Székely Sándor István, Dr.: A második zsidótörvény teljes, hiteles szövege részletes magyarázatokkal (Tiltólistás kötet)

Dr. Székely Sándor István
Dr. Bródy Ernő
(Budapest) , , Könyvkötői varrott papírkötés , 64 oldal
Méret: 15 cm x 11 cm

Budapest, 1939, k. n. (Kellner Albert Könyvnyomdája, Bp.),64 p.

A második zsidótörvény teljes, hiteles szövege részletes magyarázatokkal. Összeállította és magyarázatokkal ellátta: Dr. Székely Sándor István budapesti ügyvéd. Előszóval ellátta: Dr. Bródy Ernő országgyűlési képviselő.
Nyomtatta Kellner Albert Könyvnyomdája Budapesten.
Könyvkötői varrott papírkötésben lévő példány eredeti, feliratos, sérült kiadói címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt könyvgerinccel és hátlappal, hiánytalan, átlagos állapotban.
A II. Zsidótörvény, hivatalos nevén „A zsidók közéleti és gazdasági térfoglalásának korlátozásáról” szóló 1939. évi IV. törvénycikk, május 5-én jelent meg. A törvényt az Imrédy-kormány terjesztette az országgyűlés elé, viszont Teleki Pál miniszterelnöksége idején fogadták el a javaslatot. Többségében a címében jelzett korlátozó rendelkezéseket tartalmazta, azonban első paragrafusa a zsidónak tekintendők körét is meghatározta. Jöjjön az erre vonatkozó törvénycikkből egy részlet: "1. § A jelen törvény alkalmazása szempontjából zsidónak kell tekinteni azt, aki ő maga vagy akinek legalább egyik szülője, vagy akinek nagyszülői közül legalább kettő a jelen törvény hatálybalépésekor az izraelita hitfelekezet tagja vagy a jelen törvény hatálybalépése előtt az izraelita hitfelekezet tagja volt úgyszintén a felsoroltaknak a jelen törvény hatálybalépése után született ivadékait".

Ez a könyv s ez az előszó nem akar politikai állásfoglalás lenni a II. zsidótörvénnyel kapcsolatosan. A politikai állásfoglalást a törvény alkotmányos előkészítése és letárgyalása során elvégezték... Tovább

Ez a könyv s ez az előszó nem akar politikai állásfoglalás lenni a II. zsidótörvénnyel kapcsolatosan. A politikai állásfoglalást a törvény alkotmányos előkészítése és letárgyalása során elvégezték a törvény ellenzői, védelmezői egyaránt. Ország-világ nagy nyilvánossága előtt, nem is egyszer, nekem is alkalmam volt kifejteni a róla szóló vélményemet. Igy e kis előszóban most csak arra akarok rámutatni, hogy e könyv gyors megjelenésére renkivüli szükség volt. Mert annak ellenére, hogy hosszú hónapokig zajlott az ország a zsidó-vitától, mégis - részben éppen a túlhangos zajlás, részben a módositások özöne s nem utolsó sorban a törvény szövegének szövevényessége folytán, - a közönség javarésze még ma nem tudja pontosan, hogy voltaképpen hogyan rendelkezik a tövény. Ezt a felvilágositó munkát hidegen, tárgyilagosan és jogi, de mégis a laikusok által is könnyen megérthető módon hivatott elvégezni ez a könyv. Ebben a munkában különös érdeklődésre tarthat számot a törvénynek a könyv elején található világosan szerkesztet táblázatos áttekintése. Vissza
378

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
58.700 Ft Licitek száma: 101