Básti Lajos: Mire gondolsz Ádám? (aláírt példány) (Margócsy József irodalomtörténész könyvtárából)
Básti Lajos
Szinte Gábor
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 259 oldal
19 cm x 17 cm
2022-10-23 20:00
Budapest, 1962, Magvető Könyvkiadó (Franklin Nyomda, Bp.), 259 p. + [2] p., ill.
Szerző által aláírt példány.Első kiadás. Mire gondolsz Ádám? Írta: Básti Lajos. A címlapon a szerző, Básti Lajos színész tollal beírt aláírása, valamint Margócsy József irodalomtörténész ceruzával beírt, tulajdonosi névbejegyzése látható. A kötet egykori tulajdonosa: Margócsy József (1919. április 8. – 2013. július 9.) irodalomtörténész, egyetemi tanár, a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola tanszékvezetője, 1972-80-ig főigazgatója. A kötet szövegközti, fekete-fehér rajzait Szinte Gábor készítette. Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta a Franklin Nyomda Budapesten. Az előlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható. Kiadói félvászon kötésben lévő példány illusztrált címfedéllel, ezüstözött feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, színes, illusztrált, fülszöveges, sérült, részben hiányos kiadói borítófedélben. A kötet szerzője Básti Lajos (Keszthely, 1911. november 17. – Budapest, 1977. június 1.) Kossuth-díjas színész. Játszott Bárdos Artúr Belvárosi Színházában, a Vígszínházban, a Magyar és az Andrássy Színházban. 1945 után több mint egy évtizedig a Nemzeti Színház társulatának meghatározó tagja. Színházi alakításai mellett több tucat filmben és hangjátékban lett a közönség egyik kedvence, sokak szerint a 20. század egyik legszebben beszélő magyar színésze.
Szivemből szeretem és mélységesen tisztelem Madáchot. S ha már olyan megbecsülésben és örömben lehetett részem, hogy innen-onnan tizenöt évig játszhattam Ádámot, sokféle rendezésben és sokszáz előadáson, akkor a balszerencséből is ki kell vegyem a részemet, mely minden embertársammal közös: telnek-múlnak felettem az évek, s míg a prágai Kepler-kép egyre közelebb kerül hozzám, mélyül és finomodik, a paradicsombéli siheder, a kölyök-fáraó egyre távolodik.
Szeretnék beszélni erről a tizenöt éves, szép csatáról, melynek természetesen még most sincs vége. Most is folyik estéről estére, váltakozó "hadiszerencsével". 1960 nyarán a Szegedi Ünnepi Játékokon Major Tamás rendezésében született meg a Tragédia előadása mai formájában, pontosan azt játsszuk a Nemzeti Színházban ma is.
Gondolom, illenék rövid statisztikát mellékelnem a mű sorsáról. Hosszú vajúdás után Paulay Ede rendezte meg 1883-ban az ősbemutatót.
Leütési ár:
60.000 Ft
Licitek száma: 104