Szántó Piroska: Forradalmi szvit (aláírt példány) (Könyvárus forgalomba nem került.)

1956 október-december

Szántó Piroska
Benyhe János
Szántó Piroska
Corvina Kiadó (Budapest)
Kiadói félvászon kötés , 100 oldal
Méret: 28 cm x 20 cm
ISBN: 963-13-3076-1
2022-10-23 20:00

Budapest, é. n., Corvina Kiadó (Békés Város Nyomdaüzeme), 27 p. + [3] p. + 35 t.: ill.

Szántó Piroska által aláírt példány. Első kiadás. Forradalmi szvit. 1956. október-december. Írta és rajzolta: Szántó Piroska.
A címlapon Szántó Piroska festő, grafikus tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Száz példány I-től C-ig római számmal számozva, az író-festőművész saját kezű aláírásával készült, és könyvárus forgalomba nem került". Jelen kötetnél a számozás helye kitöltetlen.
A könyvet Lengyel János tervezte és Benyhe János szerkesztette. Szántó Piroska 35 fekete-fehér, feliratos rajzával illusztrált, valamint előszóval kiegészített kötet. Készült Békés város nyomdaüzemében.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
Ritka!
A szerző, Szántó Piroska (Kiskunfélegyháza, 1913. december 7. – Budapest, 1998. augusztus 2.) festő, grafikus, író, az Európai Iskola és a Szocialista Képzőművész Csoportja tagja. Férje Vas István költő volt. Az 1940-es évek elejétől Vajda Lajos késői szürrealista műveinek hatására találta meg képi gondolkozásának egyik ciklikusan visszatérő arculatát, a szürrealisztikus, antropomorfizált növény- és állatábrázolásokat. A természettel kialakított bensőséges kapcsolata a stiláris változások ellenére mindvégig művészetének egyik alapvető jellemzője maradt. Első önálló kiállítását 1946-ban rendezte. Az 1950-es években Villon, Boccaccio, Shakespeare, Kipling, Krúdy Gyula, Radnóti Miklós műveinek illusztrálása jelentett megélhetést a művész számára. 1960-as évektől kezdődően a képépítés azonossága mellé sokszor technikai eljárásokat és anyaghasználatot is társított a művész. Életművét 1988-ban a Szombathelyi Képtárnak ajándékozta.

ELŐSZÓFÉLE Ebben a könyvben az írás nem szépirodalom, s a rajzok nem illusztrációk. „Egykorú metszet után", emlékezem a feliratra régi, kedves történelemkönyveimben. Hát ezek „egykorú... Tovább

ELŐSZÓFÉLE Ebben a könyvben az írás nem szépirodalom, s a rajzok nem illusztrációk. „Egykorú metszet után", emlékezem a feliratra régi, kedves történelemkönyveimben. Hát ezek „egykorú metszetek", csak éppen ecsettel készültek 1956 októberétől december elejéig, az egyre sötétebb őszben, az eső, a kijárási tilalom szomorú estéin. Hat évig el voltak ásva egy üvegdobozban, aztán Vargha Balázsra bíztam őket, hogy ha eljön az ideje, adja ki, vagy csináljon velük azt, amit jónak lát, ha én már nem élnék. Az írás pedig huszonnyolc évvel később, 1984-ben készült. Úgyis van néhány írásom, amik - személyes okokból - nem jelenhetnek meg, gondoltam, megírom ötvenhatot is, azt, amit én láttam, és ahogy én láttam. Legyen eggyel több, ami soha nem jelenhetik meg. Örülök, hogy most mégis megjelenik. Szántó Piroska 1989. szeptember Vissza
183

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
34.510 Ft Licitek száma: 45