Műcsarnok(Budapest)
Könyvkötői fűzött kemény papírkötés
, 99 oldal
19 cm x 13 cm
Budapest, 1919, Műcsarnok-Közoktatásügyi Népbiztosság (Hornyánszky-nyomda, Bp.), 99 p. + [1] p.
A köztulajdonba vett műkincsek első kiállítása.
Második kiadás. A Műtárgyakat Társadalmosító Bizottság előszavával kiegészített kötet. A címlap hátoldalán és a bevett helyeken tulajdonosi bélyegzés, néhol számjelzés látható. Nyomtatta a Hornyánszky-nyomda Budapesten.
Könyvkötői fűzött kemény papírkötésben lévő példány ezüstözött jelzettel ellátott címfedéllel, feliratozatlan hátlappal és könyvgerinccel, az eredeti, feliratos ceruzás jelzettel és bejegyzéssel ellátott kiadói címfedél és a feliratos, kiadói hátlap megtartásával, ceruzás jelzettel ellátott címlappal, hiánytalan állapotban.
Miután 1919 március 21-én kikiáltották a Magyar Tanácsköztársaságot, az országot a Forradalmi
Kormányzótanács irányította. A kormány államosította többek között a pénzintézeteket, a lakóházakat, továbbá a húsz főnél többet foglalkoztató ipari, bánya- és közlekedési üzemeket. Többek között a magántulajdonú műkincsek is erre a sorsra jutottak. Megalakult a Műtárgyakat Társadalmasító Bizottság, melynek tagjai közgyűjteményekben dolgozó művészettörténészek voltak, akik ismerték a jelentősebb gyűjteményeket. Csak megbecsülni lehet a köztulajdonba került műtárgyak számát. A különböző részadatok alapján legalább ötezer műtárgy került magántulajdonból a múzeumokba.
Egy jegyzőkönyv részlet a műtárgyak bejgyűjtésével kapcsolatban: "1919. március 23-án délelőtt 1/2 12 órakor dr. Pogány Kálmán vezetésével dr. Antal Frigyes, dr. Wilde János megjelentek báró Hatvany Ferenc műgyűjtő V. Nádor utca 3. sz. alatti lakásán, hogy a Forradalmi Kormányzótanács megbízásából nevezettnek tulajdonában lévő muzeális becsű műtárgyakat zár alá vegyék. Báró Hatvany Ferenc megbízottja, Horváth Jánosné bemutatja a bizottságnak báró Hatvany Ferenc tulajdonában lévő műtárgyakat, azok zár alá vételét tudomásul veszi, és kijelenti, hogy e tény minden következményeinek aláveti magát. A jegyzőkönyv felolvasás után aláíratott. A műtárgyak zár alá vétele után azok őrzésére Anka Terézia és Horváth Boldizsár katona elvtársakat hagyta hátra a bizottság.”
Az információk, az adatok és az idézet Juhász Sándor cikkéből származnak (MúzeumCafé, 2019. január-március/13. évfolyam/69-70. szám).
A forradalmi kormányzótanács a proletárdiktatura kihirdetése után úgyszólván az első órákban határozta el a magánosok és jogi személyek birtokában levő muzeális becsű műkincsek köztulajdonba vételét. Ebben a forradalmi kormányzótanácsot az a fontos kultúrpolitikai meggondolás vezette, hogy a kommunista társadalmi élet a jól szervezett munka élete lesz, minden ember egyformán és egyetemlegesen fog részt venni az élethez szükséges anyagi javak társadalmi termelésében s mindenki egyformán és egyetemlegesen fog részesedni a társadalmilag termelt javak elosztásában. A kommunizmus kispolgári ellenzői azt szokták mondani, hogy ez a rend, amely a maga igazságait az anyagi javak termelési törvényeinek felismerésére alapítja, amelyik az emberi történés alaptörvényének a történelmi materializmust ismeri el, amelyik az egész társadalmi életet a fizikai lét szükségleteinek kielégítésére akarja felépíteni, az teljesen és reménytelenül el fog merülni a fizikai, az animális szükségletek kielégítésében s azt, ami az életben mégis csak a legszebb és a legnagyobb: az ember lelki mivoltában gyökeredző s a nagy alkotó zsenik nagyszerű meglátásaiban és megérzéseiben ki-k9törő művészeti értékeket, azok keletkezését gyökerében fogja kiölni. A forradalmi kormányzótanács a hosszas és fölösleges viták elkerülésével határozott tettel akarta megmutatni, hogy a proletariátus társadalma igenis az élet egészét akarja a maga számára meghódítani: mindaz, amit az élet nyújthat, jót és szépet, az mind az összességé kell, hogy legyen, az a fizikai lét vagy a lelki élet szükséglete.
Leütési ár:
15.100 Ft
Licitek száma: 12