Kozma Andor: Turán

Ősrege

Kozma Andor
Pantheon Irodalmi Intézet R.-T. (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 188 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1926, Pantheon Irodalmi Intézet R.-T. (Globus, Bp.), 188 p. + [3] p.

Turán. Ősrege. Írta: Kozma Andor.
Második kiadás. Részletes tartalomjegyzékkel és a szerző "Honfoglalás" c. könyvének hirdetésével kiegészített kötet. Nyomatott a Globusnál Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott és piros feliratos, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, átlagos állapotban.
A szerző, Kozma Andor (Marcali, 1861. január 12. – Budapest, 1933. április 16.) költő, műfordító. Újságíróként a múlt századforduló számos emblematikus lapjánál dolgozott (pl.: A Hét, Pesti Hirlap, Az Ujság, Borsszem Jankó, stb.). 1893-ban a Kisfaludy Társaság tagjává választották, 1899-től a társaság másodtitkára, 1920-tól főtitkára volt. Támogatta a pályakezdő Adyt és Móriczot. Lírikusként A Hét c. folyóirat holdudvarához tartozott. Műfordítóként legjelentősebb vállalkozása Goethe Faustjának fordítása volt, amely 1924-ben jelent meg.
"...A Turánról nem lehet és nem szabad a sablon nyelvén beszélnünk. Ez a mű nekünk, irodalmunknak körülbelül ugyanaz, ami a germánságnak a Niebelungen-Lied. Kozma Andor Turánjában nemcsak az ősturáni faj nagyszerű lelki, kulturális és emberi értékei dicsőülnek meg, de gyönyörű nyelvének minden bája, szépsége, színessége, csengő, dallamos hangzatossága és hajlékonysága, kifejező erejének minden csodálatos tulajdonsága szinte megbűvöl bennünket, a gondolatok és képek frissen ragyogó változatosságával, ami mind együttvéve a Kozma Andor alkotó zsenijét és merész költői álomszárnyalását teszi halhatatlanná..." - írta a műről Lőrinczy György (Uj Idők, 1922. június 18./28. évfolyam/25. szám).

Részlet a kötetből: AZ ÉGI ŐS Minden turánok apja Túr, A földön az első ős nagyúr, Ki onnan, hol az óczeán Vizén kel Hajnal, a nap-leány, El addig, hol az asszonyúl Nagy bíbor... Tovább

Részlet a kötetből: AZ ÉGI ŐS Minden turánok apja Túr, A földön az első ős nagyúr, Ki onnan, hol az óczeán Vizén kel Hajnal, a nap-leány, El addig, hol az asszonyúl Nagy bíbor bérez mögé vonúl, - A tengertől az Uralig Korláttalan uralkodik: Ha száguld hétesztendeig, Nem járta még be földeit. Túr apja a híres égi Ős, Ki az Idővel egy idős, Mert azzal ikrül Ik vagy Ég, Uk ős istentől szülte rég. Uk az örök erő, az ok A felfoghatlan vég-titok, A végtelenség veleje, Teremtő, hajtó ereje, Ki mindig volt, van és leszen, De soha még nem látta szem. Ukot előbb ködtengerűl Csak zűrzavar vevé körűi: Az űrben ingó végtelen, A melyben egy a négy elem. Sötétbe volt az veszve még, De Uk hatott, és lett az Ég. És mind kigyúlt és mind ragyog, A nap, a hold, a csillagok, S mit mind e fény betündökölt, Alant világos lett a föld. Vissza

Az áldás
Az Égi Ős5
Túr Születése9
Túr Neveltetése13
Láp Király Boszúja19
Kincs Békét Szerez23
Ború29
Hadbanhívás35
A Kard40
Harczrakészen45
Haditerv51
Harcz55
Túr Felavatása65
Az átok
Túr a Magasban71
Túr Otthon76
A Ló81
Kirajzás88
Hunor93
Magyar100
A Többi Öt108
Lázadás119
Bűn135
Bosszút!135
Lelkiismeret141
Vágtatás141
Urdung Vére154
Túr Alkonya160
Látomány167
Túr Halála173
Végzet181
180

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.000 Ft Licitek száma: 9