Bélay Vilmos: Máramaros megye társadalma és nemzetiségei (1 térképmelléklet hiány)

A megye betelepülésétől a XVIII. század elejéig

Bélay Vilmos
, Könyvkötői fűzött kemény papírkötés , 230 oldal
Sorozatcím: Település- és Népiségtörténeti Értekezések
Kötetszám: 7
Méret: 24 cm x 16 cm
2023-07-23 09:56

Budapest, 1943, Sylvester-Nyomda R.T. (Sylvester Rt., Bp.), VI p. + [2] p. + 224 p. + [1] p.

Első kiadás. Település- és Népiségtörténeti Értekezések. No.: 7. sz.
Máramaros megye társadalma és nemzetiségei. A megye betelepülésétől a XVIII. század elejéig. Írta: Bélay Vilmos a B. Eötvös Józef Collegium v. tagja.
Előszóval, összefoglalással, adattárral, a forrásjelzések és rövidítések jegyzékével, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvből hiányzik a térképmelléklet. A kiadói címfedélen és a címlapon ceruzával írt számjelzés látható. Nyomtatta a Sylvester Rt., Budapesten.
Könyvkötői fűzött kemény papírkötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, ezüstözött feliratozású könyvgerinccel, új előzéklapokkal, az eredeti, feliratozott, sérült, kiadói címfedél megtartásával.
A kötet szerzője, Bélay Vilmos /szül.: Koch Vilmos/ (Budapest, 1919. november 9. - Budapest, 2005. augusztus 29.) levéltáros, történész. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen szerzett történelem-földrajz szakos tanári diplomát. A Magyar Országos Levéltár és a Levéltárak Országos Központjának levéltárosa, a MOL főlevéltárosa, valamint a Magyar Királyi Kancellária Levéltárának referense volt. Tudományos pályafutásának kezdetén település-, társadalom- és nemzetiségtörténettel foglalkozott, majd érdeklődése a 16-19. századi magyar közigazgatás-történet felé fordult. Különösen értékes Máramaros Vármegye, illetve a ruszin betelepülés/betelepítés történetével kapcsolatos munkája. Számos levéltári repertórium, egyéb kézikönyv összeállítója és fordítója.

A mind népiség-, mind társadalomtörténeti szempontból sok érdekes vonást mutató Máramaros megye multjának megírása régóta "kegyes óhaja" a magyar történetírásnak. Első kísérlet még a mult század... Tovább

A mind népiség-, mind társadalomtörténeti szempontból sok érdekes vonást mutató Máramaros megye multjának megírása régóta "kegyes óhaja" a magyar történetírásnak. Első kísérlet még a mult század közepén történt: Wenzel Gusztáv 1855-ben megírta és két év mulva közzétette a megye kialakulására vonatkozó kutatásainak eredményét (Kritikai fejtegetések Máramaros megye történetéhez). Munkájának értékét a kezdeményezés érdeme is növeli, de mivel csak nagyon kevés, akkorig ismert oklevelet használt fel s ezek közé hamisítványok is kerültek, továbbá mert a segédtudományok - az akkor még fejletlen régészet, nyelvtudomány, föld- és néprajz - eredményeit sem értékesíthette, ma már csak óvatosan használhatók megállapításai. Nagy lépéssel vitte előre a megye multjának ismeretét a Magyar Történelmi Társulat 1889. évi máramarosi kirándulása. Ennek alkalmából avatott szakemberek vázolták történetének egy-egy részletkérdését, sajnos, a kitűzött célnak: gyorsan összeállított előadássorozatnak megfelelően, kevés anyaggyüjtéssel és röviden. Közülük magasan kiemelkedik csánki Dezsőnek "Máramarosmegye és az oláhság" c. tanulmánya, melyet ma sem mellőzhetünk. A következő évekből becsesek a megye multját jól ismerő Petrovay Györgynek, a megye egykori levéltárosának dolgozatai, melyekben több megyebeli nemes család (Bilkey, Dolhay, Gorzó, Lipcsey, Petrovay, Szaplonczay) történetét írta meg széleskörű levéltári kutatások alapján. Szorgalmasan elkészített családtörténeti tanulmányaiban csak azt kifogásolhatjuk, hogy a megye román betelepülésére vonatkozó elméletét mindenképpen rá akarta erőszakolni a forrásokból kiderülő tényekre s így éppen a legfontosabb korszak, t. i. a XIII-XIV. század eseményeinek ismételt előadása téves megállapításokat tartalmaz. Annál értékesebb a családok későbbi nemzedékrendjére, az egyes tagok életére és birtoklására vonatkozó számos közlése. Mintegy máramarosi kutatásainak összefoglalásaként írta meg a "Máramarosi oláhok" c. értekezését 1911-ben, ez azonban elméletének merev fenntartása s az általános jellegű megállapítások miatt kevésbbé használható a részletkérdéseket megvilágító dolgozatainál. Csánki Dezső történeti földrajzának megyénkre vonatkozó fejezete nagyon szűkszavú. A helységeknek csaknem mindegyikét felemlítik, a birtokosokról szóló rész azonban sokhelyütt helyesbítésre szorul. A millénnium alkalmával a megye történetét nem dolgozták fel, mivel már húsz évvel korábban napvilágot látott a "magyar orvosok és természetvizsgálók" 1876. évi Máramarosszigeten tartott nagygyűlése alkalmából a "Máramaros vármegye egyetemes leírása" címet viselő gyüjteményes munka. bár a történetíró Szilágyi István szerkesztette, az ígért történeti rész kimaradt belőle; csak természeti, néprajzi és demográfiai adalékok találhatók benne. Vissza
040

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
4.800 Ft Licitek száma: 18