Budapest, 1930, Magyar Királyi Honvédelmi Miniszter által kiállított dicsérő elismerést kifejező okirat, [1] p.
Magyar Királyi Honvédelmi Miniszter által kiállított dicsérő elismerést kifejező okirat.
A dokumentum alján Gömbös Gyula honvédelmi miniszter tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
Az okmány tárgya: A Magyar Királyi Honvédelmi Miniszter elismerését fejezi ki Dr. Feimer Lászlónak a különleges szakbeosztásban kifejtett kiváló és eredményes szolgálatáért.
Géppel írt, hajtogatott, keltezéssel (Budapest, 1930. évi március hó 17-én), a 2.643. sz. / eln. 8. 1930. iktatási számmal, a Magyar Királyi Honvédelmi Miniszter szárazbélyegzőjével, Horthy-korszak revíziós címerének szárazbélyegzőjével (főleg a haderőnél bevezetve) és a hátlapon ceruzás bejegyzéssel ellátott, állapotú hivatalos okirat.
Az okirat címzettje, Feimer László (1896–1954) hídépítő mérnök, hadiműszaki törzskari alezredes, 1924-1940-ig a Magyar Királyi Honvéd Haditechnikai Intézet munkatársa, 1941-43-ban a MÁVAG hídosztályának építésvezetője. Neve főként az általa tervezett korszerű hadihidakról (pl.: "K"-híd, 41 M hadihíd) vált ismertté, az ún. "K"-híd megalkotásáért megkapta a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét. A második világháború után fontos szerepe volt a hidakhoz kapcsolódó újjáépítési- és roncseltávolítási munkálatokban. 1945 tavaszától a Közlekedésügyi Minisztérium megbízásából vezette a felrobbantott Margit-híd roncsainak kiemelési munkálatait.
Az okiratot aláírta, Gömbös Gyula (Murga, 1886. december 26. – München, 1936. október 6.), császári és királyi (k. u. k.) vezérkari tiszt, magyar királyi szolgálaton kívüli gyalogsági tábornok, politikus, országgyűlési képviselő, titkos tanácsos, honvédelmi miniszter, a Magyar Királyság miniszterelnöke 1932-től haláláig. Vezérkari százados, a harmadik Wekerle-kormány hadügyminisztériumi tisztviselője, valamint Zágrábi katonai attasé volt. 1919-ben Bécsbe emigrál, ahol a Magyar Tanácsköztársaság kikiáltása után csatlakozott a Bethlen István vezette ellenforradalmi Anti Bolsevista Comitéhez. Később megalakította a Magyar Nemzeti Függetlenségi (Fajvédő) Pártot, mely ezután a kormánypárt jobboldali ellenzékeként volt jelen a Nemzetgyűlésben. 1928-1929 között honvédelmi államtitkárként, majd 1932-től honvédelmi miniszterként tevékenykedett. Kormányra lépését követően kidolgozta kormányprogramját, a 95 pontos Nemzeti Munkatervet, amit publikál is. Miután Gömbös helyzete konszolidálódott, hozzálátott a kezdettől fogva tervezett szerkezetváltás megvalósításához. Az addigi konzervatív-liberális bethleni szisztémához képest irányvonalát az erős jobbranyitás, a modernizáció és az autokratizmus jellemezte. Egy új, diktatórikus, keresztény-nemzeti tekintélyuralmi állam létrehozására törekedett. Az általa véghez vitt intézkedések nagy hatással lettek a későbbi történelmi eseményekre, így a magyar–német viszony alakulására és a magyar szerepvállalásra is a második világháborúban.
Főelőadó Urnak,
különleges szakbeosztásban kifejtett kiváló és eredményes szolgálataiért,
dicsérő elismerésemet fejezem ki.
Budapest, 1930. évi március hó 17.én.
Főelőadó Urnak,