Kultura Könyvkiadó és Nyomda R-T.(Budapest)
Könyvkötői egészvászon kötés
, 61 oldal
Károlyi-könyvtár
4
17 cm x 13 cm
2023-07-23 09:56
Budapest, 1919, Kultúra Könyvkiadó és Nyomda R. T. kiadása és nyomása, 61 p. + [3] p.
Első kiadás. Károlyi-Könyvtár. No.: IV. sz. Szerkeszti: Apor Dezső.
A kápolnai földosztás. Írta: Krúdy Gyula.
Könyvhirdetésekkel kiegészített kötet. A címlap hátoldalán és a bevett helyeken tulajdonosi bélyegzés, néhol számjelzés látható. Nyomtatta a Kultúra Könyvkiadó és Nyomda R. T. Budapesten.
Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány filctollal felírt, kopott jelzettel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, Károlyi-Könyvtár c. sorozat hirdetésével ellátott, kiadói hátlap megtartásával, könyvrestaurátor által konzervált belívekkel, hiánytalan állapotban. A címfedél felőli előzéklapon ceruzával beírt jelzet, a hátlap belső oldalán dátumbélyegzés található.
A szerző, Szécsénykovácsi Krúdy Gyula (Nyíregyháza, 1878. október 21. – Budapest, 1933. május 12.) író, hírlapíró, a modern magyar prózaírás kiemelkedő személyisége. Debreceni, nagyváradi újságíró volt. A Pesti Napló, a Debreceni Ellenőr, a Nagyváradi Szabadság, a Képes Családi Lapok, az Egyetértés és a Fővárosi Lapok publicistájaként, valamint a "Nyugat" munkatársaként dolgozott. Országos hírt és igazi közönségsikert a Szindbád-sorozattal és az 1913-ban megjelent A vörös postakocsi című regénnyel ért el. Munkássága a 20. századi magyar irodalomban rendhagyó. Kifejezésre jutott benne a késői romantika sajátos kiteljesedése éppen úgy, mint az impresszionizmus és a realizmus modern, mélyre ható lélekábrázolása.
Kálkápolna. Tavasz.
Kálkápolna. Tavasz.
1919. február 23-án, egy nyirkos vasárnap, az esőmosta és még népetlen reggelen automobilok vágtatnak a keleti pályaudvar felé. Ezeket az automobilokat ismerük már a háboru alatt. Az egyikben, a sötétzöldben, a szinte nesztelen kereküben Zita királyné üldögélt, amikor néhanapján Pesten mutatkozott. A nagyszerű francia-gép belsejében ma reggel álmos, veresszemű szerkesztők és írók foglalnak helyet. A többi automobilok, amelyek a köztársaság pirosfehérzöld rendszámaival vannak ellátva, ugyancsak más pasasérokhoz voltak szokva. Osztrák generálisok, elmult, elfelejtett miniszterek, központ-igazgatók, háboru-vállalkozók terpeszkedtek az üléseken, gőgös, gépkocsi-pillantást szórakozottan vetettek az elátkozott Pestre, amely görnyedni látszott az átok alatt: a háboru örökké tart. A' pályaudvar felé rohanó automobilokban ma a köztársaság vezérei vizsgálják az időjárást. Csurog az ég. Bokáig érő viz a pesti aszfalton. Mi lesz, ha majd el kell hagyni a kényelmes autót, s leszállnak a különvonatról, amelyről tudjuk, hogy befűtve áll? Mi lesz odakünn az alföldön, ahová földet osztani megyünk?
Leütési ár:
5.100 Ft
Licitek száma: 2