Pantheon Irodalmi Intézet R.-T.(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 188 oldal
23 cm x 16 cm
Budapest, 1926, Pantheon Irodalmi Intézet R.-T. (Globus, Bp.), 188 p. + [3] p.
Turán. Ősrege. Írta: Kozma Andor. Második kiadás. Részletes tartalomjegyzékkel és a szerző "Honfoglalás" c. könyvének hirdetésével kiegészített kötet. Nyomatott a Globusnál Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott és piros feliratos, aranyozott illusztrációval ellátott címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, hiánytalan, átlagos állapotban. A szerző, Kozma Andor (Marcali, 1861. január 12. – Budapest, 1933. április 16.) költő, műfordító. Újságíróként a múlt századforduló számos emblematikus lapjánál dolgozott (pl.: A Hét, Pesti Hirlap, Az Ujság, Borsszem Jankó, stb.). 1893-ban a Kisfaludy Társaság tagjává választották, 1899-től a társaság másodtitkára, 1920-tól főtitkára volt. Támogatta a pályakezdő Adyt és Móriczot. Lírikusként A Hét c. folyóirat holdudvarához tartozott. Műfordítóként legjelentősebb vállalkozása Goethe Faustjának fordítása volt, amely 1924-ben jelent meg. "...A Turánról nem lehet és nem szabad a sablon nyelvén beszélnünk. Ez a mű nekünk, irodalmunknak körülbelül ugyanaz, ami a germánságnak a Niebelungen-Lied. Kozma Andor Turánjában nemcsak az ősturáni faj nagyszerű lelki, kulturális és emberi értékei dicsőülnek meg, de gyönyörű nyelvének minden bája, szépsége, színessége, csengő, dallamos hangzatossága és hajlékonysága, kifejező erejének minden csodálatos tulajdonsága szinte megbűvöl bennünket, a gondolatok és képek frissen ragyogó változatosságával, ami mind együttvéve a Kozma Andor alkotó zsenijét és merész költői álomszárnyalását teszi halhatatlanná..." - írta a műről Lőrinczy György (Uj Idők, 1922. június 18./28. évfolyam/25. szám).
Részlet a kötetből:
AZ ÉGI ŐS
Minden turánok apja Túr,
A földön az első ős nagyúr,
Ki onnan, hol az óczeán
Vizén kel Hajnal, a nap-leány,
El addig, hol az asszonyúl
Nagy bíbor...
Részlet a kötetből:
AZ ÉGI ŐS
Minden turánok apja Túr,
A földön az első ős nagyúr,
Ki onnan, hol az óczeán
El addig, hol az asszonyúl
Nagy bíbor bérez mögé vonúl, -
A tengertől az Uralig
Korláttalan uralkodik:
Ha száguld hétesztendeig,
Nem járta még be földeit.
Túr apja a híres égi Ős,
Ki az Idővel egy idős,
Mert azzal ikrül Ik vagy Ég,
Uk ős istentől szülte rég.
Uk az örök erő, az ok
A felfoghatlan vég-titok,
A végtelenség veleje,
Teremtő, hajtó ereje,
Ki mindig volt, van és leszen,
De soha még nem látta szem.
Ukot előbb ködtengerűl
Csak zűrzavar vevé körűi:
Az űrben ingó végtelen,
A melyben egy a négy elem.
Sötétbe volt az veszve még,
De Uk hatott, és lett az Ég.
És mind kigyúlt és mind ragyog,
A nap, a hold, a csillagok,
S mit mind e fény betündökölt,
Alant világos lett a föld.
Leütési ár:
6.000 Ft
Licitek száma: 9