellett erős, mint az a szikla-lánczolat, mely festői szép völgyeit, aranykalászos rónáit köríti. A nép: a székelynép, földje: a Székelyföld. A természetalkotta éles határok között ős eredetiségében megmaradt népszokások, sajátságok, nyelv, viselet a székelyben egy a magyartól sokban eltérő, annál ősibb néptipus, a földben egy kis külön ország benyomását teszi az emberre. A méhkas azonban megtelt. A földmívelés már nem elég a népesedési processus tovább vitelére. Rajok tódulnak ki keletre, délre és nyugatra. A szegény nép keletre és délre megy: Oláhországba, hogy kenyeret keressen magának és családjának. Itt azután jó részben elzüllik, vagy elnemzetlenedik. Az iskolázott székelyből pap, tanító, vagy hivatalnok lesz, más megyében alapítója sok jó magyar családnak. Vissza

Előszó I.
A székely nép eredete a regében 1
A székelység történetéből 4
A Székelyföld geográfiája dióhéjban 8
A Székelyföld tájszépségei, emlékei 16
A Székelyföld kőzetei és ásványai 20
A Székelyföld fürdői, ásványvizei 26
Erdők, növények 33
A Székelyföld állatvilága 40
A székely népről 46
Udvarhelymegye
Útban Székely-Udvarhely felé 69
Székely-Udvarhely . - 78
Kirándulások Székely-Udvarhelyről 84
Homoród-fürdő 87
Kirándulások Homoródról 90
A Homoród-almási barlang 97
Korond és környéke 105
Paraj d és környéke 115
Barangolások Udvarhely megyében 120
Háromszék vármegye
Baróthtól Előpatakig 129
Előpatak 137
Szepsi-Szent-György 150
Sepsi-Szent-György környéke 154
Bálványos fürdő. Torjai „Büdös-barlang" 162
Kézdi-Vásárhely 174
Az ojtozi-szoros 178
Gábor Áron, a székely ágyúhős 188
A háromszéki vasúton 196
Kovászna 201
A Kovászna-gyulafalvi iparvasút 212
Csíkvármegye
Tusnád 222
A Szent Anna-tó és környéke 230
Kászon földje 238
Al-Csíkban 242
Csík-Szereda. Csík-Somlyó 248
Fel-Csíkban 252
Fel-Csíkban. Az Olt felső völgye 262
Gyergyóban . 272
Borszék és kiránduló helyei 287
Maros-Torda vármegye
Maros-Vásárhely 317
A Maros völgyén fölfelé 331
A görgényi völgyben 340
A Nyárád völgyében 346
Szováta 349 Vissza
165

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
32.000 Ft Licitek száma: 27