Diezel, [Carl Emil] - Dr. Mika Károly: Az apróvad vadászata
Díszkiadás
Diezel
Bársony István
Dr. Mika Károly
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R. Társulat(Budapest)
Kiadói egészvászon díszkötés
, 770 oldal
25 cm x 19 cm
Budapest, 1899, Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R. Társulat (Athenaeum r. t. könyvnyomdája, Bp.), VIII p. + 722 p. + [4] p. + [36] t. (részben színes), ill.
Első díszkiadás. Az apróvad vadászata. Írta: [Carl Emil] Diezel. Fordította és a hazai viszonyoknak megfelelően átdolgozta: Dr. Mika Károly. Vadászebeket ábrázoló, Sperling H. vízfestményei után készült 16 színes, valamint 20 fekete-fehér, műnyomású képtáblával, továbbá 214 szövegközti, fekete-fehér képpel illusztrált, Bársony István előszavával és kötetvégi, illusztrált könyvreklámokkal kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta az Athenaeum Rt. könyvnyomdája Budapesten. A kötészeti munkálatokat az Athenaeum Rt. könyvkötészete végezte. Kiadói egészvászon díszkötésben lévő példány színes, feliratos, szecessziós motívumvilágot idéző díszítéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, díszes könyvgerinccel, mintás kiadói előzéklapokkal, színezett lapélekkel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Carl Emil Diezel (1779–1860) német erdész, vadász, író. Az apróvadak vadászatáról írott 1849-es könyve a téma napjainkig egyik meghatározó szakmunkája és hivatkozási pontja. A kötet fordítója Mika Károly (1855–1902) botanikus, természetrajz-tanár, a kolozsvári egyetem növénytani tanszékének tanársegédje, a Magyar Növénytani Lapok munkatársa, az 1881-ben alakult Országos Magyar Vadászati Védegylet alapító tagja.
Ki, ki a szabadba, a hol a sík rónán bujdosó szelek járnak; ahol nádasok sóhajtó sűrűsége hajladozik a mocsár vize fölött; ahol erdők koszorúja övezi dúsan a föld homlokát a hegyvidéken!
Csak ki,...
Csak ki, a csönd hazájába, ahol megcsillapodik a zaklatottság; ahol füvek s lombok lehellete tölti meg illattal a tiszta levegőt!
Tavasz vagy ősz, élet vagy hervadás, mind költészettel van tele ebben a világban. A kikeleti napsugár az isten munkájára vállalkozik: teremt! . . . Feltámad rá az a csudás illata a koratavaszi napnak, amely a zsendülő füvekből párázik ki hóolvadás után, az első langyosabb verőfényre. Az ősz szépségében pedig az enyészet csókja érint meg lassankint mindent; elfonnyasztja a réti gyepet; szomorúvá halványítja a föld legnagyobb ékességét: a fát.
A síkság gyönyörű tud lenni a nyári mez teljes pompájában; de ha nincs fa rajta, mégis közel áll ez a pompa ahhoz, hogy hiányos legyen. A legszebb virágos mezőt is sivataggá változtatja az ősz; hát még a tél! Az északi sark elhagyott világa lehet csak olyan komor, sivár, mint télen a fátlan rónaság.
A fa ellenben meg tud menteni mindent a sivárság látszatától. Ahol sok fa van, ott lehet a környék fenségesen komoly, de kietlen sohasem.
A nyári erdő az őserő jelképe, tele élettel, tele üdeséggel.
A téli erdő tündérországba viszi képzelődésünket, kivált amikor zuzmarásak a fák. Még a meghalt, soha életre nem ébredő faóriások mellé is szivesebben menekül az ember, semhogy a sivatag puszta homokjára hajtsa le a fejét.
Leütési ár:
130.000 Ft
Licitek száma: 43