Pesten, 1824, Ns. Trattner Mátyás betűivel, 's költségével, X p. + [11]-295 p.
Magyar Practicus Termesztő. N. Nagyváthy János, tekintetes Szala Vármegye' táblabirója által.
A címfedél belső oldalán Hervai Katalin (1957–) festő, grafikus által készített, 10,5x13,5 cm-es, névre szóló, rézmetszésű ex libris címke látható. A művészi kivitelű ex librisen Hervai Katalin ceruzás aláírása látható.
A címlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható. Könyvkötői egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, új előzéklapokkal, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel. A könyv három lapjának (251-256. p.) felső sarka amatőr módon pótolt, a pótlások a szövegtestet is érintik. A kötet szerzője Nagyváthy János (1755–1819) agronómus, Festetics György gazdatisztje, a keszthelyi Georgikon igazgatója, Zala- és Somogy vármegyék táblabírája. Nevéhez fűződik az első magyar nyelvű rendszeres mezőgazdasági munka, A szorgalmas mezei gazda (1791) megírása, amelyben a mezőgazdasági termelés minden oldalát feldolgozta. Újító szellemiségű, de a hazai viszonyokat mindenkor szem előtt tartó munkái (pl.: Magyar practicus termesztő, Magyar practicus tenyésztő, A magyar gazdatiszt) a hazai gazdaságfejlesztés értékes forrásai lettek.
Huszonöt 's harmintz esztendőktől fogva a' Termesztés és Tenyésztetés a' mi Hazánkban szembetünőleg megjavult. A' hosszas háború, és az egymás után következett 1814, 1815, és 1816. mostoha esztendők, a' gazdai iparkodást felelevenítették. Talán az én szorgalmatos Mezei gazdámnak is vólt legalább annyi haszna hogy a' Magyar Gazdákat tselekedeteikre figyelmetesebbekké tette! A' Keszthelyi Georgicon pedig példátlan bőkezűséggel, és szorgalmmal a' szomszéd Nemzetek gazdasági Fogásait, talált szerszámjait, ditsért Magjait 's a t. a' mellyeket sok Majorokba az újságokon való kapás, és személlyes ajánlás szekerekkel behordott, próbára vonta; és a' mellyek a' sárt kiállották: azoknak egész kiterjedést adni igyekezett: azok pedig a' mellyek a' mi Erőnkkel, Consumtiónkkal, és mindenképen terhes kivitelünkkel öszve nem férvén, erőltető Patika szerekkel való Nemzésnél egyebet ne szereztek, hazafiságot nála épen nem nyerhettek.
Leütési ár:
40.100 Ft
Licitek száma: 5