Dáloky János: Igy készül a magyar film (dedikált példány)
A magyar film multja és jelene, kulisszatitkai és problémái
Dáloky János
Kovács Jenő
Manninger János
Mérei Ella
Pálházy Gyula
Forrás Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat R.-T.(Budapest)
Kiadói tűzött papírkötés
, 191 oldal
21 cm x 14 cm
Budapest, 1942, "Forrás" Nyomdai Műintézet és Kiadóvállalat R.T. kiadása és nyomtatása, 191 p. + [1] p., ill.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Így készül a magyar film. A magyar film multja és jelene, kulisszatitkai és problémái. Írta: Dáloky János. A címlapon a szerző, Dáloky János tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "D. P.-nek szeretettel János" A könyv többszáz érdekes képpel világítja meg a magyar filmek születését. A közölt képek a Hunnia Filmgyár és a Magyar Filmiroda műtermeiben gyártott filmek felvételeinél készültek. Fekete-fehér, szövegközti, feliratos fotókkal – köztük a kor híres magyar filmszínészeinek és színésznőinek portréival – gazdagon illusztrált, báró Wlassics Gyula államtitkár, az Országos Nemzeti Filmbizottság elnöke előszavával és néhány korabeli, illusztrált reklámmal kiegészített, tartalom- és képjegyzékkel ellátott kötet. A címlapon ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható. Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány feliratos, illusztrált címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, kiadói emblémás, ceruzás feljegyzést tartalmazó, a felső szélén sérült, hiányos hátlappal, több helyen ceruzás aláhúzásokat és bejegyzéseket tartalmazó belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A kötet szerzője Dáloky János (1913–1975) filmrendező, szakíró, szerkesztő. 1942-től a Magyar Filmiroda rendezője és a Délibáb c. színházi-filmes hetilap szerkesztője volt. Ugyanebben az évben jelent meg legfontosabb könyve az Így készül a magyar film, amely egyedülálló módon tárta fel az olvasó előtt a korabeli filmkészítés kulisszáit, mindemellett részletes történeti összefoglalót is adott a szakmáról. Filmjei közül kiemelkedik a Látta-e már Budapestet télen? (1940) c. zenés rövidfilm.
Több ízben elzárkóztam már az elől, hogy valamely készülő mű elé előszót írjak, s az egyéni alkotást hivatalosan fémjelezve, mintegy kikiáltójává szegődjem a vásári tolongás forgatagában.
Ám mikor...
Ám mikor Dáloky János könyvének kefelevonatát bemutatta s meggyőződtem arról a komoly odaadásról, mellyel ifjúkora óta minden erejét arra áldozta, hogy minél jobban elmélyedjen a filmvilág szövevényes útvesztőibe, s minél alaposabban megtanulja ennek a sokrétű témakörnek minden csínját-binját, megvesztegetett az a szokatlan lelkesedés és tárgy szer etet, mely belőle kiáradt s amit, ha a szakszerű szürkeség kopogtat, megtagadtam volna, nem tudtam megtagadni a film valóságos megszállottjától, a csillagokba néző, merész álmodótól.
Ha mindenki minden vonalon ennyi rajongással és magáról megfeledkező őszinte odaadással közelednék a magyar filmtermelés problémáihoz, a filmszalag útja a magyar globuson sokkal zavartalanabb és eredményesebb lehetne.
A könyv vezérmotívuma a szerzőnek az a meggyőződése. hogy a film elsősorban művészet. Ez az alapfelfogása hozott olyan közel hozzá. Én is azt vallom, hogy művészet a film és elsősorban az kell, hogy legyen.
Leütési ár:
5.200 Ft
Licitek száma: 7