[Pest], 1945, Landerer Lajos, [181]- 188 p.
Pesti Hírlap. 1945. Martius' 20. 440. sz. Csütörtök. Kiadja: Landerer Lajos kiadó-tulajdonos.
Megjelenik e' lap minden héten kétszer: csütörtökön és vasárnap. Korabeli reklámokkal kiegészített újság.
Kiadói papírkötésben lévő újság foltos lapokkal, hiánytalan, hajtogatott állapotban.
A Pesti Hírlap a reformkortól, 1841-től jelenik meg egészen a szabadságharc bukásáig (1849). A Kossuth Lajos által szerkesztett sajtótermék a magyar sajtótörténet legnagyobb hatású és a korabeli ellenzék legjelentősebb orgánuma volt, ami főleg a magyar nemességhez szólt. Az 1830-as években a bécsi kormányzat még nem engedélyezte a hírlapok kiadását, de az 1840-es években a cenzúraviszonyok enyhülésével és Bécs kompromisszumok felé való nyitásával már megjelenhetett a politikai sajtó Magyarországon. A "Pesti Hírlap" első száma 1841. január 2-án jelent meg. Az újság az 1848-as forradalom előtti évtized és a liberális ellenzék meghatározó, kiemelkedő és fontos orgánuma volt. Miután 1844-ben Kossuthot a bécsi kormány eltávolította a szerkesztőségből, először Szalay László, majd Csengery Antal vette át a posztját. A lap munkatársai közé tartozott, többek között Irinyi József, Trefort Ágoston, Eötvös József és Kemény Zsigmond. 1846-tól az újság felhagyott a centralista eszmék kizárólagos hirdetésével és az ellenzék közös lapja lett. 1848. március 15-től újraindították a sorszámozást, ezzel is jelezve, hogy új korszak kezdődött. 1848. április 11-én megszületett a XVIII. tc. a sajtószabadságról, amitől nagyon megszaporodtak az újságok. A radikális sajtó megjelenésével a Pesti Hírlap a centrum felé tolódott, de álláspontján nem változtatott, a forradalom befejezése mellett állt és vitázott a radikális "Marczius Tizenötödikével". Közvetlenül a forradalom előtt az előfizetők száma ismét elérte az 5000-et, május 27-től pedig napilapként jelent meg az eddig heti két számban kiadott orgánum. 1849. július 8-án szűnt meg az újság.
Kinevezés. Halálozás. Az ellenzék a' B - P. Hiradóhoz. Ész és akarat. II. Gyáralapitó társaság. Törvényhatósági dolgok: Zala (helyt. intézvény' tárgyalása, önkánytes adózási folyamodás' benyujtása) . Pest (közgyülés' folytatása). gömör (iparegyesületi jutalmak' átadása 'stb.) Krassó (pártok' állása). Borsod (folytatása.)Fővárosi ujd. Vegyes közlemények; Figyelmeztetés. 'stb. Adakozások az árvaiak és szepesiek' részére. Külföld. Hiv. tud, Hirdeetések.