Mező Ferenc, Dr.: Olympiai kalauz (aláírt példány)
Dr. Mező Ferenc
Dr. Kelemen Kornél
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 318 oldal
16 cm x 11 cm
Budapest, 1936, Királyi Magyar Egyetemi Nyomda kiadása és nyomása, 256 p. + [32] p. + 257-318 p. + [2] p. + [16] t.: ill. + 1 mell.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Olympiai Kalauz. Írta: Dr. Mező Ferenc az amszterdami szellemi Olympia győztese. Az előzéklapon a szerző, Dr. Mező Ferenc ceruzával beírt, jól olvasható aláírása látható. Tizenhat képtáblán számos fekete-fehér, feliratos képpel illusztrált, valamint Dr, Kelemen Kornélnak az OTT elnökének előszavával, szerzői előszóval, "Az újkori olympián elért győzelmek és helyezések megoszlása országok szerint" c. kihajtható táblázattal, irodalomjegyzékkel, név- és tárgymutatóval, korabeli hirdetésekkel és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Az előzéklapon két ceruzával beírt tulajdonosi bejegyzés található. Nyomtatta a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, foltos előzéklapokkal és néhány foltos, valamint egy sérült lappal (5-6. p., a sérülés miatt a szöveg nehezen olvasható), hiánytalan állapotban. "A berlini Olympia atlétikai műsora" c. fejezetben a helyezettek és eredmények táblázatát tollal kitöltötték (összesen 26 számozatlan oldalon). A szerző, Dr. Mező Ferenc (Pölöskefő, 1885. március 13. – Budapest, 1961. november 21.) sporttörténész, tanár. Budapesten latin és görög nyelvből tanári diplomát szerzett. Ezt követően Zalaszentgróton polgári iskolai, Nagykanizsán, majd Budapesten gimnáziumi tanárként tevékenykedett. Az 1928. évi amsterdami olimpián megnyerte az irodalmi epikai bajnokságot "Az olympiai játékok története" c. munkájával. A II. világháborút követően miniszteri főosztályvezetőként a sportügyek intézésével foglalkozott. Tagja volt a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (1948), valamint a Testnevelési Tudományos Tanácsnak. Számos cikke, illetve tanulmánya jelent meg külföldi lapokban. "...Dr. Mező Ferenc hosszú évek fáradságos munkájával összegyűjtötte az olympiára vonatkozó irodalmat. Utazott, levelezett, kutatott s a szűkszavú, sokszor egymásnak ellentmondó adatokból végre is sikerült megírnia az újkori olympia történetét. A szerző az olvasót végigvezeti a világtörténelem egyik legnagyszerűbb intézményének, az olympiának egész területén. Szóban s képekben mutatja be az ókori versenyek színterét, a romoknak az ásatások utáni újjáéledését, aztán felrajzolja, hogyan kezdődött az újkor érdeklődése az olympia iránt. Hozzászól olympia, a nemzeti stadion kérdéséhez is. A szerző nagyon hasznos munkát végzett akkor, mikor a versenyek megértéséhez szükséges tudnivalókat Olympiai Lexikonban foglalta össze..." - (Néptanítók lapja, 1936. július 01./ 69. évfolyam/13. szám).
Az olajfa ága, amiből az ókori olympia győztesének a fejére koszorút fontak, éppen úgy elhervadt, elfonnyadt, mint ahogy minden babérkoszorú elfonnyad, elszíntelenedik, bármilyen üdén, zölden került is a győztes homlokára. Az olympiai aranyérem éppen úgy elveszti fényét az idő távlatában, mini ahogy a bajnok belemerül az örökkévalóságba, akinek az elismerés büszke keblére tűzte egykoron az olympiai győzelem emlékét. Az ókori olympiák hőseihez, győzteseihez írt dalokat már senki sem énekli, az ódák lelkesedése régen lelohadt s mindarról, ami egykoron harcra, hősi tettre buzdította Hellas fiait, ma már csak a szent lombos fái közt suttogó szél s a mohával belepett olympiai romok hangtalan meséje beszél.
Az eszmét azonban nem tudta örök feledésbe borítani az idő hatalma, az elmúlt évezredek mindent megrágó ereje. Az olympiai eszme a mi korunknak is diadalmas gondolata. A negyven esztendő, amelynek folyamán tíz, olympiai küzdelemre gyűlt egybe a világ sportoló ifjúsága, elegendő volt ahhoz, hogy ez az eszme az egész világot hatalmába kényszerítse s a tíz újkori olympia bőségesen bebizonyította, hogy ez az eszme a ma emberének sok örömet, sok tiszta boldogságot okoz.
Leütési ár:
7.500 Ft
Licitek száma: 5