Tátray János: A lótenyésztés és a ló külső formáinak (alakulásainak) ismertetése

Tátray János
"Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság (Budapest) ,
Könyvkötői egészvászon kötés , 216 oldal
Méret: 24 cm x 16 cm

Budapest, 1918, "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság kiadása és nyomása, IV p. + 208 p. + [5] t.: ill.

Első kiadás. A lótenyésztés és a ló külső formáinak (alakulásainak) ismertetése. Írta: Tátray János kir. tanácsos, m. kir. állategészségügyi főfelügyelő.
Öt fekete-fehér, feliratos képtáblával és egy szövegközti fekete-fehér, feliratos képpel illusztrált, valamint szerzői előszóval kiegészített kiadás. A címlapon, a címlap hátoldalán, néhány oldalon és a képtáblák hátoldalán tulajdonosi bélyegzés és néhol számjelzés látható. Nyomtatta a "Pátria" Irodalmi Vállalat és Nyomdai Részvénytársaság Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel, hátlappal és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Tátray János királyi tanácsos, mezőhegyesi magyar királyi ménesintézeti állami állatorvosa, valamint a Földmívelésügyi Minisztérium Állategyészségügyi Főosztályának magyar királyi állategészségügyi felügyelője volt.
"A hazai lótenyésztésről szóló művek aránylag kis számmal állnak az érdeklődők rendelkezésére, ezért érdemes munkát végzett a szerző, amikor könyvalakban kiadta az állami ménesekben több mint húsz éves állami állatorvosi szolgálata közben a lótenyésztés terén szerzett tanulságos tapasztalatait. A két részre osztott könyv 216 lapra terjed és hozzá öt műmelléklet tartozik. Az első rész a lótenyésztés általános szabályait tárgyalja és a csikók fertőző betegségeit ismerteti, a második rész pedig a ló külső testalakulásairól szól és a lovak rossz tulajdonságait, továbbá a lovaknak vétel előtt való megvizsgálását tárgyalja. A gyakorlati irányú munkának az a legértékesebb része, melyben a szerző a tenyészlovak kiválasztásáról, fedeztetéséről, a vemhes kanczák kezeléséről és a csikók felneveléséről szól, mert a könyv írójának itt nyílt leginkább alkalma hosszú idejű ménesgyakorlata közben szerzett szakszerű tapasztalatainak értékesítésére..." - írta a műről a Állatorvosi Lapok (Dr. W.-n., 1918. november 02./41. évfolyam/22. szám).

Magyarország lótenyésztése különösen az utolsó évtizedekben az állomány mennyiségét és minőségét tekintve, igen előkelő helyet vívott ki magának a világ államai és országai között. Különös haladás... Tovább

Magyarország lótenyésztése különösen az utolsó évtizedekben az állomány mennyiségét és minőségét tekintve, igen előkelő helyet vívott ki magának a világ államai és országai között. Különös haladás volt tapasztalható e téren 1868 óta, vagyis a kiegyezés idejétől, amikor a cs. kir. katonai ménesek, valamint a méntelepek magyar fennhatóság alá kerültek. Ezek az intézmények tenyészanyaga a jelzett időtől csaknem kivétel nélkül Magyarország köztenyésztésének feljavítását, nemesítését szolgálta és szolgálja ma is. A lótenyésztés felvirágoztatása körül nagy érdeme van néhai Kozma Ferenc miniszteri tanácsosnak, aki testtel-lélekkel iparkodott Magyarország lótenyésztését arra a színvonalra emelni, hogy az minél téteményképesebb, értékesebb, a külföld előtt is ismert és exportképes legyen. Vissza

A lótenyésztés és a ló külső formáinak, alakulásának ismertetése1
I. Rész
A lótenyésztés általános szabályai3
A nemzetség4
A faj (species)4
A fajta6
A válfajta7
A törzs8
A tenyészet (ménes)9
Rokontenyésztés9
Beltenyésztés14
Keresztezés14
Átörökítés21
A szülők eltérő nagysága (magassága)29
Telivér, félvér, nemesítés (javítás)31
A tenyészállatok kiválasztása37
A fedeztetés (nemzés, generáció)44
A vemhesség (hasasság)54
Az ellés és az esetleg szükséges segélynyujtás59
A csikó felnevelése68
Az elhelyezés69
A takarmányozás78
A lovak szokásos takarmányozásának táptartalma Cselkó István tanár után89
A mozgás94
A csikók fertőző betegségei
A csikók tüdő- és mellhártyagyulladása97
A szopós csikók bénasága101
A mirigykór (csikókeh, kehhányás)104
II. Rész
A ló külső formáinak, alakjainak ismertetése109
A ló nagysága110
A ló vérmérséklete111
A ló bőre115
A ló szőrzete115
A ló színe117
Jegyek125
A ló korának megállapítása a fogakról128
A fogak kiváltása130
A fogak kopása131
Hosszú és rövid fogak134
A harapócs135
A ló korának meghamisítása135
A ló külsejének felosztása138
A fej138
A tarkó az üstökkel140
A fülek140
A homlok141
A szemek142
Az orrhát145
Az orrnyálkahártyák147
Az ajkak148
A szájüreg148
A nyelv149
A pofák, a járomléc, az arc, a hátsó állkapocs és a torokjárat150
A nyak151
A mar154
A hát155
Az ágyék156
A far157
A farok160
A szügy160
Az oldalak, vagy a bordák162
A horpaszok164
A has164
A hímivarszervek166
A női ivarszervek167
A váll168
A könyök és a könyökízület170
Az alkar170
A lábtő (elülső térd, carpus)171
Az első szár173
A csüdízület és a csüd176
A párta177
A pata179
Az első lábak szabálytalan állása184
A felcomb186
A hátsó térd187
Az alcomb187
A csánk188
A hátsó szár193
A hátsó csüdízület és a csüd193
A hátsó párta és a pata194
A hátulsó lábak szabálytalan állása194
A lépés195
Az ügetés196
A vágtatás197
Az ugrás199
A poroszkálás200
Hibás mozgások200
A lovak rossz tulajdonságai202
A ló megszemlélése, megvizsgálása a vétel előtt207
393

Kikiáltási ár:
12.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
60.000 Ft Licitek száma: 80