Chájjám, Omár/Szász Endre: Robáiyát (Szász Endre által aláírt, számozott példány) (A kötet 135 eredeti fekete-fehér rézkarccal illusztrált.)
Omár Chájjám
Hegyi Endre
Szász Endre
Magyar Helikon(Budapest)
Kiadói selyem díszkötés
, 90 oldal
24 cm x 16 cm
2022-10-23 20:00
[Budapest], 1959, Magyar Helikon (Kossuth Nyomda, Bp.), [72] p. + XVIII p. + [3] p., ill.
Szász Endre által aláírt példány.Számozott, bibliofil kiadás. Robáiyát. Írta: Omar Chájjám. Fordította: Hegyi Endre. A címlap hátoldalán az illusztrátor, Szász Endre tollal beírt, jól olvasható aláírása látható. Ebben a kötetben Omár Chájjám versei perzsa nyelvből magyarra átültetve jelennek meg Hegyi Endre fordításában, utószavával és jegyzeteivel. A fordításban közreműködött Hakhamaneshi Keykhosrow, Naderi Habib és Vaheb Zade Haszan. A kötet verseinek szövegét a teheráni Amir Kábir Kiadó 1954-ben, Omár Chájjám: Robáiyát címmel megjelent válogatása alapján közöljük. A magyar fordítást a perzsa eredetivel Hakhamaneshi Keykhosrow vetette egybe. Verslektor: Jékely Zoltán. A szerkesztésért felel: Geréb Béláné. A tipográfiát és kötéstervet Haiman György készítette. A műszaki munkálatokat Földes György irányította. A réznyomás munkáját a Pénzjegy Nyomda végezte. A szöveget Bembo betűkből a Kossuth Nyomda szedte és nyomta. A könyv művészi kötése ugyanott készült. Megjelent bibliofil kiadásban, 2000 példányban, Szász Endre eredeti rézkarcaival, a művész aláírásával. Ez a könyv a 631. számú példány. Szász Endre 135 eredeti rézkarcával illusztrált kiadás. Kiadói selyem díszkötésben lévő példány aranyozott keleti motívummal illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta, dupla-oldalas belívekkel, hiánytalan, jó állapotban. A kötet illusztrátora Szász Endre (Csíkszereda, 1926. január 7. – Mosdós, 2003. augusztus 18.) festő, grafikus, könyvillusztrátor, látványtervező, porcelánfestő. Gyermekkorától kezdve természet után rajzolt. Tizenöt évesen volt első kiállítása. Marosvásárhelyen érettségizett, majd 1946-ban a budapesti Képzőművészeti Főiskolán, Szőnyi István osztályában folytatta tanulmányait. Az 1950-es években koholt vádak alapján egy évet börtönben töltött. Szabadulása után hosszú éveken keresztül színvonalas könyvillusztrációkat készített Magyarországon. A klasszikus mesterek technikájából merítő, azt szürrealisztikus elemekkel ötvöző festői stílusával vált sikeres festővé. 1968-ban az Egri csillagok c. Gárdonyi regényből készült film látványtervezője volt. Az 1980-as években egy újabb műfajban kamatoztatta tehetségét: a porcelán, mint számára addig kiaknázatlan terület némi felfogásbeli változást is hozott művészetében. A hollóházi porcelán-manufaktúrában több jelentős porcelánmotívumot jegyez.
1 Jöjj, siess karomba, bálványom, kedvesem,
szépséged könnyítsen szenvedő szívemen,
ürítsük fenékig a korsó tűzborát,
míg porainkból is majd korsó nem leszen.
2 Hogy mit...
2 Hogy mit hoz a holnap, soha ne puhatold.
Szépségem, holdam, a holdfényben idd a bort,
s vidulva boldogítsd hevülő szívemet,
később már úgyse lel bennünket itt a hold.
Leütési ár:
35.000 Ft
Licitek száma: 72