Ballagi Aladár: XII. Károly és a svédek átvonulása Magyarországon 1709-1715

Ballagi Aladár
Magyar Tudományos Akadémia (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 447 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1922, Magyar Tudományos Akadémia (Franklin-Társulat Nyomdája), 446 p. + [1] p. + 3 t.: ill.

Első kiadás. XII. Károly és a svédek átvonulása Magyarországon 1709-1715. Írta: Ballagi Aladár.
A Flór Gyula Alapítvány támogatásával készült kötet. Három fekete-fehér, kihajtható térképmelléklettel illusztrált, valamint előszóval, számozott lábjegyzetekkel, név- és tárgymutatóval, utószóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A címlapon ceruzával írt kötészeti bejegyzés látható. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, vízjeles előzéklapokkal, hiánytalan, jó állapotban.
A szerző, Ballagi Aladár (Kecskemét, 1853. október 24. – Budapest, 1928. június 21.) történész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Tanulmányait a pesti és a heidelbergi egyetemen végezte. Ezt követően a Budapesti Református Gimnáziumban, majd a Sárospataki Református Teológiai akadémián tanított. 1877-ben a budapesti egyetem magántanára, később helyettes tanára lett. 1889-től pedig az újkori egyetemes történelem nyilvános rendes tanáraként tevékenykedett. Saját költségén beutazta Franciaországot, Olaszországot, Szerbiát, Németországot, Angliát, Görögországot, Oroszországot, Svédországot, Norvégiát és az Amerikai Egyesült Államokat is. Különböző könyvtárakat és levéltárakat keresett fel magyar nyomok, vonatkozások után kutatva. Leginkább a 17-18. századi egyetemes történettel, külföldi magyar vonatkozásokkal, illetve magyar művelődéstörténettel és nyelvészettel foglalkozott.

Értekezésem világraszóló nagypolitikai helyzetekről és a falu tornya körül forgó helyi aprólékosságokról szól. Mindkettőnek feltárására egyenlő gondot fordítottam. Svédországot a nagyhatalmiságban... Tovább

Értekezésem világraszóló nagypolitikai helyzetekről és a falu tornya körül forgó helyi aprólékosságokról szól. Mindkettőnek feltárására egyenlő gondot fordítottam. Svédországot a nagyhatalmiságban az itt tárgyalt események során váltotta fel Oroszország. E fordulatot mindenekfölött siettette XII. Károly távolléte birodalmától, melynek már az egykorúak is nagyon meg tudták ítélni végzetes következményeit. Azt azonban soha senki nem mutatta ki, miért nem rohant hát a király azonnal vissza a földre, mely őt Antaeusként nyomban talpra állíthatta volna? Vissza

Előszó 3
A legendák 7
A svéd naptár 12
Meijerfelt svéd tábornok küldetése Rákóczihoz 17
Klinekowström küldetése Rákóczihoz és Szaniszló lengyel királyhoz 51
A király hazatérésének terve Lengyelországon, Magyarországon vagy a tengeren át 1709-14. 54
«Svéd posta» Magyarországon 76
Haza fog menni a király, még pedig Magyarországon keresztül 91
VI. Károly császár spanyol királyi címe 97
A kuruc kérdés 112
A protestáns kérdés 119
A király útja Dimotikától Pitestig 129
Gr. Welezek küldetése 140
Fogadtatási előkészületek Erdélyben 14ö
Szaniszló lenygyel király és svéd kiséretének utazása Magyarországon 157
Fabrice és De la Motraye útja Magyarországon 164
XII. Károly u. n. «gyorslovaglása» Magyarorzságon át Stralsundig 172
A svédek ellátása és közgazdasági viszonyaink 1714-ben 262
Okiratok 289
Név- és tárgymutató 393
Utószó 445

027

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
8.000 Ft Licitek száma: 1