Baskai Ernő, Dr.: A freskófestés mestersége

Rajzoktatás könyvtára I./Különlenyomat a Rajzoktatás 1-11. számaiból

Dr. Baskai Ernő
, Kiadói tűzött papírkötés , 31 oldal
Sorozatcím: Rajzoktatás
Méret: 24 cm x 17 cm

[Budapest], 1942, k.n., 31 p., ill.

A Rajzoktatás könyvtárának I. kötet. (Különlenyomat a Rajzoktatás 1-11. számaiból).
A freskófestés mestersége. Írta: Dr. Baskai (Brummer) Ernő magyar királyi szabadalmi bíró, az Orsz. Magy. Kir. Képzőművészeti Főiskola mb. tanára, az Iparrajziskola v. tanára.
14 szövegközti, fekete-fehér, feliratos ábrával illusztrált, valamint Dr. Molnár Ernő előszavával, bevezetéssel, egy táblázattal, függelékkel (Bán Tibor: A rajzoktatás és a festészeti anyagtan magyar irodalma) és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
A szerző, Baskai Ernő /szül. Brummer Ernő/ (Budapest, 1900. december. 10. – Budapest, 1953. március 15.) vegyészmérnök, egyetemi tanár, a kémiai tudományok kandidátusa. Miután megszerezte vegyészmérnöki oklevelét, a budapesti műegyetemen kezdett el dolgozni, mint tanársegéd. Ezt követően a Képzőművészeti Főiskola tanára lett, majd 1948-tól haláláig a Közgazdasági Egyetem Kémiai Technológiai Tanszékének vezetője volt. Ezenkívül az "Élet és Tudomány" c. hetilap munkatársaként is tevékenykedett. Közel 100 cikket írt a kémia legkülönbözőbb területeiről, tudományos újdonságokról, a vegytan művészetben betöltött szerepéről és a kémia fontos gyakorlati kérdéseiről.

Változnak az idők és változnak az emberek, mondja a régi latin közmondás. Az ember gondolkodás- és cselekvésmódja, szokásai és vágyai időnkint változnak vagy talán úgy is mondhatnánk, hogy... Tovább

Változnak az idők és változnak az emberek, mondja a régi latin közmondás. Az ember gondolkodás- és cselekvésmódja, szokásai és vágyai időnkint változnak vagy talán úgy is mondhatnánk, hogy váltakoznak. Egyszer aristotelesi, máskor platoni a filozófiája, egyszer szkolasztikus, máskor misztikus a teológiája; egyszer a történet-, máskor a természettudomány érdekli; egyszer az anyagelvűség a vesszőparipája, máskor a szellemelvűség a tetteinek rugója. A művészetben sincs másképp. Miért is lenne éppen a művészet kivétel, amely sokszor a leghamarabb érzi meg az idők változását. Itt is örökös a hullámzás. Egyszer reális és aprólékos, máskor ideális és nagyvonalú a művészi szemlélet; egyszer csodálatosan gazdag, máskor meg bámulatosan egyszerű a formavilága; egyszer a táblaképeket, máskor a freskófestést részesíti előnyben. Ugy látszik, hogy a megelőző évszázaddal szemben az elkövetkezendő korszak a freskófestés kora lesz. Vagy talán már benne is vagyunk ebben a korban? A tények ebbe az irányba mutatnak: a most folyó 1941-es esztendő nyara például a magyar festőművészet legjelesebbjeinek nagy részét a templomok, épületek falai között, freskófestés közben, találta. A freskó, hogy úgy mondjam - divatbajöttének természetesen meg vannak a ma okai. A korszerű építészet elérkezett fejlődésének ama korához, amelyben mindig több és több helyet biztosít a falfestésnek. Ez szükségszerűen magával hozza egyrészt a megrendelőnek, főként a közületeknek, sőt maguknak a művészeknek a freskófestés iránti mindig fokozottabb érdeklődését. Vissza

Elősző (Molnár Ernő dr.) 3
I. Bevezetés 5
II. A freskómegkötődés folyamatai 6
A vakolat- és a falazóanyag szerepe. 6
III. A vakolat és a falazat anyagai 9
A vakolat és falazatanyag megválasztása 9
A) Az építőkő. 9
B) A víz. 10
C) A homok, vagy kőzuzdaék.10
D) Oltott-mész. 11
IV. Freskóhabarcsok 15
A freskóvakolat anyaga és készítése 15
V. A freskó felépítése 16
A freskó szerkezete. 16
VI. Előkészület a freskófestéshez. 17
A vakolatréteg felhordása. 17
VII. A művészi munka. 18
A freskó festése. 18
VIII. Valódi-feskó változatok. 19
A valódi-, az al-, vagy a buon-freskó féleségei. 19
A) Vizes freskó. 19
1. Vízzel festett freskó. 19
2. Mészvízzel festett freskó. 19
B) Kazelines freskó. 19
C) Kevert freskó. 20
D) A freskó elmeszesítése. 20
A Leuchs-technika. 20
IX. Kötőanyaggal festett változatok 21
Az ál- (hamis) freskó 21
A) Mészfestés. 22
Fresco-secco. 22
Mintára-meszelés. 22
B) Kazeinfestés. 22
X. A freskófestés palettája. 23
A freskófestés színesanyagai. 23
A freskó normál- (szabvány-) palettája 24
A mészállóság. 25
A lúgállóság-vizsgálat 25
A fényállóság-vizsgálat 26
A végső árnyalat vizsgálata. 26
XI. A freskó kártevői. 26
A freskó tartóssága és védelme. 27
XII. Freskó-karbantartás 29
A freskó restaurálása és tisztítása. 29
XIII. Magyarország néhány freskója. 29
Zárószó 29
A "rajzoktatás" és a festészeti anyagtan
magyar irodalma. (Bánt Tibor) 30
Tartalmi áttekintés. 32 Vissza
034

Kikiáltási ár:
5.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.300 Ft Licitek száma: 3