Bálint Sándor/Péter László: Bálint Sándor munkássága (Bálint Sándor által dedikált, valamint Bálint Sándor Oltvai Ferenc részére írt autográf magánlevelével ellátott példány)
Bibliográfia
Péter László
Bálint Sándor
Ortutay Gyula
Somogyi-könyvtár(Szeged)
Kiadói varrott papírkötés
, 64 oldal
A Somogyi-könyvtár kiadványai
17
20 cm x 10 cm
Szeged, 1974, Somogyi Könyvtár (Szegedi Nyomda), 64 p. + [5] t.: ill. + 1 mell.
Bálint Sándor által dedikált, valamint Bálint Sándor Oltvai Ferenc részére írt autográf magánlevelével ellátott példány. Első kiadás. A Somogyi-könyvtár kiadványai. No.: 17. sz. Bálint Sándor munkássága. Bibliográfia. Szerkesztette: Péter László. A címlap utáni képtáblán a fénykép alatt Bálint Sándor néprajzkutató, művészettörténész tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Oltvai Ferenc szeretett barátomnak 70. születésnapom alkalmából". Bálint Sándort ábrázoló fekete-fehér fényképpel és négy fekete-fehér, feliratos képtáblával (fényképek) illusztrált, valamint bevezetővel, mutatóval és tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta belívekkel, a sorozatban megjelent könyvek listájával ellátott hátlappal, hiánytalan, jó állapotban.
A kötetben megőrizték Bálint SándorOltvai Ferenc részére írt autográf magánlevelét. A levél tárgya: Bálint Sándor megköszöni Oltvainak a 70. születésnapja alkalmával kifejezett jókívánságokat és a hozzájuk fűzött reflexiókat, valamint baráti emlékül elküldi a jelen bibliográfiát. Jó állapotú, egy oldal terjedelmű, hajtogatott, keltezéssel ellátott (1974. IX. 15.) példány.
A kötetet dedikálta és a levelet írta, Bálint Sándor (Szeged, 1904. augusztus 1. – Budapest, 1980. május 10.) néprajzkutató, művészettörténész. A 20. századi magyar vallásos néprajz és folklorisztika egyik legnagyobb alakja. Rövid ideig nemzetgyűlési képviselőként is tevékenykedett. Fő kutatási területei: az Alföld néprajza, a vallási néphagyományok, Szeged néprajza.
A dedikáció címzettje, Oltvai Ferenc (1910-1999). Oltvai kezdetben az országos levéltárban dolgozott, majd a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium tudományos osztályának munkatársa lett. Ezt követően kinevezték főlevéltárosnak Gömör és Kishont vármegyében. 1947-től Csanád vármegye főlevéltárosaként, utána pedig Szegeden levéltárvezetőként, majd igazgatóként tevékenykedett. 1974-ben ment nyugdíjba, mint a Csongrád Megyei Levéltár igazgatója.
Bálint Sándor Szegeden, Alsóvároson született 1904. augusztus 1-én. Apja Bálint Sándor (1871-1905), anyja Kónya Anna (1865-1945). A szegedi parasztság küldötte ő a néprajztudományban: tollát a régen is büszkén vállalt paprikatermelő, gazdálkodó ősök elkötelező tisztelete vezeti. A Város bennük még öntudatlanul működött szeretete okos szenvedéllyé, tudós rajongássá vált a néprajzi és várostörténeti kutatóban, Szeged hűséges fiában, akinek életműve tán minden elődjénél inkább a Város szolgálatában született.
Szeged a tudományban és az irodalomban jobbára olyanok révén ismerszik meg, akik nem benne születtek: Jókai, Mikszáth, Móricz, de még - jóllehet értékükből ez mitsem von le - Tömörkény és Móra sem. Bálint Sándor a Város szülötte, s ebben is Dugonics András, Kálmány Lajos és Juhász Gyula utóda: Szeged tősgyökeres iradéka, mindvégig hű sarja. A szegedi költő halála óta neki köszönhet legtöbbet a szülőváros.
Leütési ár:
30.000 Ft
Licitek száma: 9