Dáloky János: Igy készül a magyar film (dedikált példány)

A magyar film multja és jelene, kulisszatitkai és problémái

Dáloky János
Kovács Jenő
Manninger János
Mérei Ella
Pálházy Gyula
Forrás Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat R.-T. (Budapest) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 191 oldal
Méret: 21 cm x 14 cm

Budapest, 1942, "Forrás" Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat R.T. kiadása és nyomtatása, 191 p. + [1] p., ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Így készül a magyar film. A magyar film multja és jelene, kulisszatitkai és problémái. Írta: Dáloky János.
A címlapon a szerző, Dáloky János tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "D. P.-nek szeretettel János"
A könyv többszáz érdekes képpel világítja meg a magyar filmek születését. A közölt képek a Hunnia Filmgyár és a Magyar Filmiroda műtermeiben gyártott filmek felvételeinél készültek.
Fekete-fehér, szövegközti, feliratos fotókkal – köztük a kor híres magyar filmszínészeinek és színésznőinek portréival – gazdagon illusztrált, báró Wlassics Gyula államtitkár, az Országos Nemzeti Filmbizottság elnöke előszavával és néhány korabeli, illusztrált reklámmal kiegészített, tartalom- és képjegyzékkel ellátott kötet. A címlapon ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, kiadói emblémás, ceruzás feljegyzést tartalmazó, a felső szélén sérült, hiányos hátlappal, több helyen ceruzás aláhúzásokat és bejegyzéseket tartalmazó belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője Dáloky János (1913–1975) filmrendező, szakíró, szerkesztő. 1942-től a Magyar Filmiroda rendezője és a Délibáb c. színházi-filmes hetilap szerkesztője volt. Ugyanebben az évben jelent meg legfontosabb könyve az Így készül a magyar film, amely egyedülálló módon tárta fel az olvasó előtt a korabeli filmkészítés kulisszáit, mindemellett részletes történeti összefoglalót is adott a szakmáról. Filmjei közül kiemelkedik a Látta-e már Budapestet télen? (1940) c. zenés rövidfilm.

Több ízben elzárkóztam már az elől, hogy valamely készülő mű elé előszót írjak, s az egyéni alkotást hivatalosan fémjelezve, mintegy kikiáltójává szegődjem a vásári tolongás forgatagában. Ám mikor... Tovább

Több ízben elzárkóztam már az elől, hogy valamely készülő mű elé előszót írjak, s az egyéni alkotást hivatalosan fémjelezve, mintegy kikiáltójává szegődjem a vásári tolongás forgatagában. Ám mikor Dáloky János könyvének kefelevonatát bemutatta s meggyőződtem arról a komoly odaadásról, mellyel ifjúkora óta minden erejét arra áldozta, hogy minél jobban elmélyedjen a filmvilág szövevényes útvesztőibe, s minél alaposabban megtanulja ennek a sokrétű témakörnek minden csínját-binját, megvesztegetett az a szokatlan lelkesedés és tárgy szer etet, mely belőle kiáradt s amit, ha a szakszerű szürkeség kopogtat, megtagadtam volna, nem tudtam megtagadni a film valóságos megszállottjától, a csillagokba néző, merész álmodótól. Ha mindenki minden vonalon ennyi rajongással és magáról megfeledkező őszinte odaadással közelednék a magyar filmtermelés problémáihoz, a filmszalag útja a magyar globuson sokkal zavartalanabb és eredményesebb lehetne. A könyv vezérmotívuma a szerzőnek az a meggyőződése. hogy a film elsősorban művészet. Ez az alapfelfogása hozott olyan közel hozzá. Én is azt vallom, hogy művészet a film és elsősorban az kell, hogy legyen. Vissza

Előszó3
A film multja és jelene
A film és a mai ember5
A film története6
A magyar film története10
Megindul a munka
A film költségvetése17
A forgatókönyv28
A magyar filmműtermek32
Díszletépítés34
A film művészei
A filmszínész43
Arcfestés és maszkkészítés58
A filmoperatőr és munkaterülete64
A rendező és munkaterülete80
A rendező és a színész86
Próba és felvétel94
A hangfelvétel98
Külső felvételek106
Filmtrükkök114
A film és a zene120
Zenefelvételek124
A filmösszeállítás126
Elindul a filmszalag136
Rövidfilmek
Filmhiradó138
A kultúrfilm142
A rajzos trükkfilm148
A jövő filmjei
A színesfilm152
A térhatású (plasztikus) film156
A képrádió (televízió)158
Az uj művészet: a film
A film és a többi művészet159
A filmszerű film162
A film és a közönség
A közönség ízlése167
Egyes nemzetek filmszemlélete170
A "happy-end" lélektana171
A film az új szórakozás172
A film lelkisége173
A film és az erkölcs175
A film társadalmi hivatása177
Filmvilágnézet178
Filmellenőrzés és irányítás
A filmcenzura179
A filmkritika180
A magyar film hivatása és problémái182
055

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.200 Ft Licitek száma: 7