Budapest, 1958, Magyar Helikon (Kossuth Nyomda, Bp.), 306 p. + [10] t.: ill.
A szerző és az illusztrátor által aláírt, számozott, bibliofil példány.
Angyalföld. Írta: Kassák Lajos.
A kötet utolsó, kolofont tartalmazó oldalán a szerző, Kassák Lajos és az illusztrátor, Varsányi Pál tollal beírt, jól olvasható aláírása látható.
"Kassák Lajos: Angyalföld c. regényét, amely először a Nyugatban, majd könyv alakban 1929-ben jelent meg, kiadásunkban változatlan szöveggel adjuk az olvasó kezébe. – Felelős szerkesztő: Esti Béla. – Műszaki vezető: Földes György. Megjelent 5200 példányban, ebből 600 példány 100 gr-os famentes offset papíron félbőr kötésben, számozva, 10 db eredeti fametszetről nyomva, a szerző és az illusztrátor aláírásával". Ez a könyv a 190. számú példány.
Tíz, Varsányi Pál fametszeteit tartalmazó képtáblával illusztrált kötet. Nyomtatta a Kossuth Nyomda Budapesten.
Kiadói félbőr kötésben lévő példány feliratos, fametszettel illusztrált, az alsó sarkán sérült címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, feliratozatlan, foltos hátlappal, tiszta belívekkel, hiánytalan, átlagos állapotban. A hátlap felőli előzéklapon filctollal készített bejegyzés látható.
A kötet szerzője Kassák Lajos (Érsekújvár, 1887. március 21. – Budapest, 1967. július 22.) író, költő, műfordító, képzőművész, a hazai avantgárd művészet egyik első képviselője, avantgárd szellemiségű folyóiratok szerkesztője (Tett, Ma). A Tanácsköztársaság alatt az Írói Direktórium tagja, később az SZDP Művészeti Bizottságának elnöke, 1948 januárjától országgyűlési képviselő. Kassák nyitott, demokratikus művészeteszményének megfelelően egy nemzetközi költői nyelv kialakítására törekedett, amit több művészeti irányból közelített meg (expresszionizmus, futurizmus, dadaizmus, szürrealizmus, konstruktivizmus). Sokszínű életműve alapjaiban határozta meg a magyar avantgárd mozgalmat és annak történetét.
"A szerző a világháború előtti Angyalföldre visz bennünket, s szereplői sorsával megrázó dokumentumot nyújt a magyar proletariátus, és általában a külváros életéről. [...] A mű legszembetűnőbb és legkiemelkedőbb tulajdonsága a pátosztalan egyszerűség, amellyel Kassák a mondanivalóját előadja. Nem ,,dörög" az uralkodó osztályok ellen, s nem igyekszik a nyomor rikító színeivel meghatni és részvétet kelteni. Szenvtelenül, szinte már-már ridegen mutatja be ennek az életnek a tényeit. S ezzel hozott újat a magyar prózába." (Népszabadság, 16. évf./161. sz., 1958. július 9., 4.)
"Az ajtó kinyílott.
Az ajtó egészen kinyílott és egy kisgyerek jött ki rajta.
A kisgyereknek szőke feje, o-alakú lábai voltak, és egy nagy vörös labdát tartott a kezeiben.
A kisgyerek lassan, akárha mélységből kúszna föl, egészen kijött a folyosóra, tiltott, majdnem idegen vidék volt ez az ő részére, óvatosan nézelődött. Aztán egyszerre kiestek belőle a félelmek, a szája nevetősen széthúzódott s a kék szeme ragyogott a ragyogó vörös labda fölött.
Hallotta, hogy valaki barátságosan a nevén szólítja. Egy sovány, fekete ruhás öreg ember ült a folyosó végén, a sarokban egy kis ládikón. A kisgyereknek úgy tűnt, emlékszik erre az emberre, barátságosan visszagagyogott valamit.
- Dobd ide azt a szép labdát - mondta az öreg. - elkapom, aztán én is visszadobom neked."