Darnay Kálmán: Kaszinózó táblabírák I-II. (dedikált példány)

Korfestő történeti tréfák

Darnay Kálmán
Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. (Budapest)
Kiadói egészvászon kötés , 437 oldal
Méret: 20 cm x 13 cm
2022-10-23 20:00

Budapest, [1928], Athenaeum Irodalmi és Nyomdai R.-T. kiadása és nyomása, 208 p. + [4] t.: ill.; 229 p. + [7] t.: ill.

Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Kaszinózó táblabírák. (Korfestő történeti tréfák) Egykorú képekkel. I-II. (két kötet egy könyvben) Írta: Darnay Kálmán.
Az előlapon a szerző, Darnay Kálmán tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "udvarhelyi T. I. Könyve. Darnay Kálmán Sümeg 1937. júl. 10"
Összesen tizenegy képtáblán fekete-fehér képekkel illusztrált kötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány ezüstözött feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, foltos hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője Darnay Kálmán (1864–1945) író, régész, muzeológus, a Sümeg környéki milleniumi ásatások vezetője, a sümegi állami Darnay-múzeum alapító igazgatója. Darnay élete során behatóan foglalkozott a Dunántúl, azon belül Sümeg múltjával és annak neves szülöttei (pl: Kisfaludy Sándor) életével. Ennek egyik gyümölcseként jelent meg a Kaszinózó táblabírák c. anekdotagyűjteménye is.

A gondtalan életet élt táblabírák derűs óráinak megörökítésével oltárt emelek szívemhez nőtt anyai nagyapám, Eitner József emlékének. Az ezeréves multú Sümeg belvárosában tanyázott nemesurak... Tovább

A gondtalan életet élt táblabírák derűs óráinak megörökítésével oltárt emelek szívemhez nőtt anyai nagyapám, Eitner József emlékének. Az ezeréves multú Sümeg belvárosában tanyázott nemesurak barátja, négytized év előtt vert örökös tanyát városunk lankás temetőjének családi sírboltjában. Porladozó testéből elszállt nemes lelke azóta újra összeölelkezett táblabíró kortársaival. A túlvilági élet örök birodalmában talán most is együtt álmodoznak a letűnt nagy idők emlékeiről. A Fehérkövek mögül feltányérozó nap fényverése rávilágít Kisfaludy Sándor sírszobrára. Sugárkévéjének fényfoszlányai eljutnak a szerteszét ágaskodó "empire"-koszorús emlékekre, amelyek alatt Sümeg nemzetes urai szunnyadoznak. Baglashegyi szőlőm táblabíró asztalánál üldögélve a százados diófák lombsuhogásában tréfálkozó szavuk derűs kacagását hallom most is. Koccintásra emelt boroskupám, képzeletben, szinte összecsendül az évtizedeken át e malomkőasztalnál hűselt Kisfaludy Sándor, Vajda Ignác, Deák Ferenc, Hertelendy György táblabírák "kadarkás"-poharával. Ilyenkor öltenek szivárványos ruhát, kisdiák koromban hallott mesélgetései nagyapámnak, ki majdnem félszázad évet együtt töltött el Sümeg táblabíráival. Vissza
040

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
12.655 Ft Licitek száma: 55